Test Sony Bravia 7 – imponujący telewizor Mini LED do większości zastosowań!
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd Sony Bravia 7
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
- Wyniki testu Sony Bravia 7
- Werdykt
Budowa i wygląd Sony Bravia 7
Design urządzenia bez wątpienia jest jego mocnym atutem. Tak jak wspominaliśmy we wstępie, bardzo nas cieszy, że poprzednie, dość toporne odsłony telewizorów zostały przemienione w coś, na czym zdecydowanie można zawiesić oko. Połączenie aluminium i smukłego tyłu urządzenia z autorskiego tworzywa z pewnością spodoba się nawet najbardziej wybrednym. Słowem wspomnimy o samej podstawie, która jest naprawdę minimalistyczna i wykonana w całości z metalu. Zaletą jej jest także bardzo łatwy montaż. Samą jednostkę możemy zakupić w trzech rozmiarach, od 65 do 85″.
Sony Bravia 7, tak jak zdecydowana większość telewizorów tego producenta, można ustawić na kilka sposobów: standardowym, czyli szerokim ustawieniu, wysokim pod soundbar, a także wąskim. To ostatnie pozwala na postawienie telewizora nawet na niewielkich stolikach. W tym roku dodano również czwartą możliwość. Pozwala ona na postawienie soundbara w taki sposób, że ten licuje się on idealnie z ramką telewizora.
Tak samo jak w każdym modelu z roku 2023, do telewizora otrzymujemy dwa piloty. Pierwszy z nich, smukły i poręczny, służy do zastosowań stricte VOD. Posiada on jedynie najważniejsze przyciski, takie jak ustawienia, skróty do wybranych platform streamingowych czy asystenta głosowego. To, co wyróżnia pilot na tle konkurencji, to jego wykonanie. Najwyższe modele producenta posiadają kontroler wykończony szczotkowanym aluminium wraz z podświetlanymi przyciskami. Drugi został zadedykowany starszemu gronu odbiorców. Pilot jest zdecydowanie większy i wyposażony we wszystkie klawisze.
Dostępne porty i złącza
Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Warto również wspomnieć o zaślepkach, które są w zestawie. Dzięki nim zamaskujemy porty i złącza, co sprawi, że telewizor zyska jeszcze bardziej elegancki wygląd w otwartej przestrzeni. To tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy jednak do najważniejszej części. Zobaczmy, jak telewizor wypadł podczas naszych testów.
(59479)
Żaden telewizor Sony czy ten czy inny , nie dostanie aktualizacji , bo oni nie aktualizują oprogramowania na nowego Android z Google TV 12 czy później 13 czy 14 . Nikomu nie polecam tej marki, mam Sony XR 50x94S zero aktualizacji i zero odpowiedzi na forum ich . Jeśli chcecie kupić tv Bravia Sony to przemyśleć kilka krotnie , ja nie polecam.
Witam. Świetny, rzetelny test. Zamierzając zakupic ten model przetesowałem go w sklepie. Z mojej perspektywy trochu brakuje ostrości. Mozna to poprawic pewnymi “suwaczkami” zerujac je, ale wowczas wokol napisow wystepuja paskudne szumy. Owe suwaczki to likwiduja ale wowczas obraz robi sie “rozmyty” i brakuje tej ostrosci. Suwak poprawy ostrosci nie wiele zmienia. Zastanawiam sie czy trafilem na taki model czy aby nie bylo to zamyslem producenta by obraz byl zblizony do kinowego, gdzie daremno szukac ostrosci. Bydz moze mozna ten mankament poprawić profesjonalna kalibracją. Nie ukrywam iz bardziej do zakupu sklania mnie jasnosc szczytowa w HDR, a widzac pewne filmy… Czytaj więcej »
Kiedy będzie test Bravii 9?
Bardzo fajny i rzeczowy test telewizora, do pełni szczęścia brakuje tylko informacji o matrycy z tego co doczytałem w specyfikacji Sony ten model nie posiada powłoki antyrefleksyjnej dlatego po takim szczegółowym teście fajnie byłoby się dowiedzieć jak wygląda obraz w tej matrycy w słonecznym pomieszczeniu lub wieczorem przy sztucznym oświetleniu pomieszczenia?
Byłbym wdzięczny za taka informację ponieważ zastanawiam się nad zakupem tego modelu lub XR-75X90L wolałbym Bravię 7 ale jak mam widzieć na matrycy wszystko co znajduje się w pomieszczeniu w którym stoi telewizor to raczej wybiorę starszy model
“Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy”
Czy można zmierzyć wartość UGR? (Unified Glare Rating)
Samsungi podają w nowej serii UGR <10, LG potrafi mieć <22, jak na tym tle wypada Sony?
Gdzie podział się wykres radarowy z podsumowaniem?
to co szokuje w tym modelu, to że krzywa PQ EOTF plasuje się aż pomiędzy Bravia 9 a A95L!
Aktualnie X90L i LG C3 latają po 6k PLN (65). Nie wiem w co iść.
czy ktos wie jaka to ma sieciowke i moze podac liste kilku tv 65-75 cali z sieciowka na 100% 1Gb/s? Nie kupie shitu z 100Mbit sieciowka bo materialy z NASa jakie odtwarzam potrafia miec i po 400Mb/s.
LG mini led
Jaka jest wersja Google TV w tym modelu TV: dziesiąta czy dwunasta?
Ciekawi mnie również jakiej prędkości jest karta sieciowa: 100Mbit czy 1Gbit?
Google TV jest w wersji 12.
Jak się ma ten tv do TCL X955?
Rtings juz przetestował BRAVIA 9 tam jasność w 10% oknie wynosi 2800 nit ! aczkolwiek DSE
5k różnicy między Bravia 7 a X95L? Chyba, że mowa o cenach startowych.
Redakcji zdaniem Bravia 7 to lepszy tv niż X95L czy jednak gorszy?
Warto odnotować, że Bravia 7 ma niższy pobór prądu w SDR nawet o 30% (względem X90L), co jest mega wyczynem japońskich inżynierów. Nieco ponad 70kWh na 1000h.
bo obnizyli pewnie jasnosc… cos za cos…
z naciskiem na “pewnie” 😉 a na pewno wręcz przeciwnie, podwyższyli. sprawdź! ;-/
Jak na miniled to zdecydowanie szału nie ma. Tcl czy inne “badziewie” chińskie za rok przewyższy conajmniej 2krotnie pod względem jasności tego sonego a będzie wtedy jeszcze 2 razy tańszy.
Nie bo nie są w stanie spełnić norm energetycznych UE. TV TCL, które mają jasność szczytową ponad 3000 nitów w krajach UE są zblokowane o prawie połowę. Dlatego jak popatrzysz dobrze to stosują taki sprytny wybieg, żeby nikt im nic nie zarzucił – na stronie TCL w krajach spoza UE jest podane na przykład 3500 nitów a w krajach UE słowo nitów jest usunięte.
w ue obowiązuje limit na poziom fłośności przenośnych urządzeń audio, wszyscy to obchodzą umozliwiając zmianę regionu z UE na World, myślisz że cięzko jest to zrobić w przypadku TV?
To czemu nie robią?
W wadach podaliście: <<Brak rozmiaru matrycy 55″>>
Jest to tym bardziej dziwne, że w Wielkiej Brytanii, Bravia 7 jest dostępna w 55 calach. Ktoś wie skąd ta dziwaczna decyzja Sony?