Home Testy Telewizory OLED Samsung TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!
TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!

TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!

34.03K
3

Kontrast i Czerń

Najważniejszym kryterium przy ocenie jakości obrazu jest kontrast i czerń. Te dwa parametry wpływają bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych aspektów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu i czerni można porównać do samolotu bez skrzydeł. Dlatego najlepszą matrycą w tej kategorii pozostaje zwykły OLED WRGB oraz QD-OLED. Matryca OLED/QD-OLED charakteryzuje się brakiem podświetlenia. By otrzymać kolor, przez piksel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego jeśli nie będzie on zasilony, nie zaświeci się. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niesamowicie głęboki i wciągający obraz, którego na próżno szukać w matrycach LCD. Różnica bowiem jest tak duża, że zauważymy ją gołym okiem, nawet na półce sklepowej.

SCENA (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu) Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Czerń absorpcyjna

Czerń absorpcyjna to ta, którą postrzegamy przy zapalonym świetle. W najprostszym teście możemy porównywać dwa wyłączone telewizory. Wyniki w tej kategorii zależą od powłoki matrycy, która może lepiej lub gorzej pochłaniać światło. Dzięki matowej powłoce Samsung S95D poradził sobie z problemem blasków, czy bezpośrednich odbić widzianych na ekranie, aczkolwiek czerń nadal pozostała na podobnym poziomie. Ponieważ światła mają tendencję do rozpraszania się na matowej powłoce, ekran nie jest zbyt kontrastowy podczas oglądania w dzień, ale trzeba przyznać, że bezpośrednich odbić światła w nim nie widać.

Kolejnym pozytywnym aspektem zastosowania nowego wykończenia matrycy jest łatwość jego czyszczenia. W skrócie mówiąc, nie ma szans, że zobaczymy oleiste smugi, pod warunkiem że będziemy czyścić telewizor zgodnie z zaleceniami. Podczas testów wystarczała jedynie szmatka z mikrofibry i chuchnięcie.

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Samsung S95D reprezentuje wybitny poziom jasności w materiałach SDR. Jasność na poziomie 756 nitów jest nową najwyższą wartością zmierzoną przez redakcję HDTVPolska dla telewizora OLED! Oznacza, to, że telewizor bez problemów poradzi sobie w nasłonecznionym pomieszczeniu. Tak wysoka luminancja utrzymuje się do 40% wypełnienia ekranu bielą, po czym jasność spada dość gwałtownie. Będzie miało to znaczenie przede wszystkim przy materiałach z dużą ilością bieli, np. w sportach zimowych. Trzeba przyznać, że na tym polu S95D dosłownie błyszczy, chapeau bas!

Wynik 292 nitów na 100% wypełnieniu ekranu bielą jest wynikiem fenomenalnym. Jest to nowy rekord pomiarów matryc OLED.

Reprodukcja detali w czerni

Zagadnieniem pokrewnym do poziomu czerni jest kwestia tego, czy najciemniejsze detale obrazu są widoczne, czy się z nim zlewają. Bardzo częstym terminem odnoszącym się do tego zjawiska, który możemy spotkać za granicą jest “Black Crush”. Pod tym względem właściwie nie ma telewizora idealnego. Każda z technologii posiada swoje mankamenty, mniejsze bądź większe. W telewizorach LCD detale mogą być nazbyt przyciemnione (na skutek działania algorytmu lokalnego wygaszania), lub mieć granatowy zafarb ze względu na ograniczony kontrast matryc. Na Samsung S95D uświadczymy jedynie lekkich stłumionych detali w czerniach, co jest znakomitym wynikiem i widoczną poprawą w porównaniu z modelami z ubiegłych lat.

(34030)

5 5 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Szymon
Szymon
6 miesięcy temu

Ten artykuł to żart. Odrazu widać że opłacone przez Samsunga. Wystarczy spojrzeć na recenzję tego tv na zagranicznych rzetelnych stronach lub kanałach YT. Jest to pierwszy OLED na którym występuje blooming. Nasycenie kolorów, kąty widzenia czy czernie (trzy największe zalety OLEDów) pozostawiają wiele do życzenia w tym modelu. S90D sprawdza się lepiej i pokazują to też recenzje, choć do tv roku też mu daleko.

Damian
Damian
6 miesięcy temu
Reply to  Szymon

Możesz podać linki do tych recenzji, do których nawiązujesz?

Rafał
Rafał
6 miesięcy temu

Napisaliście w teście, ze można oglądać Canal przez aplikacje. Z tego co jest w necie, na obecną chwilę nie można oglądać Canal Online na telewizorach Samsung z rocznika 2024. Czy coś się zmieniło w tym temacie?

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x