Home Testy Telewizory LCD Samsung Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie
Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie

Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie

36.02K
6

System multimedialny Tizen i Smart TV

Sytem Tizen przeszedł jakiś czas temu niemałą metamorfozę. Zamiast standardowego dolnego paska, otrzymaliśmy pełnowymiarowy panel Smart TV. Znajdziemy na nim w pierwszej kolejności zainstalowane aplikacje, ale także podpowiedzi tych, które mogą nam się spodobać. Na samym starcie w telewizorze zainstalowanymi aplikacjami są Player, Netflix, MAX, Disney+, Prime Video, czy Viaplay. Sam system jest intuicyjny i responsywny. Dodatkowo mamy podgląd na treści polecane przez poszczególne zainstalowane aplikacje, np. rekomendacje Netflixa. Panel domowy oczywiście można dostosować pod siebie, i wyrzucić treści lub aplikacje, które nas nie interesują. Tizen oferuje także dostęp do programów, jak przeglądarka internetowa, jednak aby wygodnie z niej korzystać polecamy podłączenie myszki i klawiatury. Z panelu domowego mamy również dostęp do funkcji, takich jak “Multi View”, “Remote Access”, “Ambient Mode”, podgląd podłączonych urządzeń oraz dostęp do opcji telewizora.

Funkcja Multi View

Multi View to funkcja oferująca możliwość wyświetlania wielu treści w tym samym czasie. Istnieje wiele sposobów konfiguracji i podziału ekranu na części, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje możliwość np. grania na konsoli i oglądania wideo na aplikacji YouTube jednocześnie. Funkcja umożliwia również zrzut ekranu podłączonego telefonu jako jedno ze źródeł. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele. Oto przykładowe ustawienia położenia okien funkcji MultiView:

Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej kamery wideo w celu np. wideorozmów i jednoczesnego oglądania treści na ekranie lub w celu monitorowania swojej postawy podczas wysiłku fizycznego. Możemy również użyć aparatu swojego smartfona jako kamery a konfiguracja tego rozwiązania jest bardzo prosta:

Funkcja Remote Access

Bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie, pozwala nam na bezprzewodowe podłączenie swojego komputera PC lub Mac i kontynuowanie pracy lub przeglądania treści zdalnie na telewizorze w zaciszu domowym. Co bardzo ważne, komputer nie musi znajdować się nawet w tej samej lokalizacji aby korzystać z tej funkcji. Mamy również do podstawowych narzędzi biurowych Office 365, które działają bez konieczności podłączenia komputera. Wystarczy, że mamy dostęp do interesujących nas plików na serwerze oraz podłączoną klawiaturę i myszkę. Konfiguracja jest bardzo łatwa a program dodatkowo prowadzi nas za rękę. Tak przebiega ona w przypadku podłączenia komputera PC:

A tak wygląda to w przypadku komputerów z systemem macOS:

Tryb Ambient

Ambient Mode pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza. Funkcja ta pozwali nam na między innymi – wyświetlanie prognozy pogody, wiadomości, zegara lub zdjęć czy animacji. Telewizor bardzo inteligentnie potrafi wtopić się w otoczenie, wystarczy sfotografować smartfonem ścianę za ekranem a następnie aplikacja przetworzy zdjęcie i prześle je do telewizora. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zamiast uświadczyć standardowego czarnego ekranu, zobaczymy wybraną przez nas tapetę oraz informacje które nas interesują. Możliwości jest multum. Aplikacja do sterowania telewizorem Samsung posiada zakładkę dedykowaną trybowi Ambient. Można w niej między innymi – wybrać ramkę, tło, jasność ekranu, nasycenie kolorów oraz animacje specjalne takie jak np. wyświetlanie kominka domowego.

Telewizor może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę, a zużycie energii wynosi tylko 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji.

Automatyczny tryb komfortowy dla oczu

Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością jest funkcja komfortu dla oczu, którą możemy ustawić tak aby włączała się automatycznie o wybranej godzinie. Pozwala to między innymi zredukować światło niebieskie oraz dopasować jasność do warunków otoczenia redukując tym samym zmęczenie oczu. Pamiętajmy jednak, że kompletnie zrujnuje to poprawną reprodukcję barw.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2

Samsung QN85D posiada bardzo rozbudowany, aczkolwiek prosty w obsłudze interfejs EPG. Daje on nam dostęp do wszystkich podstawowych informacji na temat dostępnych kanałów. Mamy również możliwość podłączenia dysku twardego w celu nagraniu interesujących nas transmisji.

Co ważne: telewizor wspiera najnowszy standard nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2!

Wbudowany odtwarzacz plików

Odtwarzacz plików wbudowany w system jest bardzo praktyczny. Pozwala on miedzy innymi odtwarzać pliki z nośników USB, edycję napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodne przewijanie czy wybór ścieżki audio. Trzeba przyznać, że opcji wyświetlania napisów do filmów jest bardzo dużo, od koloru i wielkości czcionki aż po kolor tła oraz kodowanie. Pozwoli nam to na bardzo dokładne dopasowanie pod swoje preferencje:

Istnieje jeszcze opcja obrócenia wyświetlanego materiału wideo lub odtworzenia go w trybie 360 stopni:

Prosta konfiguracja początkowa oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. włączyć tryb Ambient o odpowiedniej porze, czy też zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

(36018)

3.5 23 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

Kiedy będzie test Sony Bravia 9?

Marek
2 miesięcy temu

Zamierzam kupić jakiś oled do max 10 tyś . Teraz mam samsunga Q7FNA65 Qled . Zastanawiam się nad samsungiem, sony i LG. W LG nie lubię ich pilotu i systemu więc zostaje bardziej sony lub samsung. Saumsung jednak nie obsługuje dolby vision. Jak to jest z treściami Dolby Vision z Apple TV i Apple TV + ? Jak są odtwarzane treści z Dolby Vision ? Lepiej to wypada na LG czy sony ?

Krzysiek
Krzysiek
2 miesięcy temu

Kiedy będzie test Philipsa oled 909 ?

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

A jak obecnie wygląda sprawa braku aplikacji Canal plus? Czy nadal w modelach telewizorów Samsung na 2024 jest jej brak? Dla mnie to jest bardzo duży minus a wręcz wyklucza kupienie takiego modelu.

Arek
Arek
2 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Samsung nie dogadał się.
Dlatego kupiłem LG i bardzo go sobie chwalę.

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x