Home Testy Telewizory LCD Samsung Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie
Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie

Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie

30.00K
6

Ten koreański producent znany jest z tego, że chciałby ukroić dla siebie możliwie największy kawałek tortu z każdej branży, w jakiej posiada swoje produkty. Nie inaczej jest z telewizorami, gdzie nie sposób ukryć, że jest prawdziwym hegemonem i numerem 1 od 18 lat. I właśnie chęć tej dominacji sprawiła, że w portfolio Samsunga pojawiają się telewizory z naprawdę różnego przedziału cenowego, zastosowania czy targetowania klienta. W ten sposób na rynek został wypuszczony model telewizora QN85D, który został wyposażony w zaawansowane podświetlenie diodami Mini LED i ma jawić się jako alternatywa dla najtańszych telewizorów OLED konkurencji. Bez wątpienia jest to ruch niezwykle ciekawy, gdyż w dalszym ciągu są osoby, które mają obawy związane z wypalaniem obrazu. A najciekawszą rzeczą dotyczącą najnowszego modelu Neo QLED-a jest ta związana z liczbą stref lokalnego wygaszania. Dla przypomnienia, zeszłoroczny model posiadał ich ponad 500, a testowany telewizor ma ich już tylko 160. Skąd wynika ta zmiana? Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten mówiący o gruntownym przebudowaniu algorytmu zarządzania strefami, co faktycznie może mieć sens, zważywszy na to, że Sony przez naprawdę długi czas posiadało znacznie mniej gęsto upakowane strefy, a mimo to było w stanie konkurować z jednostkami teoretycznie znacząco bardziej zaawansowanymi. I już teraz możemy powiedzieć, że koreański producent jest naprawdę blisko tego, co ich japońska konkurencja. A czego jeszcze możemy się spodziewać po Samsung QN85D? Jak sam producent informuje, tegoroczne modele telewizorów Neo QLED są jeszcze bardziej świadome siebie i pozwalają na dostarczenie jeszcze wyższej jakości obrazu niż każdy inny dotychczasowy telewizor. Rzeczami, które nie zmienią się, są fantastyczne pokrycie palety barw DCI-P3, które wynika z wykorzystania warstwy z kropek kwantowych, znakomite wsparcie dla konsol i komputerów, ale także niezwykle płynny i szybki system Tizen. Sprawdźmy jednak, co dokładnie się zmieniło w podejściu producenta do tworzenia telewizorów. Zapraszamy na test i recenzję Samsung QN85D!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność telewizora
Telewizor Samsung QN85D 55″ (Nowość 2024) 4 489 zł
Telewizor Samsung QN85D 65″ (Nowość 2024) 6 199 zł
Telewizor Samsung QN85D 75″ (Nowość 2024) 8 589 zł
Telewizor Samsung QN85D 85″ (Nowość 2024) 12 299 zł

Cechy telewizora Samsung Neo QLED Mini-LED QN85D okiem producenta

Procesor AI NQ4 Gen2 – Poczuj moc wysokiej jakości zapewnianej przez AI. Procesor Samsung wspierany przez sztuczną inteligencję oferuje Ci doświadczenie obrazu w ulepszonej jakości. Nasza technologia Skalowania AI 4K obsługiwana przez 20 sieci neuronowych dzięki sztucznej inteligencji ulepsza treści do rozdzielczości zbliżonej do 4K. Nasz procesor NQ4 AI Gen2 optymalizuje zarówno obraz, jak i dźwięk, aby zapewnić Ci wrażenia najwyższej jakości niezależnie od tego, czy oglądasz treści VOD, sport na żywo czy grasz w ulubione gry.

Quantum Mini LED – Uchwyć każdy szczegół dzięki precyzyjnej kontroli podświetlenia Technologia Quantum Matrix umożliwia precyzyjnie zarządzanie naszymi opatentowanymi diodami Quantum Mini LED. Dzięki wyrafinowanej i bardzo precyzyjnej kontroli światła możesz cieszyć się dużą szczegółowością obrazu zarówno w najciemniejszych, jak i najjaśniejszych scenach.

Neo Quantum HDR – Znakomita jasność i żywa paleta kolorów wysokiej jakości
Znakomity zakres jasności w połączeniu z dynamicznie adaptowanymi scenami w rozdzielczości zbliżonej do 4K sprawia, że obraz nabiera niezwykłej głębi. Neo Quantum HDR zapewnia żywe kolory, dynamicznie dostosowujące się do charakterystyki oglądanych scen.

Skalowanie AI 4K – Ciesz się ulubionymi treściami w ulepszonej jakości dzięki AI. Nasza technologia Skalowania AI 4K, zasilana przez sieci neuronowe i wspierana przez sztuczną inteligencję przekształca treści do rozdzielczości zbliżonej do 4K.

Samsung Smart TV Tizen – Wejdź na wyższy poziom rozrywki z Samsung Smart TV TizenSystem operacyjny Samsung Smart TV Tizen spotęguje Twoje doświadczenie rozrywki dzięki najnowszym aplikacjom i usługom, w tym Daily+, w której możesz z łatwością zarządzać swoimi codziennymi aktywnościami oraz SmartThings, które daje Ci możliwość sterowania Twoimi inteligentnymi urządzeniami za pomocą telewizora. System operacyjny Tizen chroni Twoją prywatność i dane osobowe za pomocą rozwiązania Bezpieczeństwo Samsung Knox.

Pełna współpraca z konsolami nowej generacji –  Xbox Series X|S oraz PlayStation 5 (4K 120fps, 1440p 120fps, 1080p 120fps, VRR (AMD FreeSync Premium Pro, HDMI-VRR), Dynamiczny Korektor Czerni, automatyczny tryb Gra (ALLM), Zawansowany Upłynniacz Ruchu+)
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-recenzja-telewizor-samsung-qn91b-qled-mini-led-opinie-cena/

Wzmocnienie Głębi Obrazu – Głębia obrazu dopasowana do ludzkiego oka
Wzmocnienie Głębi Obrazu odzwierciedla postrzeganie głębi obrazu przez ludzkie oko poprzez zwiększenie kontrastu na pierwszym planie. Dzięki temu wszystkie pierwszoplanowe detale stają się niezwykle realistyczne i wyraźne, a tło pozostaje bez zmian. Na przykład jeśli oglądasz dokument przyrodniczy, technologia ta uwydatni zmarszczki słonią, pozostawiając tło w naturalnej nieostrości, czyli tak, jak zrobiłoby to oko człowieka.

Panel Gracza 3.0 – Intuicyjny panel sterujący funkcjami dla graczy
Podręczny Panel Gracza pozwoli Ci na błyskawiczne sprawdzanie liczby klatek wyświetlanych na sekundę (FPS) i skalę input laga oraz wygodną zmianę ustawień funkcji dla graczy takich jak ultraszeroki widok w grach – wszystko to bez opuszczania gry. Panel został wzbogacony o tryby dedykowane różnym rodzajom gier oraz o tryb powiększania, dzięki czemu gra będzie jeszcze bardziej porywająca.

Tryb Audio 360 – Zachwyć się dźwiękiem przestrzennym ze słuchawek Galaxy Buds. Tryb Audio 360 w połączeniu ze słuchawkami Galaxy Buds sprawia, że dźwięk z telewizora jest jeszcze bardziej realistyczny niż w przypadku tradycyjnych słuchawek. Dźwięk przestrzenny i ulepszona technologia śledzenia ruchu głowy sprawiają, że każdy Twój ruch jest zsynchronizowany z dźwiękiem, aby jeszcze bardziej wciągnąć Cię w akcję. Tryb Audio 360 może nawet wskazać kierunek dźwięku, gdy poruszasz głową, co daje Ci wrażenie trójwymiarowości.

Multi View – Oglądanie treści z kilku urządzeń na jednym ekranie. Oglądaj telewizję i treści ze smartfona w tym samym czasie na jednym ekranie. Bez względu na to, czy są to statystyki sportowe, czy tutorial do gry – po prostu połącz się smartfonem z telewizorem i oglądaj wszystko w trybie wieloekranowym. Korzystaj z gotowych ustawień ekranów, rekomendowanych przez urządzenie (jak np. sport lub wideo treningowe) i w prosty sposób dodawaj te treści, które chcesz oglądać w tym samym czasie, albo stwórz swoje własne kombinacje ekranów.

Czym jest technologia Mini-LED?

Podświetlenie Mini-LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia Mini-LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Test Samsung Neo QLED QN95A MiniLED kolor

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1680 nitów w trybie HDR np. w testowanym QN85D) nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1

(30001)

3.5 19 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Kiedy będzie test Sony Bravia 9?

Marek
1 miesiąc temu

Zamierzam kupić jakiś oled do max 10 tyś . Teraz mam samsunga Q7FNA65 Qled . Zastanawiam się nad samsungiem, sony i LG. W LG nie lubię ich pilotu i systemu więc zostaje bardziej sony lub samsung. Saumsung jednak nie obsługuje dolby vision. Jak to jest z treściami Dolby Vision z Apple TV i Apple TV + ? Jak są odtwarzane treści z Dolby Vision ? Lepiej to wypada na LG czy sony ?

Krzysiek
Krzysiek
1 miesiąc temu

Kiedy będzie test Philipsa oled 909 ?

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

A jak obecnie wygląda sprawa braku aplikacji Canal plus? Czy nadal w modelach telewizorów Samsung na 2024 jest jej brak? Dla mnie to jest bardzo duży minus a wręcz wyklucza kupienie takiego modelu.

Arek
Arek
1 miesiąc temu
Reply to  Rafał

Samsung nie dogadał się.
Dlatego kupiłem LG i bardzo go sobie chwalę.

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x