Powrót

Test Samsung QLED Q74D – tani telewizor, który ma wszystko, czego potrzebujesz!

Seria Q7 to prawdziwy hit w Polsce i jedna z najpopularniejszych linii telewizorów Samsunga. Od lat króluje w rankingach sprzedaży, łącząc przystępną cenę z dobrymi parametrami. Model Q74D z 2024 roku wprowadza kilka nowości, jednak cały czas oferuje tą samą “bazę”, czyli między innymi matrycę QLED i odświeżanie 120 Hz. To pierwszy model w tej serii z taką specyfikacją, co na pewno przyciąga uwagę – przede wszystkim graczy. Czy Q74D spełnia jednak obietnice producenta? Jak wypada na co dzień? Czy to sprzęt, który zadowoli zarówno miłośników filmów, jak i graczy? W tym teście sprawdzimy, co faktycznie oferuje telewizor Samsung Q74D. Przyjrzymy się technologii, jakości obrazu i praktycznym zastosowaniom. Czy to lider wśród przystępnych cenowo telewizorów QLED? Czy może solidny wybór, ale bez fajerwerków? Odpowiedzi już wkrótce!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność telewizora
Telewizor Samsung Q74D 55″ (Nowość 2024) 2 849 zł
Telewizor Samsung Q77D 55″ (Nowość 2024) 2 849 zł
Telewizor Samsung Q74D 65″ (Nowość 2024) 3 499 zł
Telewizor Samsung Q77D 65″ (Nowość 2024) 3 499 zł
Telewizor Samsung Q74D 75″ (Nowość 2024) 4 999 zł
Telewizor Samsung Q77D 75″ (Nowość 2024) 4 999 zł
Telewizor Samsung Q70D 85″ (Nowość 2024) 8 099 zł

Cechy telewizora Samsunga Q74D okiem producenta

Technologie obrazu:

Technologie dźwięku:

Funkcje Smart TV:

Funkcje dla graczy:

Wygląd i budowa telewizora Samsung Q74D

fot. SamsungFrontProfil

Samsung Q74D to telewizor, który wygląda świetnie w każdym wnętrzu. Ma cienkie o metalicznym kolorze ramki, dzięki którym ekran prezentuje się nowocześnie i elegancko. Smukła konstrukcja sprawia, że dobrze prezentuje się na ścianie, a centralna podstawa dodaje stabilności, nie zajmując przy tym zbyt dużo miejsca. Tył telewizora jest zaprojektowany praktycznie, z portami łatwo dostępnymi i sprytnym systemem ukrywania kabli. Ciemne wykończenie dodaje mu klasy i sprawia, że bez problemu wpasuje się w każdą aranżację.

Pilot do telewizora Samsung Q74D, znany jako SolarCell, charakteryzuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem. Jego smukła obudowa w kolorze czarnym doskonale komponuje się z estetyką telewizora. Charakterystyczną elementem SolarCella jest wbudowany panel słoneczny umieszczony na tylnej części obudowy, który umożliwia ładowanie za pomocą światła słonecznego lub sztucznego (np. z lamp w pokoju). Na przedniej stronie, bardzo uproszczonego pilota znajdują się intuicyjnie rozmieszczone przyciski, w tym dedykowane klawisze do szybkiego dostępu do popularnych aplikacji streamingowych, takich jak Netflix i Disney+. Centralnie umieszczony jest okrągły przycisk nawigacyjny, otoczony klawiszami funkcyjnymi np. Pauza/Play czy podgląd do telegazety. Dodatkowo, pilot obsługuje sterowanie głosowe w JĘZYKU POLSKIM – Brawo Samsung!

Dostępne porty i złącza

 

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 55′, 65′, 75′, 85′
TYP MATRYCY VA, QLED
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 4000:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: 4623:1
  • max: 5649:1
  • min: 3905:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 640 nit
  • HDR: 646 nit
ODBICIA OD EKRANU umiarkowane, satynowy ekran
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE:  2,2
  • maks. dE: 2,7
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)
  • 604 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 13 – tryb gra – 1080p60 +HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 7 – tryb gra – 1080p120 + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 13 – tryb gra – 4K60Hz + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 7 – tryb gra – 4K120Hz + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)            Tak, 2160p120
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • AMD FreeSync Premium Pro
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • 4k@120Hz
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Matryca

Matryca

Model Q74D wykorzystuje matrycę VA. To rozwiązanie gwarantuje znacznie lepszy kontrast niż matryce IPS czy ADS, co przekłada się na głębszą czerń i wyraźniejsze detale w ciemnych scenach. Jednak trzeba liczyć się z faktem, iż większość telewizorów z takim panelem w aspekcie oglądania pod kątem (kąty widzenia) wypada po prostu słabo. Oczywiście na rynku są panele VA oferujące lepsze kąty widzenia, jednak są to znacznie droższe rozwiązania niż omawiany przez nas Q74D. Warto wspomnieć, że dodatkowo w telewizorze zastosowano powłokę z mikroskopijnych kryształków kwantowych, znanych jako QLED. Dzięki temu, w przeciwieństwie do telewizorów LED-owych bez takich powłok, kolory są żywe i nasycone.

Czym tak właściwie jest QLED?

QLED to technologia rozwijana przez Samsunga od lat, która daje nowe możliwości wyświetlaczom LED. Jej tajemnicą są kropki kwantowe – maleńkie nanocząsteczki, które po podświetleniu emitują bardzo precyzyjne kolory. Dzięki nim QLED-y oferują szeroką paletę barw (prawie pełne DCI P3). Warto pamiętać, że QLED-y, mimo nazwy, nie są tym samym co OLED-y. To wciąż klasyczne wyświetlacze LED, które oferują solidną jakość obrazu, ale nie idealną czerń. Ich dużą zaletą jest jednak brak ryzyka wypalenia obrazu, co dla wielu z nas może być ważnym argumentem.

 

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “FILMMAKER” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,7 maksymalna 2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,9 maksymalna 4,5
Średnia deltaE palety szarości 2,4 maksymalna 4,0

 

Redakcyjna kalibracja SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,1 maksymalna 2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,7

Najlepszym trybem fabrycznym w Samsung Q74D jest “Filmmaker” i to właśnie nim posługiwaliśmy się podczas przeprowadzania wszelkich testów. Dla większości użytkowników będzie to w 100% wystarczający tryb obrazu aby czerpać przyjemność z oglądania filmów czy seriali.

Dla ciekawskich / zaawansowanych i doświadczonych czytelników mających wiedzę na temat różnych modeli telewizorów: Przed procesem redakcyjnej kalibracji, najlepszy tryb fabryczny posiadał kilka mankamentów, które skutecznie uniemożliwiały oddanie intencji reżysera filmu. W materiałach SDR, balans bieli został zdominowany przez kolor czerwony. Skutkiem tego była charakterystyczny cieplejszy odcień na obrazie, co powodowało zaróżowienie bieli oraz problemy z kolorami skóry. Obniżona gamma, materiałach o standardowym zakresie dynamiki spowodowała lekkie rozjaśnienie ekranu. Powodowało to uwypuklenie detali będących w czerniach, ale także przepalenie obrazu w jaśniejszych scenach. Telewizor Samsung Q74D oferuje szerokie możliwości ustawień obrazu, które obejmują 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz zaawansowane zarządzanie kolorami (CMS). Dzięki temu możliwe było znaczące ulepszenie jakości obrazu w materiałach SDR. Przeprowadzone ustawienia pozwoliły wyeliminować dominację czerwieni i zieleni, co usunęło żółtą poświatę i poprawiło odwzorowanie kolorów skóry. Dostosowanie gammy pomogło odzyskać odpowiedni kontrast, uwidaczniając detale w cieniach bez prześwietlania jaśniejszych scen. Po tych poprawkach obraz generowany przez Samsung Q74D stał się wyraźnie bliższy wzorcowi, zapewniając bardziej naturalne i wierne odwzorowanie treści SDR.

Kontrast i czerń

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 3950:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 4016:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 5649:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 4922:1

Samsung Q74D oferuje przyzwoity kontrast dzięki matrycy VA. Nie dorównuje jednak wyższym modelom (np. Q80D, oraz serii NeoQLED mini-LED), które lepiej odwzorowują głęboką czerń. Brak lokalnego podświetlenia sprawia, że w najciemniejszych scenach może brakować precyzji. Jak na swoją klasę cenową, kontrast jest jednak na zadowalającym poziomie.

Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung Q74D obsługuje rozdzielczość Ultra HD oraz popularne formaty HDR, takie jak HDR10 i HLG, a także paletę barw Rec. 2020. Telewizor wspiera również format HDR oparty na dynamicznych metadanych – HDR10+, co pozwala na lepsze dostosowanie jasności i kontrastu do każdej sceny. Chociaż Q74D nie obsługuje Dolby Vision, zapewnia dobre wrażenia wizualne dzięki HDR10+ i sprawdza się przy korzystaniu z popularnych aplikacji streamingowych, takich jak Player, Netflix, Max, Disney+, Apple TV czy Amazon Prime, a także przy podłączeniu urządzeń przez HDMI.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 93% / 69%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 642 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 601 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 673 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 503 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 673 cd/m²

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Samsung Q74D potrafi osiągnąć jasność na poziomie około 650 nitów, co widać na testowej planszy L20. Obraz nabiera blasku, kolory są żywe i zaczyna się czuć, że to już coś więcej niż podstawowe doświadczenie oglądania. Jasne, to nie jest topowy telewizor na rynku, ale w swojej cenie wypada bardzo dobrze. Testowane sceny prezentują się jasno i świeżo, co sprawia, że przyjemnie się na nie patrzy. Zdecydowanie lepiej niż w tańszych modelach Samsunga z serii CRYSTAL UHD, co czyni go świetnym wyborem dla tych, którzy chcą poczuć smak HDR bez wydawania fortuny.

Porównując obraz z Samsung Q74D do referencyjnego wyświetlacza, można zauważyć, że telewizor ten jest nieco jaśniejszy niż urządzenie wzorcowe. Mimo to kolory wyglądają naprawdę dobrze, co sprawia, że obraz wciąż jest przyjemny dla oka. Oczywiście, niektóre szczegóły w tle mogą być mniej wyraźne, ale warto pamiętać, że referencyjny wyświetlacz kosztuje sześć razy więcej, więc różnice są naturalne. Telewizor ma funkcję dynamicznego mapowania tonów, ale nie polecamy jej włączania, ponieważ jeszcze bardziej rozjaśnia ekran, co może pogarszać jakość oglądania.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “FILMMAKER” HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,3 maksymalna 5,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 5,1
Średnia deltaE palety szarości 2,7 maksymalna 5,2

Tryb “FILMMAKER” po redakcyjnej kalibracji HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,3 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,3 maksymalna 2,2
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 2,8

Odwzorowanie barw w treściach HDR na telewizorze Samsung Q74D ma wiele wspólnego z tym, co można zaobserwować w materiałach SDR. Przed redakcyjną kalibracją wymagało kilku poprawek, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Początkowo balans bieli był zdominowany przez czerwienie i zielenie. Dawało to efekt ciepłej, żółtawej poświaty zamiast czystej śnieżnej. Przez to biele wyglądały na zażółcone, a kolory skóry były zbyt ciepłe i mało naturalne. Po ustawieniach udało się usunąć tę dominację ciepłych tonów, co przyniosło wyraźną poprawę w odwzorowaniu kolorów. Stały się one bardziej naturalne i zrównoważone. Krzywa EOTF również wypadła na plus. Nie powodowała ona nadmiernego rozjaśnienia, a jedynie delikatnie rozświetlała sceny o niższej jasności, dzięki czemu ciemniejsze fragmenty obrazu zachowały szczegółowość bez efektu przepaleń. Finalnie obraz HDR w Q74D jest doskonały. Kolory są wierne i zbliżone do rzeczywistości, a szczegóły w ciemnych scenach wyraźnie się poprawiają. Oglądanie materiałów HDR jest przyjemne, dając poczucie, że obraz naprawdę ożywa i oddaje zamysł twórców.

W treściach HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności.

Odwzorowanie ruchu

Samsung Q74D posiada matrycę pracującą z 120Hz odświeżaniem. Jeżeli oglądamy źródła o mniejszej ilości klatek, funkcja “Auto Motion Plus” skutecznie je upłynni. Znajduje się ona w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość w ruchu przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Mamy do dyspozycji również opcję “Wyraźny ruch (LED)”, której nie zalecamy używać, ze względu na migający obraz.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.

 

Ustawienia Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

640,2 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10 Smużenie: 

średnie

Maksymalna jasność: 

640,2 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10

Doskonała płynność obrazów w ruchu LED: Włączony

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

324 cd/m2 (wyraźne migotanie obrazu)

 

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Samsung Q74D, mimo że korzysta z matrycy VA, zaskakuje niskim poziomem smużenia. Ruch na ekranie wygląda płynnie i wyraźnie, co docenią zarówno gracze, jak i widzowie dynamicznych filmów czy wydarzeń sportowych. Jak na tego typu matrycę, osiągnięcia w tej kategorii są naprawdę solidne. Telewizor wyposażono także w funkcję Wyraźny Ruch LED (BFI), która może dodatkowo poprawić ostrość obrazu. Jednak jeżeli ją włączymy to wiąże się z dużym spadkiem jasności – nawet o połowę – i widocznym migotaniem ekranu. Dlatego nie jest to opcja, którą można polecić do codziennego użytku. Może się jednak sprawdzić w sytuacjach, gdy wyrazistość ruchu jest najważniejsza, na przykład podczas oglądania meczów lub innych dynamicznych treści. Na co dzień jednak, bez tej funkcji telewizor wypada bardzo dobrze.

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung Q74D oferuje jeden tryb przystosowany do grania i współpracy z komputerem: „Gra”. Posiada on bardzo niskie opóźnienie oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 7 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 13 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 7 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR 10+ Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i HDR 10+ “Gra” 14
[GRY] 4K120Hz + HDR 10+ Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i HDR 10+ “Gra” 7
[Gra] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Gra” 24 ms

Samsung Q74D wyróżnia się niskim input lagiem, który w okolicach 10 ms plasuje się na poziomie wręcz referencyjnym. Dzięki temu gracze mogą liczyć na bardzo responsywną rozgrywkę, co jest kluczowe w dynamicznych tytułach. Warto również pochwalić ten model za obecność funkcji upłynniacza ruchu AutoMotion Game Plus w trybie „Gra”, która działa bez znaczącego zwiększania input laga. Dzięki temu gry wyglądają płynniej, jednocześnie zachowując doskonałą szybkość reakcji – idealne połączenie dla wymagających graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach NIE
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Samsung Q74D to świetny wybór dla graczy. Input lag wynosi około 10 ms, więc reakcja na nasze ruchy jest błyskawiczna. Telewizor ma też ALLM, które automatycznie włącza tryb gry. VRR dba o płynność obrazu, eliminując zacięcia w dynamicznych scenach. Odświeżanie 120 Hz sprawia, że ruchy na ekranie są wyraźne i płynne. To dobra opcja, jeśli chcemy cieszyć się grą bez wydawania fortuny. Nie bez powodu, model ten nazywany jest jednym z najlepszych telewizorów dla graczy.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na szczególną uwagę zasługuje dedykowany upłynniacz ruchu dla trybu gra, który działa świetnie z bardzo niewielkim opóźnieniem. Póki co żaden inny producent nie wprowadził tego rozwiązania do trybu gra z tak dobrym rezultatem. W telewizorze mamy dostęp do ustawień upłynniacza

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na szczególną uwagę zasługuje dedykowany upłynniacz ruchu dla trybu gra, który działa świetnie z bardzo niewielkim opóźnieniem. Póki co żaden inny producent nie wprowadził tego rozwiązania do trybu gra z tak dobrym rezultatem. W telewizorze mamy dostęp do ustawień upłynniacza:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy: Interpolację gier z niską płynnością (30fps) do 120fps, by uzyskać wrażenie lepszej płynności, jakby gra miała prawie 60fps natywnie! (“Redukcja drgań”) Interpolacje gier z wysoką płynnością (60fps) do 120fps, by znacząco zmniejszyć rozmycie obrazu! (“Redukcja rozmycia”) Drastyczną poprawę ostrości ruchu gier z niską lub wysoką płynnością poprzez migoczące podświetlenie (“Clear Motion”) System działa naprawdę bardzo imponująco. Za sprawą bardzo szybkiego procesora telewizor jest w stanie bez znacznego wzrostu opóźnienia zinterpolować wyświetlany na nim obraz i umilić granie w tytułu działające np. w 30fps. Co ciekawe żaden inny producent nie wdrożył tego rozwiązania do swoich telewizorów, a więc Samsung jest póki co jedyną firmą która oferuje taką funkcjonalność.

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus) Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na szczególną uwagę zasługuje dedykowany upłynniacz ruchu dla trybu gra, który działa świetnie z bardzo niewielkim opóźnieniem. Póki co żaden inny producent nie wprowadził tego rozwiązania do trybu gra z tak dobrym rezultatem. W telewizorze mamy dostęp do ustawień upłynniacza:Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy: Interpolację gier z niską płynnością (30fps) do 120fps, by uzyskać wrażenie lepszej płynności, jakby gra miała prawie 60fps natywnie! (“Redukcja drgań”) Interpolacje gier z wysoką płynnością (60fps) do 120fps, by znacząco zmniejszyć rozmycie obrazu! (“Redukcja rozmycia”) Drastyczną poprawę ostrości ruchu gier z niską lub wysoką płynnością poprzez migoczące podświetlenie (“Clear Motion”) System działa naprawdę bardzo imponująco. Za sprawą bardzo szybkiego procesora telewizor jest w stanie bez znacznego wzrostu opóźnienia zinterpolować wyświetlany na nim obraz i umilić granie w tytułu działające np. w 30fps. Co ciekawe żaden inny producent nie wdrożył tego rozwiązania do swoich telewizorów, a więc Samsung jest póki co jedyną firmą która oferuje taką funkcjonalność.Opóźnienie podczas korzystania z załączonego upłynniacza w trybie “Gra”, wynosi tylko 19ms. Jest to nadal poziom, na którym możemy komfortowo grać bez widocznego opóźnienia. Auto Motion Plus wpływa bardzo dobrze na poprawę wyrazistości i ruchu w grach. Za sprawą nieznacznie wyższego input laga opcja ta daje nam o wiele wyższy komfort grania szczególnie w tytuły które nie chodzą natywnie w 60fps. Oczywiście z obrazu 30fps nie zrobimy prawdziwego 60fps ale złudzenie jest na tyle mocne, że opcja ta jest na pewno jednym z większych argumentów przy wyborze telewizora do grania.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 oraz RTX 3050 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska

 

System multimedialny Tizen i Smart TV

Sytem Tizen przeszedł jakiś czas temu niemałą metamorfozę. Zamiast standardowego dolnego paska, otrzymaliśmy pełnowymiarowy panel Smart TV. Znajdziemy na nim w pierwszej kolejności zainstalowane aplikacje, ale także podpowiedzi tych, które mogą nam się spodobać. Na samym starcie w telewizorze zainstalowanymi aplikacjami są Player, Netflix, Max, Disney+, Prime Video, czy Viaplay. Sam system jest intuicyjny i responsywny.
Dodatkowo mamy podgląd na treści polecane przez poszczególne zainstalowane aplikacje, np. rekomendacje Netflixa. Panel domowy oczywiście można dostosować pod siebie, i wyrzucić treści lub aplikacje, które nas nie interesują.

Funkcja Multi View

Funkcja Multi View Multi View to funkcja oferująca możliwość wyświetlania wielu treści w tym samym czasie. Istnieje wiele sposobów konfiguracji i podziału ekranu na części, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje możliwość np. grania na konsoli i oglądania wideo na aplikacji YouTube jednocześnie. Funkcja umożliwia również zrzut ekranu podłączonego telefonu jako jedno ze źródeł. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele.

Ambient Mode

Ambient Mode pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza.

SmartThings

SmartThings daje Samsungowi Q74D dodatkowe możliwości. Z tą aplikacją telewizor staje się częścią ekosystemu inteligentnego domu. Możemy łatwo zarządzać nim oraz innymi urządzeniami, jak światła czy termostaty, z poziomu jednego miejsca. SmartThings pozwala też tworzyć automatyzacje, które ułatwiają codzienne korzystanie ze sprzętów i dopasowują je do naszych potrzeb.

 

Samsung KNOX

Knox w telewizorze Samsung Q74D to praktyczne zabezpieczenie, które chroni naszą prywatność. W czasach, gdy telewizor łączymy z Wi-Fi, aplikacjami i kontami streamingowymi, ochrona danych jest kluczowa. Knox zapewnia, że nasze informacje są bezpieczne. To dodatkowa warstwa ochrony, która pozwala korzystać z urządzenia bez obaw.

fot. Samsung

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Q74D posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne (zarówno naziemne jak i satelitarne), w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.

Wyniki

Zalety

Wady

Werdykt

Samsung Q74D to telewizor, który zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. To połączenie nowoczesnych technologii z ceną, która nie zrujnuje naszego budżetu. Jakość wykonania? Naprawdę świetna. Smukły design i eleganckie wykończenie sprawiają, że telewizor świetnie wygląda w każdym salonie. System Tizen działa szybko i sprawnie. Nie ma tu miejsca na irytujące przycięcia czy długie oczekiwanie na reakcję. Co więcej, integracja z aplikacją SmartThings to ogromny plus. Możemy w łatwy sposób połączyć telewizor z innymi urządzeniami w domu, jak inteligentne oświetlenie, termostaty itd.

Jeśli korzystamy z urządzeń Apple, funkcja AirPlay dodatkowo ułatwia życie. A co z jakością obrazu? W tym temacie Q74D naprawdę dobrze się prezentuje. Matryca VA oferuje solidny kontrast, a odświeżanie 120 Hz sprawia, że dynamiczne sceny – czy to w sporcie, czy grach – wyglądają płynnie i naturalnie. Kolory są żywe, ale nie przesadzone, a czerń, choć nie idealna, wciąż wypada bardzo dobrze. Barwy w HDR i SDR wyglądają świetnie. Fabrycznemu trybowi “Filmmaker” nie można za dużo zarzucić. Jeśli jesteśmy graczami to Q74D może wiele nam zaoferować. Niski input lag oraz wsparcie dla funkcji takich jak ALLM, VRR, czy HGiG to dopiero początek. Ten model posiada upłynniacz obrazu działający w trybie “gra”, który nie podnosi znacząco input lag’a, a przy tym potrafi zwiększyć ilość klatek w grach!

Dostępność telewizora
Telewizor Samsung Q74D 55″ (Nowość 2024) 2 849 zł
Telewizor Samsung Q77D 55″ (Nowość 2024) 2 849 zł
Telewizor Samsung Q74D 65″ (Nowość 2024) 3 499 zł
Telewizor Samsung Q77D 65″ (Nowość 2024) 3 499 zł
Telewizor Samsung Q74D 75″ (Nowość 2024) 4 999 zł
Telewizor Samsung Q77D 75″ (Nowość 2024) 4 999 zł
Telewizor Samsung Q70D 85″ (Nowość 2024) 8 099 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(980)