Powrót

Telewizor do 4500 zł? TEST Philips PUS9206 120Hz HDMI 2.1. Doskonała propozycja dla fanów sportu i konsol!

W ofercie firmy Philips znajdziemy wiele telewizorów z różnej półki cenowej, w tym kilka serii na tzw. każdą kieszeń. Idealnym przykładem jest Philips Performance PUS8506 / PUS8536, który w ogólnym rozrachunku sprosta wymaganiom większości użytkowników. Jeżeli jednak chcemy posiadać matrycę 120Hz, która sprawdzi się jeszcze lepiej w sporcie oraz graniu w 120Hz, to tutaj producent przygotował model PUS9206, który jest bardzo zbliżony do wspomnianej serii Performance z jakże konkretnym usprawnieniem: wyraźniejszy obraz w trakcie szybkich i dynamicznych ruchów. Jest to też wielki powrót Philipsa do stosowania matryc 120Hz w telewizorach LCD. Oprócz tego znajdziemy tutaj dodatkowo czterostronny unikalny system  barwnego podświetlenia Ambilight i podświetlanego pilota. Jak PUS9206 oparty na platformie Android TV wypadł w naszym redakcyjnym teście? Dowiecie się poniżej. Zapraszam!

Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Najważniejsze cechy Philips PUS9206 podawane przez producenta:

System podświetlenia Ambilight – czterostronny

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model PUS9206 wyposażony został w czterostronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze oraz dole telewizora znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii LCD z taką funkcjonalnością. Wersja czterostronna to najbogatsza opcja jaką może zaoferować producent. Co ważne, efekt uzyskamy też gdy telewizor będzie postawiony na podstawie. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem:

Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Producent wpadł nawet na taki pomysł jak wyświetlanie flagi swojego kraju podczas transmisji sportowych:

Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza sceny z filmów czy gier.

To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Na kolejnych podstronach przeczytacie wszystko na temat budowy oraz jakości obrazu, dźwięku i systemu Android TV w telewizorze PUS9206

Wygląd, budowa, porty i pilot

Philips przyzwyczaił nas już do wysokiej jakości wykonania nawet w telewizorach ze średniej półki cenowej. Nie inaczej jest w przypadku 120Hz linii PUS9206. Telewizor jest wykonany z wysokiej jakości materiałów a wszystko jest bardzo dobrze spasowane. Matrycę otacza wąska ramka. Ciężko się tutaj do czegoś przyczepić. Model przypomina swoim designem serię OLED 806/856. Wygląd i jakość wykonania to niewątpliwie jeden z największych plusów tego telewizora.

Dzięki oszczędnemu, ale eleganckiemu designowi nóżek podstawy, telewizor wydaje się unosić w powietrzu.

To doskonała informacja dla osób, które mają równego typu meble, chcą postawić telewizor a nie wieszać go na ścianie.

Pilot w metalizowanym wykończeniu zaprojektowano z dbałością o estetykę i ergonomię użytkowania. Płaskie podświetlane przyciski ułatwiają sterowanie telewizorem, zaś boki i spód pokrywa przyjemna w dotyku i pozyskiwana w sposób zrównoważony skóra Muirhead.

Dostępne złącza

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840 x 2160 (4K), 55″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem PFS LED) typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 4 700:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 5 450:1
  • max: 6 900:1
  • min: 4 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 410 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 420 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,5
  • maks. dE: 2,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 380 cd/m
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 17ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 17ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
  • 8ms – tryb gra – 4K 120Hz (Xbox Series X)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Monitor”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • Wsparcie dla Dolby Vision
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Philips PUS9206 w rozmiarze 55″ wyposażono w matrycę typu VA. Inne rozmiary mogą posiadać także matrycę IPS o niższym kontraście w zamian za lepsze kąty widzenia. Panel ma dosyć oryginalną strukturę, którą możemy podziwiać na zdjęciu z mikroskopu po prawej stronie. Ekran podświetlony został diodami PFS LED, które zapewniają lepsze pokrycie szerokiej palety barw. Matryca ma 120Hz odświeżanie i rozdzielczość 4K.

Zalecane ustawienia

Philips PUS9206 posiada dobrze nam znane tryby obrazu, z drobnymi zmianami wprowadzonymi w tym roku. Tryb “Film”, który był do tej pory najlepszym trybem fabrycznym, zmienił nazwę na “Filmmaker Mode”. Fundamentalnie jednak nie różni się on od poprzedniego trybu. pojawił się także specjalny tryb “Calman”, przeznaczony do zautomatyzowanej kalibracji, którą można przeprowadzić używając aplikację Calman, oraz sprzęt pomiarowy. W obecnej chwili funkcja jeszcze nie działa.

Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator “Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (tylko poziom czerni). Ekran przeszedł dodatkowo certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

Mocno sugeruję także wyszukanie najnowszych aktualizacji przez stronę Philipsa. Ważne by aktualizacje wyszukiwać bezpośrednio na stronie producenta, a nie przez funkcję w telewizorze. W testowanym telewizorze warto skontrolować także kwestię proporcji obrazu. By krawędzie nie były obcinane należy dokonać następujących ustawień:

Wsparcie nowych funkcji (HDMI 2.1)

PUS9206 wraz ze swoim chipem HDMI 2.1, o maksymalnej przepustowości (48Gbps), pozwala dostarczyć najbardziej wymagające formaty sygnału, np. 4K 120Hz 12bit RGB. Urządzenie wykazuje także zgodność z VRR (w zakresie 120-48Hz), ALLM, oraz Dolby Vision. Jest to więc świetna kompatybilność na przyszłość.

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Kolory – fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,1 maksymalna 5,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,5 maksymalna 4,0
Średnia deltaE palety szarości 2,7 maksymalna 4,0

Profesjonalna kalibracja Philips PUS9206

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 4,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,2 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 1,4

Barwy w trybi Filmmaker, na telewizorze Philips PUS9206, były z grubsza w porządku, aczkolwiek obraz miał nieznaczne zażółcenie i zbyt niską gammę. W konsekwencji lekki odcień sepii. Problem może nie jakiś ogromny, ale zauważalny i  dobrze go wyeliminować poprzez kalibrację, która nie tylko poprawia nasycenie wspomnianych barw, ale też czyni obraz bardziej kontrastowy i “wyrazisty”. Barwom po kalibracji ciężko coś zarzucić, choć niektóre z nich (np. kolory morskie o mocnym nasyceniu) nie dają się idealnie wysterować.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kontrast i czerń

Philips PUS9206 wykorzystuje matrycę VA, która naturalnie zapewnia bardzo dobrą stopę kontrastu. To dobra wiadomość, gdyż przy takiej cenie telewizora próżno liczyć na dodatkowe systemy wspomagające czerń (np. lokalne wygaszanie). Spójrzmy na wyniki.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 4 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 4 100:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 6 800:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 6 900:1

Wyniki są bardzo dobre i telewizor może pochwalić się satysfakcjonującą czernią. Szczególnie kiedy włączymy dodatkowo Ambilight podświetlający tło za telewizorem.

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 420 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 350 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ  410 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 340 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 420 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Philips PUS9206 oferuje efekty typowe w tej półce cenowej telewizora, które może nie porywają, ale wraz z technologią Dolby Vision pozwalają komfortowo oglądać treść 4K UHD.

Jeśli chodzi o fabryczny wygląd obrazu i oddanie barw w HDR to ma ono swoje problemy szczególnie w kontekście reprodukcji najciemniejszych odcieni barw. Są one po prostu za ciemne i słabo je widać. Na szczęście jest to problem, który daje się rozwiązać.

Odwzorowanie ruchu

Odświeżanie matrycy w telewizorze Philips PUS9206 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano funkcje wspierające odwzorowanie ruchu:  Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie).

Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Ustawienia Ruchu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

410 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Perfect Clear Motion: 10

Fast Motion Clarity: Wył

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

410 cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne podwójne

Poprawa płynności filmów (24p):

Osobna regulacja funkcją “Perfect Natural Motion”

Perfect Clear Motion: 10

Fast Motion Clarity: Maks

Smużenie:

małe

Maksymalna jasność:

410 cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne podwójne

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 oraz 2.1

Niskie opóźnienie w Philips PUS9206 dostępne jest w trybie “Gra”, oraz “Monitor”. Z wizualnych testów wynika, że nie ma różnicy pomiędzy tymi trybami, gdy ustawi się w nich podobne ustawienia. Tryb monitor nie jest jednak dostępny przy sygnale 4K@120Hz.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 17 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 17 ms
[GRY] 1080p / 4K 120Hz Lag przy konsolach obsługujących sygnał 120Hz “Gra” 8 ms
[PC] 4K @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Monitor” 17 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 17 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 17 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “ISF-Noc” 89ms

Opóźnienie sygnału (input lag) mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – “placebo”. To świetna wiadomość dla graczy, zarówno konsolowych, jak i PeCetowych. Zarazem jest to duży postęp w stosunku do ubiegłorocznych wyświetlaczy.

Rewelacyjnym efektem wizualnym podczas rozgrywki był Ambilight.

A jak wygląda w tym roku wsparcie pod względem innych ważnych funkcji? Firma stanęła na wysokości zadania i zaimplementowała elementy niezbędne do grania na konsolach nowej generacji. Wszystko dzięki zastosowaniu dwóch pełnoprawnych portów HDMI 2.1 działających maksymalnie w rozdzielczości 4K 120Hz.

Niestety trzeba wspomnieć tutaj o jednym problemie, który dotknie jednak bardzo wąską ilość graczy (głównie z bardzo mocnymi PC). Gdy podamy sygnał 4K 120Hz to telewizor nie jest w stanie wyświetlać pełnej rozdzielczości w poziomie! W związku z tym jednopikselowe linie z naszej planszy testowej są od siebie nieodróżnialne, w przeciwieństwie do linii pionowych.

Czy jest to duży problem w praktyce? I tak i nie. Większość gier, która działa obecnie w 120Hz jest i tak upscalowana z rozdzielczości 1080p. Trzeba jednak zaznaczyć, że ponowne downscalowanie i upscalowanie przez telewizor wciąż pogarsza jakość i na przykład napisy są mniej czytelne niż być powinny. Szkoda.

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK (telewizor nie wyświetla pełnego 4K przy 120Hz)
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
Dolby Vision dla gier 4K 60Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania TAK
Dolby Vision dla gier 4K 120Hz Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Ubisoft, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

Android TV – system multimedialny

Philips PUS9206 oparty jest na wyjątkowo rozbudowanej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Na czas testu, w telewizorze, zainstalowana była wersja 10 tegoż systemu. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:

System Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smartfonach na systemie Android. Dzięki zastosowaniu Androida, na pokładzie znajdziemy właściwie wszystkie niezbędne aplikacje w tym najnowsze wersje serwisów wideo Player, HBO GO, CANAL+, TVP Sport, Apple TV, Netflix, IPLA, Rakuten TV czy Amazon Prime. Dodatkowe aplikacje możemy instalować z Google Store dostępnego z poziomu telewizora.

Na osobny akapit zasługuje temat grania na systemie Android TV. Gry możemy instalować bezpośrednio na telewizorze, z marketu Google Play. Do telewizora można podłączyć pada.

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

Nadal niejasna jest sytuacja z tematem Google Assistant w języku polskim. Jest jednak sposób by udało się go włączyć w prawie pełnym zakresie ale o tym dalej. Kiedy oficjalnie się pojawi? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Cały czas czekamy na ruch Google w tej sprawie (to już będzie kilka ładnych lat). Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Stąd też pilot z wbudowanym mikrofonem, o którym wspomniałem we wstępie. Możliwości asystenta omówiłem wraz z Piotrem Herodem z firmy Philips w poniższym wideo.

Aby podstawowe komendy działały w j. polskim, np. żeby sprawdzić pogodę czy wyszukać jakiś klip na YT, wystarczy mieć Android TV w wersji 8.0 lub wyższej i oczywiście posiadać pilot z mikrofonem. Natomiast żeby rzeczywiście uruchomić asystenta i zwiększyć zakres jego umiejętności (na dzień 25.05.2020) musimy połączyć się z kontem Google i najlepiej zmienić menu główne TV na j. angielski. Wtedy o ile menu zmiany ustawień będzie właśnie w tymże języku to pozostałe aplikacje będą wciąż działały w naszym ojczystym, a co najważniejsze komendy wypowiadane do pilota bez problemu będą rozumiane. Kilka próbek potwierdzających działanie asystenta w naszym języku:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa

Philips PUS9206 posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym oczywiście DVB-T2. To właśnie na ten najnowszy standard naziemna telewizja cyfrowa będzie przechodzić w najbliższym czasie.

Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Interfejs jest schludny i funkcjonalny.

Jakość dźwięku

Philips PUS9206 kontynuuje trend dobrego dźwięku w połączeniu z dobrej jakości obrazem. Na tyle ekranu zamontowano system 2.1: 2 głośniki średnich tonów 10 W oraz dość mocny subwoofer 30 W.

Całość zestawu ma około 50W mocy RMS, przy czym sam głośnik niskotonowy (subwoofer) umieszczony po środku wykorzystuje aż 30W. Dzięki temu bas jest głęboki i pełny. Oczywiście nie potrząsa odzieżą podczas seansu, bo tego uzyskać się z telewizora nie da, ale czuć, że jest pełny wymiar, a nie papierowe brzmienie. W razie potrzeby uzyskania jeszcze lepszego audio można bez problemu dokupić przecież listwę dźwiękową. Telewizor wspiera także system Dolby Atmos a port HDMI numer 2 posiada funkcję eARC.

Model wspiera bezprzewodowy przesył dźwięku DTS Play-Fi umożliwiający podłączenie do telewizora głośników znajdujących się w innych pomieszczeniach.

Do tego telewizora, możemy zarekomendować mocniejsze rozwiązania dźwiękowe w postaci dedykowanych soundbarów Philips:

Wyniki testu Philips PUS9206

Zalety

Wady

Podsumowanie i ocena

Philips PUS9206 można w skrócie określić 120Hz wersją modelu Performance (PUS8536) pod względem oferowanej jakości obrazu. W efekcie, telewizor jest godną polecenia pozycją na rynku w swojej kategorii cenowej do 4500 zł i  zadowoli nabywców o różnych wymaganiach. Ma wysoko-kontrastową matrycę VA i dobre oddanie barw, szczególnie po kalibracji. W połączeniu z technologią Dolby Vision i przyzwoitą jasnością (około 420 nitów) zapewnia więc dobre wrażenia przy seansach filmowych. Obraz jest płynny i ostry dzięki 120Hz matrycy dobrej do oglądania sportu. Dla osób poszukujących TV “do salonu” dosyć niezłą jasność i unikalną funkcję Ambilight, która pozwala uzyskać ciekawy barwny efekt za ekranem. W przypadku PUS9206 jest to wersja najbogatsza bo aż czterostronna czego nie posiada niższy model Performance. Dla graczy zaś mamy krótki input lag, co jest najważniejsze przy korzystaniu z konsoli, ale także kilka dodatkowych funkcji takich jak VRR (AMD FreeSync Premium) i ALLM, oraz tryb Dolby Vision gra (60Hz). Pełnoprawne złącze HDMI 2.1 pozwala także dostarczyć sygnał 4K@120Hz z konsoli lub peceta, jednak wiąże się z tym pewien problem – tracimy połowę rozdzielczości pionowej. W związku z tym w kategorii gier nie została przydzielona wyższa ocena niż w modelu niższym. To główny mankament telewizora jaki zapisałbym w kategorii “minusy”.

Warto także wspomnieć o systemie operacyjnym Android TV, który zapewnia nieograniczone możliwości multimedialne, a przy tym pracuje na szybkim chipsecie i działa płynnie. Pamiętajmy też, że test ten dotyczy modelu 55″, który jest oparty o matrycę VA. Inne przekątne mogą być na matrycy IPS i nie oferować już tak dobrej sprawności w temacie kontrastu (choć zaoferują w zamian lepsze kąty widzenia).

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(55028)