To koniec telewizji, jaką znamy! Streaming już wygrał. Co stanie się z kablówkami i sieciami satelitarnymi? Co z jakością?
Najnowsze badania wskazują, że w ciągu kilku lat tradycyjna płatna telewizja przegra ze streamingiem! W 2026 roku usługi IPTV i OTT będą posiadać większość na tym rynku, a to oznacza jedno: sieci kablowe i satelitarne zaczną powoli odchodzić do historii! Już dziś – także w Polsce – wiodący nadawcy i operatorzy z dużymi sukcesami uruchamiają własne serwisy z myślą o przyszłości. Przyszłość to telewizja online, ale co z jakością sygnału?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Weekend z piłką nożną w 4K na bogato! W polskiej telewizji na dwóch kanałach aż 14 meczów – w tym hit Legia – Lech! Gdzie oglądać?
Tradycyjna telewizja przechodzi do historii – teraz online! Usługi przez internet IPTV i OTT zdominują rynek do 2026 roku
Trend dynamicznego przechodzenia na telewizję oferowaną przez internet jest ostatnio bardzo wyraźnie widoczny. Ruch w tym sektorze zaczął się na dobre w dobie pandemii. Z analiz przeprowadzonych przez firmę Dataxis jasno wynika, że już za kilka lat tradycyjne usługi płatnej telewizji stracą większość na rynku w Europie! Tym samym to kanały telewizji i innego typu treści dystrybuowane w formie IPTV i OTT staną się w naszym regionie standardem.
Prognoza dotyczy roku 2026. Wtedy łączny udział sieci kablowych i satelitarnych będzie wynosił 48,1%, a usług naziemnych – 0,8%. Z kolei same usługi IPTV, czyli po prostu telewizja online, zagarnie dla siebie az 31,6% rynku! 19,6% odbiorców ma za kilka lat wybierać serwisy OTT, czyli te oferujące treści inne niż kanały na żywo:
Co wpływa na już teraz widoczne te zmiany? Przede wszystkim nowoczesne usługi online są znacznie łatwiej dostępne i często tańsze, niż tradycyjna telewizja “po kablu” czy z satelity. Obecnie kanały telewizji można już oglądać na dowolnym urządzeniu i niezależnie od lokalizacji. Rosną w siłę także oferty tego typu usług. Często są to serwisu typu WP Pilot czy GONET.TV, ale kilka lat temu swoich sił zaczęli tu też próbować najwięksi nadawcy i operatorzy w Europie, ale i w Polsce.
Przykłady z naszego podwórka to oczywiście Player, CANAL+ online, czy końcu Polsat Box (dawniej Cyfrowy Polsat). Własną platformę nowej generacji, ale związaną z sygnałem naziemnym, szykuje też Telewizja Polska. Ich obecność w tym sektorze gwarantuje dalszy i sprawny rozwój telewizji online i stopniowy przepływ klientów w tę stronę. To w końcu najwięksi gracze i trudno oczekiwać, by wciąż nie przyciągali rzeszy nowych subskrybentów swoich usług. W ofertach tych serwisów można oglądać nie tylko tradycyjne kanały na żywo, ale też pojedyncze programy, filmy i seriale na żądanie. Pojawiają się już też inni giganci, którzy nie byli wcześniej w ogóle związani z telewizją w Polsce. Najnowszy przykład to Viaplay – platforma, która z miejsca zaczęła przejmować szereg praw do ważnych transmisji sportowych.
Jest już w zasadzie pewne, że tradycyjna telewizja będzie powoli zapominana. Na rynku pozostaną ci operatorzy, którzy zawczasu pomyślą o rozwoju własnych usług IPTV i OTT. Oczywiście osobna kwestia dotyczy jakości dystrybuowanych w ten sposób kanałów. Wiele zależy od mocy łącza internetowego po stronie użytkownika, ale nie jest żadną tajemnicą, że rozdzielczość proponowana w telewizji online jest jeszcze wyraźnie niższa niż w “kablówkach” i sieciach satelitarnych.
Z jakich usług TV online już korzystacie?
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/platformy-streamingowe-ott-iptv-sieci-kablowe-platformy-cyfrowe
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kanał z europejskimi filmami i serialami zniknie z oferty polskiej sieci telewizji kablowej! Której? To ostatnie dni, by oglądać
- Międzynarodowy kanał z filmami odkodowany w jakości HD! Jak go odebrać w Polsce i oglądać w telewizji za darmo?
- Nowy standard DVB-T2 w telewizji naziemnej w Polsce: jaki telewizor trzeba kupić, by nadal oglądać ulubione kanały? Jak sprawdzić posiadany odbiornik?
- Kolejny odkodowany kanał dostępny w Polsce zupełnie za darmo! Jak odebrać i oglądać? Co w programie?
- TVP rejestruje nowy kanał telewizji – pokazano logo! Start już 1 stycznia – co to będzie i czy pojawi się w naziemnej telewizji cyfrowej?
Chyba dla większość i tak nie ma znaczenia czy sygnał jest wysokiej rozdzielczości czy nie.
Widać to po tych co sami robią pionowo transmisje na FB zamiast poziomo.
Niezłym przykładem jest tutaj Agrounia czy Lewica TV
dla mnie jest wręcz przeciwnie nie po to mam TV z gornej półki żeby oglądać przekaz telewizyjny w kiepskiej jakości