Za chwilę dużo więcej kanałów w telewizji naziemnej! Powrócą lokalne multipleksy DVB-T2 – gdzie ruszą?
To już niemal pewne: naziemna telewizji cyfrowa ponownie zyska kanały ulokowane na eksperymentalnych multipleksach DVB-T2 / HEVC! Do powrotu szykują się spółka BCAST, która do niedawna zarządzała testowym przekazem MUX-BCAST oraz grupa MWE Networks, która nadawała MUX-MWE. Gdzie będzie można oglądać uruchomiony na nowo przekaz w jakości HD?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Będzie nowy dekoder 4K od CANAL? Poprzednie mają zostać wycofane! Kiedy wielka zmiana?
Naziemna telewizja cyfrowa – wrócą testowe multipleksy DVB-T2! Więcej kanałów – co i gdzie będzie można oglądać?
Do czerwca bieżącego roku w Polsce nadawał szereg eksperymentalnych multipleksów z kanałami w standardzie DVB-T2 / HEVC. W okolicy ostatniego przełączenia telewizji naziemnej na nowy format, kolejne lokalne MUX-y były wyłączane. Sensu ich dalszego istnienia nie widział Urząd Komunikacji Elektronicznej, jednocześnie jednak zostawił furtkę umożliwiającą ich powrót. Wszystko wskazuje na to, że testowe multipleksy powrócą niebawem w kilku lokalizacjach. Jakie kanały zostaną przywrócone odbiorcom?
Wnioski o ponowne uruchomieni emisji złożyły w UKE wspomniane na wstępie BCAST i MWE Networks. W pierwszym przypadku mowa o lokalnych multipleksach w następujących miastach:
- Gdańsk, Warszawa, Wrocław
MWE Networks z kolei chce wznowić nadawanie MUX-MWE tylko na terenie Katowic. Wcześniej sygnał obecny był również w Szczecinie.
Jakie kanały się pojawią? Prawdopodobnie skład obu multipleksów będzie podobny do tego, który występował wcześniej. Zawartością MUX-BCAST i MUX-MWE były wcześniej:
- MUX-BCAST: Polsat HD (HEVC), TV Republika (HEVC), TV Regionalna (HEVC), TV Okazje, EWTN HD, Nowa TV HD i STARS.TV HD
- MUX-MWE: Power TV, Nuta.TV, Home TV, Junior Music, FILMAX, TV Okazje, Xtreme TV i STARS.TV
UKE ustalił wcześniej, że będzie wydawać roczne pozwolenia na testowe nadawanie w telewizji naziemnej. Tym razem jednak chętni nadawcy będą za nie musili płacić. Wcześniej emisja eksperymentalna była darmowa. Koszt licencji jest uzależniony od lokalizacji i zasięgu – wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
Źródło: https://www.press.pl/tresc/72259,do-wroclawia_-warszawy_-gdanska-i-katowic-powroca-czasowe-multipleksy-telewizyjne
Telewizja – przeczytaj więcej:
- Następny darmowy kanał HD ruszył w telewizji! Można odbierać w Polsce – gdzie oglądać?
- Telewizja naziemna: 3 kanały TVP od teraz w nowej jakości! Nadają za darmo w Full HD – jak odbierać?
- Popularny kanał TV zakończył nadawanie! Nagły koniec emisji – nie można już oglądać! Co to?
- Za chwilę nowy kanał 4K w ofercie CANAL+? To byłaby fantastyczna wiadomość dla klientów!
- Kolejny kanał w naziemnej telewizji cyfrowej! Ruszy za darmo we wrześniu – co to i gdzie będzie można oglądać?