Home News Telewizja naziemna w 8K HDR?! Tak – odbędzie się pierwsza emisja w ekstremalnie wysokiej jakości! Gdzie?
Telewizja naziemna w 8K HDR?! Tak – odbędzie się pierwsza emisja w ekstremalnie wysokiej jakości! Gdzie?

Telewizja naziemna w 8K HDR?! Tak – odbędzie się pierwsza emisja w ekstremalnie wysokiej jakości! Gdzie?

1.90K
0

W Hiszpanii dojdzie do pionierskiej transmisji sygnału w telewizji naziemnej. Firma SAPEC zamierza przesłać na żywo przekaz w jakości 8K z HDR w formacie DVB-T2! Czy tak będzie wyglądać przyszłość darmowej TV naziemnej, czy jest to jednak tylko ekstremalny eksperyment?

Telewizja naziemna w 8K? Pierwsza taka transmisja w DVB-T2 w Hiszpanii

Szereg firm i organizacji w Hiszpanii, z inicjatywy madryckiej firmy SAPEC, przeprowadzi niebawem jedyny tego rodzaju eksperyment obejmujący telewizję naziemną. Wprawdzie do testowej transmisji w 8K już kiedyś doszło, ale nie była to próba podjęta na żywo i nie cechowała się tak wysokim zaawansowaniem technologicznym. Tym razem przesłany “live” sygnał 8K ma zawierać również HDR, a ponadto WCG (Wide Color Gamut) i HFR (High Frame Rate), a więc składowe cechy obrazu najwyższej rozdzielczości!

telewizja naziemna 8k dvb-t2

Sygnał ma się cechować rozdzielczością 7680 x 4230 i zostanie przesłany w Instytucie RTVE (publiczny nadawca w Hiszpanii) w formacie DVB-T2 za pomocą multipleksu UHF o przepływności wynoszącej 8 MHz. Jest to zdecydowanie wyjątkowy eksperyment, który – jeśli się powiedzie – dowiedzie możliwości przebicia kolejnej bariery w przekazie naziemnym. Kłopot w tym, że na takim teście zapewne temat się zakończy, a na pewno stanie się tak jeszcze na długie lata.

W rzeczywistości telewizja naziemna nadająca w 8K to kompletna mrzonka – co najwyżej melodia dalekiej przyszłości. Sami dobrze wiemy, jak sprawy mają się chociażby na naszym rodzimym rynku, gdzie jedyny jak dotąd oferowany widzom naziemnym kanał w 4K oferowała Telewizja Polska, pod postacią okazjonalnego TVP 4K. Ta pozycja nadaje jednak wyłącznie przy okazji największych piłkarskich imprez. Nie ma realnych widoków na aktywację tą drogą kolejnych tego typu projektów, choć nowoczesny standard DVB-T2 / HEVC jak najbardziej to umożliwia. Dobrze, że doszło już przynajmniej (w większości przypadków) do migracji do HD…

telewizja kanały 2023 cartoonito boomerang gdzie oglądać jak odbierać
Telewizja naziemna w 8K? Możemy co najwyżej pomarzyć

Źródło: https://www.gearrice.com/update/rtve-is-already-preparing-its-first-live-broadcast-at-this-resolution/


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(1897)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x