Technics wprowadza na rynek nielimitowaną serię gramofonu z bezpośrednim napędem Grand Class SL-1200G
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
Technics przedstawił dziś gramofon z bezpośrednim napędem Grand Class SL-1200G. Urządzenie zawiera wiele cech znanych z wcześniej wyprodukowanych i już wyprzedanych egzemplarzy z limitowanej serii Grand Class SL-1200GAE, przygotowanej z okazji 50-lecia marki Technics. Gramofon będzie sprzedawany w nielimitowanej serii przeznaczonej dla audiofilów chcących na nowo odkryć wyjątkowo ciepły analogowy dźwięk płyt winylowych.
„Liczne doskonałe recenzje SL-1200GAE w międzynarodowej specjalistycznej prasie branży audio jeszcze raz potwierdziły wybitną jakość odtwarzania dźwięku i niezwykłą staranność wykonania tego wyjątkowego produktu” — komentuje Frank Balzuweit, europejski menadżer produktów Technics w firmie Panasonic. „W związku z nieprawdopodobnie dużym zainteresowaniem limitowaną serią SL-1200GAE czujemy się w obowiązku pomóc klientom poszukującym doznań dźwiękowych najwyższej jakości, którzy nie mogli nabyć jednego z limitowanych modeli GAE. W tym celu oferujemy im SL-1200G”.
Zgodnie z głównym założeniem produktów Technics — Technics Definitive Sound, które oznacza największe zaangażowanie na rzecz muzyki — nowy gramofon SL-1200G dostarcza dźwięk tej samej jakości, co SL-1200GAE.
Wyeliminowanie dawnych problemów z zapisem analogowym
W konwencjonalnych gramofonach analogowych jakość dźwięku pogarszały drgania silnika i wahania prędkości obrotowej (tzw. zakleszczanie). Jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym przy opracowywaniu systemów gramofonowych z napędem bezpośrednim w SL-1200G udało się wyeliminować problem zakleszczania poprzez zastosowanie silnika bez rdzenia ferromagnetycznego. Wszelkie potencjalne drobne drgania silnika są niwelowane przez bardzo precyzyjne czujniki ustawienia położenia kątowego pracujące pod kontrolą układu sterowanego mikroprocesorem.
SL-1200G zapewnia płynne sterowanie obrotami przez użycie enkodera na spodzie silnika, dokładnie mierzącego kąt obrotu.
Ponadto podwójna konstrukcja elementu wirującego redukuje obciążenie łożyska, utrzymując wysoki moment obrotowy, i ogranicza drobne drgania podczas obrotów. Pozwala to na odtwarzanie ciepłego dźwięku z subtelnymi niuansami muzyki zapisanej analogowo w formie rowka na płycie. Właśnie takie brzmienie cenią sobie miłośnicy płyt winylowych.
Trójwarstwowy gramofon o parametrach przewyższających wymagania nadawców radiowych
SL-1200G ma trójwarstwową konstrukcję obejmującą sztywno połączony ciężki talerz z odlewu mosiądzu i aluminium, ze spodem pokrytym w całości dźwiękochłonną gumą. W ten sposób wyeliminowano zbędny rezonans oraz uzyskano dużą sztywność i skuteczne tłumienie drgań. Pod względem płynności i stabilności obrotów oraz bezwładnej masy nowy gramofon przewyższa nawet model Technics SP-10MK2, który wyznaczał standard dla gramofonów z napędem bezpośrednim i był używany przez stacje radiowe na całym świecie.
Ramię gramofonu o wysokich parametrach tłumienia
Ramię gramofonu jest wykonane z lekkiego magnezu, ciągnionego na zimno w celu poprawy charakterystyki materiału i zwiększenia efektu tłumienia. Nasze liczne próby odsłuchowe dowiodły, że pod względem jakości dźwięku magnez znacznie przewyższa aluminium.
Dodatkowo dużą czułość na wstępny ruch uzyskano przez użycie tradycyjnej konstrukcji zawieszenia kardanowego firmy Technics. W układzie tym pozioma i pionowa oś obrotu przecinają się w jednym środkowym punkcie, a bardzo precyzyjne łożyska umieszczono w obudowie wykonanej w technologii obróbki skrawaniem.
Dodatkowe ciężarki w zestawie pozwalają na stosowanie szerokiej gamy wkładek
Jedną z wyjątkowych przyjemności płynących z odtwarzania analogowego jest możliwość zmiany wkładki w zależności do gatunku i nastroju muzyki w celu uzyskania dźwięku o odmiennej charakterystyce. W wyposażeniu SL-1200G znajdują się dwa różne dodatkowe ciężarki, które umożliwiają stosowanie szerokiej gamy wkładek. W połączeniu ze standardowym ciężarkiem, pozwalającym na używanie wkładek o masie 5,6–12 g[1], mały dodatkowy ciężarek umożliwia korzystanie z wkładek o masie do 10–16,4 g, a duży dodatkowy ciężarek współpracuje z wkładkami 14,3–19,8 g.
Czterowarstwowa konstrukcja obudowy
Do wcześniejszej trójwarstwowej konstrukcji, przypominającej SL-1200GAE i obejmującej odlew z aluminium, kompozyt BMC i izolacyjne stopki z absorbującej mieszanki gumowo-krzemowej, dodano górną przegrodę z matowego aluminium wysokiej jakości o grubości 10 mm. Czterowarstwową konstrukcję cechują duża sztywność, wysoki poziom absorpcji wibracji oraz pierwszorzędne wykończenie o wysokich walorach estetycznych.
Dostępność
Gramofon będzie dostępny u wybranych sprzedawców od września 2016 r.
Grand Class SL-1200G
Całkowicie nowa stylistyka zmodernizowanej koncepcji gramofonu z napędem bezpośrednim
- Bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego
- Wysoce precyzyjny kontroler silnika
- Ramię gramofonu o dużej czułości
- Mosiężna górna część talerza gramofonu
- Izolacja gumowo-krzemowa
Stylistyka Technics Definitive
- Stylistyka oparta na serii SL-1200
- Górna płyta z ciężkiego aluminium
Prędkości gramofonu
- 33 1/3 obr./min, 45 obr./min, 78 obr./min
Zakres regulacji wysokości tonu
- ±8%, ±16%
Wymiary i masa
- Szerokość: 453 mm, wysokość: 173 mm[2], głębokość: 372 mm / ok. 18 kg
- Panel tylny: Wyjście gramofonowe x1 / Masa sygnału (SIGNAL GND) x1
[1] Gdy wykorzystywana jest fabryczna obudowa.
[2]Wysokość włącznie z osłoną chroniącą przed kurzem