System LG webOS na telewizorach innych producentów. Może stać się tak popularny jak Android TV?
LG planuje wypłynąć ze swoim docenianym systemem webOS na szersze wody. Znane z telewizorów koreańskiej marki oprogramowanie trafi wkrótce na modele innych producentów – w pierwszej kolejności Konka i Blaupunkt.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung
LG przekazuje system webOS na licencji. Jakie telewizory go otrzymają?
Plany LG dotyczące upowszechnienia systemu webOS wykorzystywanego w telewizorach, projektorach i niektórych urządzeniach smart home marki od dawna nie są tajemnicą. Producent od lat informuje o zamiarze wyjścia ze swoim autorskim softem nawet poza te sektory i zastosowania go np. w deskach rozdzielczych samochodów. W przeszłości pojawiły się nawet głosy o uwolnieniu licencji systemu i wypuszczeniu wersji open source.
Najpierw jednak przyszedł czas na migrację na inne telewizory. W 2021 roku webOS zawita na odbiorniki pierwszych klientów LG: firm Konka i Blaupunkt. Będą to telewizory dostępne na rynku amerykańskim, więc na początek na pewno nie zobaczymy w Polsce TV innych firm z webOS na pokładach. Przedstawiciele koreańskiego giganta zostali o to zapytani podczas wirtualnych targów CES 2021, jednak nie ujawnili dalszych planów licencyjnych i nie wymienili żadnego innego producenta telewizorów, z którym planują współpracować w zakresie dystrybucji swojego systemu.
Także w szeregach Samsunga myśli się ponoć o upowszechnieniu własnego systemu. Póki co nie ma jednak oficjalnych informacji dotyczących ewentualnych partnerów i obecności znanego z telewizorów głównego konkurenta LG systemu Tizen na odbiornikach innych marek.
Czy na takie ruchy Koreańskich koncernów nie jest już za późno? Znaczna większość producentów telewizorów obecnych na rynku od dawna korzysta z dobrodziejstw innych systemów – w naszym regionie oczywiście głównie Android TV od Google, o którym mowa w przypadku np. Sony, Philipsa, TCL czy Hisense. Czas pokaże, czy LG uda się ukroić pokaźny kawałek tortu dla siebie, czy też firma obierze inną ścieżkę i skieruje się z webOS na mniej typowe rynki.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1611230424
Więcej na temat produktów firmy LG:
- Nowy projektor laserowy 4K od LG automatycznie reguluje jasność obrazu i odtwarza filmy w kinowym formacie 24 kl/s. Idealny do domu?
- Pierwszy unboxing i spojrzenie na LG QNED MiniLED 8K i LG OLED 2021 rok z podnoszącym jasność HDR panelem evo! Jak się spisują na żywo?
- LG nie rezygnuje z wytwarzania paneli LCD. Ceny idą w górę, produkcja przedłużona!
- Wielka przecena LG OLED CX w 55 calach z HDMI 2.1! Teraz taniej aż o 1500 złotych i to z gratisem – gdzie i jak skorzystać?
- Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell
(2331)
No nie jestem pewna, brak możliwości pobrania plików, jedne słuchawki sparowane na raz i brak możliwości odtwarzania niektórych formatów wideo i audio. Android TV jak czegoś nie ma to mozna apke dociągnąć, w WebOS nie ma takiego wyboru a pisanie własnej praktycznie nie wchodzi w grę.