Trzęsienie ziemi w futbolu – powstała Superliga! Czy i gdzie można by ją oglądać w 4K HDR w Polsce?
Stało się to, czego obawiano się latami – w europejskiej piłce nożnej nastąpiło potężne tąpnięcie, a 12 klubów oficjalnie powołało do życia Superligę. To elitarne rozgrywki, w których mają mierzyć się ze sobą najpopularniejsze i najbogatsze kluby świata. Powstanie nowego tworu oznacza jednocześnie nadchodzący krach na rynku praw do pokazywania Ligi Mistrzów, rozgrywek ligowych i międzypaństwowych. Czysto teoretycznie zadajemy dziś pytanie: kto w Polsce zawalczyłby o prawa do pokazywania meczów gigantów w najwyższej jakości obrazu i dźwięku? Mowa chociażby o 4K z HDR.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Polsat włącza trzy nowe kanały! Są już na liście Cyfrowego Polsatu, ale jeszcze nie działają. Jakie to stacje?
Gdzie moglibyśmy oglądać transmisje Superligi w Polsce w 4K HDR?
Wczoraj wieczorem jak grom z jasnego nieba ogłoszono, że 12 gigantów europejskiego futbolu przeszło od słów do czynów. Po kilku latach grożenia opuszczeniem szeregów UEFA i utworzeniem elitarnych rozgrywek, postawiono kropkę nad “i”. Sprawa jest naprawdę poważna. Europejska federacja już grozi klubom zrzeszonym w Superlidze wykluczeniem nie tylko z europejskich pucharów, ale także z rozgrywek ligowych. Ich piłkarze mogą także otrzymać zakaz występów w reprezentacjach pod egidą tej federacji.
Nie będziemy się jednak rozwodzić nad tego typu konsekwencjami. Nie podejmiemy się też oceny tych wydarzeń – to pozostawimy Wam, w końcu z pewnością zdążyliście już przeczytać na ten temat masę artykułów i uformować własne opinie. Zastanowimy się jednak, co dalej w kontekście pokazywania piłki nożnej na najwyższym poziomie w telewizji. Nowy projekt – jakkolwiek by go nie oceniać – jest wart miliardy, a o prawa do pokazywania starć gigantów za moment rozegra się na rynku prawdziwa wojna.
Za Superligą stoi obecnie 12 europejskich klubów. Ostatecznie ma ich być o kilka więcej; fot. Marca
Na początek pomyślmy o najbliższych konsekwencjach powstania Superligi. Zakładając, że sytuacja będzie rozwojowa, a kluby nie podejmą konstruktywnego dialogu z UEFA, pod znakiem zapytania stoi nawet dokończenie tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy! W obu turniejach wciąż w grze pozostają kluby “wplątane” w Superligę: Real Madryt, Chelsea, Manchester City, Manchester United i Arsenal. Trzy pierwsze zespoły tworzą prawie cały skład półfinału LM!
W Polsce prawa do pokazywania meczów Ligi Mistrzów posiada Polsat, a w serwisie Ipla poszczególne mecze są dostępne w jakości 4K. Ten nadawca przedłużył z resztą niedawno prawa do pokazywania elitarnych piłkarskich rozgrywek. Najważniejsze mecze możemy też oglądać w kanałach TVP. Jeżeli Superliga rzeczywiście rozpocznie rozgrywki, a największe kluby zostaną wykluczone z LM, to właśnie Polsat zdaje się naturalnym kandydatem do przejęcia w Polsce praw do pokazywania nowych rozgrywek. Będzie to na pewno kosztować krocie (kluby-założyciele mają otrzymać do podziału i za każdy sezon o wiele więcej pieniędzy, niż zwycięzca Ligi Mistrzów). Fundator? Będzie nim potężny holding finansowy JP Morgan Chase.
Gdzie jeszcze w Polsce moglibyśmy zobaczyć pojedynki potężnych klubów toczone niemal tydzień w tydzień? Można założyć, że na najlepszej pozycji będą nie tylko najbogatsi polscy nadawcy, ale też Ci posiadający najmocniejsze zaplecze technologiczne. Superligę niemal na pewno trzeba będzie pokazywać w 4K (i HDR?), a lista zdolnych do tego tworów jest krótka. Polsat dopiero co poinformował, że już za chwilę będzie zdolny do obsługi transmisji na żywo w telewizji w 4K z HDR i Dolby Atmos. TVP nie pozostaje daleko w tyle, w końcu chwali się uruchomieniem kanału 4K w telewizji naziemnej na najbliższe mistrzostwa Europy (które swoją drogą też mogą “oberwać” przez wybryki klubów-gigantów).
Swój własny dekoder i jakość 4K z HDR posiada CANAL+, który z racji oferowania kibicom piłkarskiej Premier League i innych czołowych lig też na pewno będzie się liczyć w wyścigu po prestiżowe prawa. Także telewizje kablowe jak np. Vectra mogą bez problemu pokazać mecze w 4K dzięki swoim nowoczesnym dekoderom kablowym.
A może doczekamy się niespodzianki i telewizja skończy z niczym, bo do gry wejdzie streaming? Jesienią w Polsce zadebiutuje serwis Viaplay, który już “zgarnął” na wyłączność Bundesligę i Ligę Europy.
W sieci natrafiliśmy nawet na domniemania, że Superligę mógłby pokazywać na żywo gigant pokroju Netflixa! Skoro tak, to czemu nie oferować od razu transmisji w 8K? Może Pay-per-view? Mocno się rozmarzyliśmy, ale nasze dywagacje powinny Wam uświadomić skalę trzęsienia ziemi, jakie wywołała decyzja możnych świata piłki nożnej. Absolutnie nic nie jest dziś pewne, dlatego na tym zakończymy domysły i cierpliwie poczekamy na kolejne doniesienia. Już w trakcie pisania tego tekstu pojawiło się przynajmniej kilka nowych wieści – sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Wszystkich konsekwencji w zasadzie jeszcze nie da się przewidzieć – przecież tak potężna zmiana w futbolu wstrząśnie i wpłynie na wszystkie rozgrywki w każdym kraju! Można sobie wyobrazić, że bez czołowych klubów wiele z nich podupadnie, a prawa do ich pokazywania staną się znacznie tańsze.
Chcemy poznać Wasze zdanie – który nadawca w Polsce weźmie pod swoje skrzydła Superligę? Może według Was początkowo w ogóle nie obejrzymy jej w naszym kraju? A może planujecie po prostu bojkot tych nowych rozgrywek i nie zasiądziecie przed telewizorem, by co tydzień raczyć się starciami pokroju bojów Realu z Barceloną?
Źródło: własne
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Eleven Sports zapowiada sportowe hity na maj! To kluczowy piłkarski miesiąc – co zobaczymy w telewizji na żywo, również w 4K?
- Hakerzy włamują się na konta użytkowników telewizji CANAL+! Uwaga – mogą wykupić droższy pakiet. Jak się bronić?
- Nowy tajemniczy kanał na transponderze Cyfrowego Polsatu. Czym może być “test vn”?
- CANAL+ zablokował abonentom dostęp do wszystkich kanałów! Chodzi o posiadaczy starych kart
- Grupa Filmowa Darwin podejmuje współpracę z Player! W serwisie dostępne są już najpopularniejsze produkcje
- Od dziś dwa kanały CANAL+ funkcjonują pod nowymi nazwami! Co się zmieniło?
- Canal+ dostał nową koncesję na nadawanie jednego ze swoich kanałów. Dostępny jest w platformie nadawcy
Podobno DAZN ma współpracować z Super Ligą, a pokazują już boks w Polsce, więc myślę, że oni będą pokazywać te nowe rozgrywki. Pytanie tylko o ile podskoczy cena, bo raczej na pewno nie będzie wynosić obecnych 8 złotych/msc.