Sprawa przegrzewających się telewizorów LG OLED: czy powinniśmy się tym martwić w Polsce? LG wydało oświadczenie!
Głośno jest ostatnimi czasy o kłopotach, z jakimi borykają się użytkownicy niektórych serii telewizorów LG OLED. W Korei został w lipcu uruchomiony specjalny program naprawczy, z ramienia którego z rynku wycofano już kilkadziesiąt tysięcy modeli. Chodziło o wadliwą konstrukcję płyt zasilających, które powodują przegrzewanie się telewizora. W ostatnich tygodniach pojawiły się sygnały, jakoby taki sam los miał czekać także egzemplarze z innych rynków, w tym europejskiego. LG wydało w tej sprawie ważne oświadczenie.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Elastyczny 77-calowy OLED LG w samochodzie? To nie żart!
Europejskie modele LG OLED i przegrzewanie – oświadczenie LG
Przypomnijmy: LG ustaliło, że źródłem występowania zbyt wysokiej temperatury w niektórych telewizorach z lat 2016-2019 jest błąd konstrukcyjny. W kilkudziesięciu tysiącach modeli sprzedanych w Korei Południowej zamontowano wadliwe komponenty zlokalizowane na płytach zasilających. To one, zdaniem producenta, powodują przegrzewanie się telewizorów. Problem nie jest zatem związany, jak mogłoby się wydawać, z matrycami.
Firma LG poinformowała w lipcu, że będący przyczyną problemów komponent montowany na płytach zasilających jest elementem mającym na celu zmniejszenie szumów prądu elektrycznego, a po analizach okazało się, że jest zdolny podnieść temperaturę płyty zasilającej i w konsekwencji telewizora.
Pojawiły się zasadne wątpliwości, czy modele z poprzednich lat dystrybuowane na inne rynki – w tym oczywiście nasz – są aby na pewno pozbawione tej wady. Producent uspokajał twierdząc, że póki co nie ma takich sygnałów, ale bacznie przygląda się sytuacji. W międzyczasie zaczęły wypływać informacje świadczące o uruchomieniu przez Koreańczyków podobnego programu naprawczego w Wielkiej Brytanii.
LG wydało właśnie w tej sprawie istotne oświadczenie, z którego wynika, że nigdzie poza Koreą nie podjęto póki co żadnych wiążących kroków:
„W trakcie realizacji usługi dobrowolnej wymiany w Korei Południowej, gdzie po raz pierwszy zgłoszono problem z płytą zasilającą w telewizorach, LG sondowało możliwość wystąpienia tej samej usterki w niektórych modelach telewizorów na innych rynkach. Firma aktywnie śledzi wszystkie zgłoszenia dotyczące problemów operacyjnych telewizorów LG i w razie potrzeby inicjuje rozmowy z odpowiednimi rządowymi agencjami regulacyjnymi. Jeśli okaże się, że klienci na zewnętrznych rynkach mają problemy z przegrzewaniem się płyt głównych w swoich modelach, LG zainicjuje dobrowolną wymianę lub naprawę w tych lokalizacjach, a klienci zostaną powiadomieni o wszystkich niezbędnych szczegółach dotyczących przebiegu programu na ich rynku” – głosi treść komunikatu.
[AKTUALIZACJA]: LG Polska zareagowało na sytuację i poinformowało o rozpoczęciu bezpłatnego programu wymiany wadliwych komponentów na terenie na terenie naszego kraju. Oto oświadczenie producenta:
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych Klientów oraz w związku z odnotowaniem przypadków przegrzewania się układu zasilania w modelach telewizorów OLED o przekątnych ekranu 65 i 77 cali, wyprodukowanych przed październikiem 2019 roku, rozpoczęliśmy przygotowania do Bezpłatnego Programu Wymiany Modułu Zasilającego.
Bezpłatnym Programem Wymiany Modułu Zasilającego objęte będą wyłącznie następujące modele telewizorów:
- 2016: OLED65G6, OLED77G6, OLED65E6
- 2017: OLED65W7, OLED77W7, OLED65G7, OLED77G7, OLED65E7, OLED65C7, OLED65B7
- 2018: OLED65W8, OLED77W8, OLED65G8, OLED77C8
- 2019: OLED65W9, OLED77W9, OLED77C9, OLED77B9
Pragniemy jednocześnie zapewnić, iż komfort naszych Klientów stanowi dla nas najwyższy priorytet, dlatego z należytą starannością zweryfikujemy każdy zgłoszony nam przypadek przegrzewania się telewizora. W razie wystąpienia niepokojących objawów związanych z działaniem urządzenia prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta:
– poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej LG: https://www.lg.com/pl/wsparcie/zgloszenie-naprawy/rejestracja
– lub telefonicznie: 801 54 54 54
Jeżeli model telewizora LG OLED nie występuje na powyższej liście lub został wyprodukowany po 01.10.2019r., oznacza to, że produkt jest sprawny.
Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji i ewentualnych wynikających z niej niedogodności.
LG Polska uruchomiło ponadto specjalną podstronę, na której można sprawdzić, czy nasz model podlega pod program bezpłatnej wymiany.
Źródło: https://www.avforums.com/news/lg-clarifies-oled-recall-tv-reports.18069, https://www.lg.com/pl/wsparcie/aktualnosci-detail/PLNTC20201001150650?keyword=¤tPage=1
Więcej na temat telewizorów LG OLED:
- Potężny, najdroższy OLED świata już w Polsce! Ile kosztuje 88″ telewizor 8K LG OLED ZX z pełnym HDMI 2.1 NVIDIA G-Sync?
- LG OLED i NanoCell TV z HDMI 2.1 – sprawdzamy, czy potrzebujemy już teraz taki port i co zyskamy w gamingu?
- 77 calowy LG OLED w najwyższym mieszkalnym budynku w Unii Europejskiej w Polsce. Ile kosztuje taki telewizor?
- EISA ogłasza LG OLED GX najlepszym telewizorem OLED Premium na rynku
- LG OLED GX – Testujemy jak zbudowany jest pierwszy na świecie tak smukły OLED z elektroniką w telewizorze
Mam model B7 i jakieś 3 miesiące temu telewizor zaczął śmierdzieć paloną elektroniką przy każdym uruchomieniu. Przy tym wydobywały się duszące opary. Po tygodniu ustapilo. Wtedy nie miałem jak reklamować, bo TV już po gwarancji. Nie uśmiecha mi się jednak wysyłać 65″TV…
przecież chodzi o tv wyprodukowane we wrocławiu