Sony ZD9 (KD-65ZD9) Test – flagowy telewizor Ultra HD z Direct LED i 4K HDR
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Sony ZD9 posiada 120Hz matrycę typu VA. Dostawcą panelu jest prawdopodobnie jeden z wiodących producentów (AU Optronics, Samsung). Najciekawszy jest jednak moduł podświetlający ową matrycę. Został on wykonany w technologii Direct LED, a więc diody znajdują się bezpośrednio za ekranem i w takim układzie zapewniają dużo wyższą moc świetlną, lepszą równomierność obrazu, oraz pozwalają utworzyć wiele stref z niezależnie regulowaną jasnością, co bardzo pozytywnie odbija się na czerni.
Interesującą cechą jest zastosowany typ diod. W modelu niższym (XD93) producent postawił na takie samo rozwiązanie jakie stosuje Panasonic, czy LG. Jest nim luminofor typu PFS, zapewniający szerszą paletę kolorów, przy dosyć wysokiej mocy świetlnej. W ZD9 natomiast kompozycja światła sugeruje użycie luminoforu znacznie bliższego konwencjonalnemu. Z pewnością jest to rozwiązanie, które będzie miało pewne zalety (o których przeczytamy na przykład w sekcji odwzorowania ruchu), ale i pewne wady. Zastanawiam się, czy pokrycie szerokiej palety barw będzie równie dobre i czy telewizor będzie mógł wygenerować nowe kolory, obecne na płytach Ultra HD Blu-ray. Zaraz się przekonamy.
Zalecane ustawienia
Telewizory Sony w 2016 roku kontynuują układ menu, który poznaliśmy już obcując z ubiegłorocznymi modelami. Dostęp do głównych ustawień jest prosty. Wystarczy wcisnąć na pilocie klawisz “Action Menu”, a następnie wejść w “Obraz”. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.
Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.
Obsługa Ultra HD z HDR przebiega jednak nieco inaczej niż w pozostałych modelach Sony. Widać, że w ZD9 dokonano pewnych usprawnień. Po pierwsze musimy włączyć wsparcie dla transmisji tego typu treści przez HDMI (tylko złącza numer 2 i 3). Zrobimy to w zakładce Home -> Ustawienia -> Zewnętrzne złącza. Należy wybrać “Ulepszony format”.