Sony ZD9 (KD-65ZD9) Test – flagowy telewizor Ultra HD z Direct LED i 4K HDR
Jakość efektu HDR
Sony ZD9 świetnie się zapowiadał, jeśli chodzi wydajność w trybie HDR. Jest to przecież wyświetlacz Direct LED, a tego typu telewizory oferują obecnie największe możliwości w kontekście oddawania najwyższych jasności obrazu. Przypomnę, że norma HDR dopuszcza jasności tak wysokie jak 10 000cd/m2, które są daleko poza zasięgiem jakichkolwiek dzisiejszych wyświetlaczy (nawet studyjnych). Obecnie w filmach spotyka się detale o jasnościach do 4 000 cd/m2, bo tyle zapewnia wyświetlacz Dolby Pulsar na którym tworzone są filmy. Stawia to bardzo wysokie wymagania telewizorom, które są uznawane za bardzo premium już przy zdolności do oddawania jasności rzędu 1 000cd/m2. Zobaczmy zatem czym może pochwalić się Sony ZD9 w naszym najważniejszym teście. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Wyniki Sony ZD9 w naszej procedurze testowej są najwyższymi zanotowanymi do tej pory! Jak widzicie, w każdej ze scen, bez względu na jej trudność, telewizor był w stanie uzyskać około tysiąca kandeli jasności. To wprawiało w niezwykłą immersję. Obraz dosłownie żył przed oczyma! Porównanie sprawności HDR do np. Samsunga KS9500 jest o tyle ciekawe, że ten drugi uzyskał podobny wynik w dwóch scenach testowych, jednak w pozostałych, gdzie czerń mocniej przeplata się z bielą nie był w stanie wygenerować tak wysokiej jasności, ponieważ wiązałoby się to z rozświetleniem sąsiadującej czerni. ZD9 natomiast ma wystarczająco dużo stref, co pozwala uzyskiwać mu jaskrawe biele nawet w otoczeniu. Wygląda więc na to, że jest to najlepszy telewizor (ramię w ramie z DX900) do oglądania materiału Ultra HD z HDR’em.
W żadnym z momentów nie zaobserwowałem też negatywnych zjawisk takich jak pulsowanie jasności, czy przygasanie obrazu. Telewizor był w stanie utrzymać maksymalną jasność przez wystarczający okres czasu. Na niższych modelach niektórych producentów bywa to problematyczne.