Samsung zamiast telewizora QD-OLED pokaże w 2021 roku monitor? Telewizor nowej generacji jako pierwsze może zaprezentować Sony!
Odliczanie do pojawienia się na rynku pierwszego telewizora z panelem QD-OLED trwa. Dotąd wydawało się, że wyścig wygra Samsung, który ma już prototyp takiego modelu. Tymczasem źródła donoszą, że Koreańczycy mogą najpierw zdecydować się na wprowadzenie… monitora komputerowego Quantum Dot, a pierwszy telewizor może nadejść od Sony.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Najtańszy tak gigantyczny 85 calowy TV QLED z HDMI 2.1 (4K120Hz)! Już dziś w mega promocji z konsolą Xbox Series. Gdzie kupimy?
Samsung QD-OLED: najpierw monitor, potem telewizor?
Ciekawe informacje pochodzą od prezesa OLED Association, który na łamach Display Daily ujawnił najnowsze rewelacje dotyczące planów Samsung Electronics. Wedle jego słów, Koreańczycy – widząc potencjał paneli MiniLED w produktach chińskich producentów – zwiększyli nacisk na tę technologię, nadając jej priorytet:
„Dział Visual Display Samsunga zmienił ostatnio swoje podejście do podświetlenia LCD MiniLED z niewielkiego zainteresowania na silne zaangażowanie, po zbadaniu wydajności niektórych wyprodukowanych w Chinach telewizorów MiniLED, które zawierają również warstwy QD zmieniające kolor. Uważają, że te urządzenia mogą konkurować z OLED-ami i w efekcie powiadomili Samsung Display, że nie będą angażować się w sprzedaż telewizorów QD-OLED” – poinformował Barry Young, CEO OLED Association.
Co zatem planuje Samsung, poza sprzedażą telewizorów MiniLED, które podobno szykują? Otóż producent mogący się pochwalić najlepszą sprzedażą telewizorów w Polsce w pierwszej kolejności zamierza podobno zaprezentować… high-endowe monitory komputerowe QD-OLED. Ze słów cytowanego powyżej Younga wynika, że mają one cechować się przekątnymi pomiędzy 33″ a 35″. FlatpanelsHD donosi z kolei, że takie produkty faktycznie mogą się pojawić w portfolio Samsunga w 2021 roku. Czy zatem telewizor QD-OLED, który z resztą mieliśmy już okazję zobaczyć w formie prototypu, nie nadejdzie w przyszłym roku? Całkiem możliwe, że przyjdzie nam poczekać nieco dłużej.
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Grasz w 8K lub 4K? Jak duży kupić telewizor do takiej rozdzielczości? Sprawdź nasz kalkulator odległości
Pierwszy telewizor z panelem Quantum Dot OLED może natomiast wprowadzić na rynek Sony. Taki ruch jest ponoć planowany na drugą połowę 2021 roku, a kręgosłupem tego modelu miałby być panel wytworzony przez Samsung Display. Zainteresowanie panelami QD-OLED i wprowadzeniem własnych modeli telewizorów wykazują także TCL i Panasonic. Kto będzie pierwszy? Przekonamy się prawdopodobnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy!
Czym wyróżniają się panele QD-OLED?
Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii. W naszych pomiarach redakcyjnych waha się on średnio w okolicach 500-700 nitów, a tylko firma Panasonic wykrzesała maksimum w swoim flagowcu, który szczyci się średnim pomiarem około 850 nitów (model GZ2000). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1606389864, własne pomiary w HDTVPolska
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Szukamy najlepszych ofert na telewizory Sony i Samsung w Matrix Media – wielkie przeceny na duże rozmiary! Aktualna lista na Black Friday
- Najtańszy telewizor 8K z HDMI 2.1 od Samsung. W Polsce debiutuje seria Q700T. Czym się wyróżnia?
- Najnowszy tryb obrazu filmowego już w telewizorach Samsung QLED. Jak zaktualizować do Filmmaker Mode i co zyska użytkownik?
- Jak współpracują smartfony z telewizorami 4K i 8K Samsung QLED? | TEST | Najwięcej funkcji na rynku. Dlaczego?
- Kolejna lifestyle’owa premiera Samsunga: telewizor The Serif – dla kogo go stworzono i co należy o nim wiedzieć?
- Samsung: jak zamienić telewizor QLED w prawdziwą maszynę do gier. HDMI 2.1, 4K@120Hz, 8K, AMD FreeSync i wiele więcej!
- Samsung: co powinniśmy wiedzieć o nowym telewizorze QLED 8K Q800T? Najwyższa rozdzielczość to nie wszystko!