Home News Samsung: trwają prace nad następcą technologii Quantum Dot. Czym jest QNED?
Samsung: trwają prace nad następcą technologii Quantum Dot. Czym jest QNED?

Samsung: trwają prace nad następcą technologii Quantum Dot. Czym jest QNED?

3.11K
0

Dopiero w 2021 roku na rynku mają pojawić się wytwarzane przez Samsung Display panele Quantum Dot OLED, tymczasem Koreańczycy podobno już pracują nad nową technologią. Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED, ma pozwolić na zastąpienie obecnie wykorzystywanego przez producenta emitera niebieskiego światła nowym, lepszym w wielu aspektach.

O potencjalnych pracach nad kolejną technologią mającą usprawnić telewizory poinformował portal Display Supply Chain. Wdrożenie nowej technologii miałoby za sobą pociągnąć szereg korzyści. Samsung liczy, że nowy emiter będzie wydajniejszy, jaśniejszy i wyeliminuje wszystkie potencjalne problemy, które występują w przypadku OLED-owych emiterów (także wypalanie).

Jakim sposobem Koreańczycy chcą to osiągnąć? Złotym środkiem ma być zastosowanie nieorganicznego związku chemicznego: azotku galu (GaN), który przybiera formę emitującej niebieskie światło nanostruktury LED-owej.

Zwiększona stabilność tego związku powinna wyeliminować konieczność stosowania procesu zwanego enkapsulacją cienkiej folii. Jest to końcowy etap produkcji, przez który muszą przejść panele OLED, aby producent upewnił się, że nie są narażone na działanie tlenu lub wilgoci. Czynniki te skracają bowiem żywotność panelu. Usunięcie tego etapu pozwoliłoby obniżyć koszty produkcji.

Samsung: trwają prace nad następcą technologii Quantum Dot. Czym jest QNED?
Panel QNED z widoczną z emiterem niebieskiego światła opartym o azotek galu (GaN); fot. AVForums

Ponieważ diody LED oparte na nanostrukturze GaN będą emitować wyłącznie niebieskie światło, w dalszym ciągu potrzebne będą kropki kwantowe dla czerwonych i zielonych pikseli w procesie konwersji kolorów. Zatem ogólna struktura warstw QNED będzie zawierać płytę, na którą będzie się składać warstwa niebieskich diod LED GaN oraz warstwa do konwersji kolorów. Możliwe jest wytworzenie tej płyty przy użyciu istniejących technik i urządzeń wykorzystywanych przy QD-OLED.

Przyjmuje się, że w obecnym tempie prowadzenia badań nad technologią QNED, pilotażowa faza produkcji może nastąpić w pierwszej połowie 2021 roku. Jeśli ten etap zakończy się pomyślnie, kolejnym będzie już produkcja na pełną skalę.

Całkowite koszty produkcji paneli QNED mogą okazać się niższe w porównaniu z QD-OLED, jako że nie wymaga ona użycia wszystkich narzędzi potrzebnych do wytwarzania tych drugich. Bez wątpienia ciągły rozwój QNED przysporzy nowych obciążeń finansowych, ale nie będą to na pewno kwoty rzędu tych, jakie pojawiają się, gdy mowa o nieprzyzwoicie drogiej technologii Micro LED. Pytanie tylko, kiedy tak naprawdę panele nowej generacji trafią do konsumentów. Wiemy przecież doskonale, że nad technologią Quantum Dot Samsung pracuje od niemal dekady.

Źródło: AVForums

Więcej na temat telewizorów i technologii:

(3108)

5 1 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x