Samsung podjął decyzję: telewizor nowej generacji QD-OLED trafi do sklepów! Kiedy ruszy produkcja i sprzedaż?
Po długich miesiącach wahań firma Samsung Electronics zdecydowała się ostatecznie zainwestować w masową produkcję paneli QD-OLED do telewizorów. To oznacza, że niebawem zobaczymy wreszcie model Quantum Dot nie tylko w formie prototypu, ale i na półkach sklepowych! Do jego premiery ma dojść w 2022 roku, a za kilka miesięcy ma ruszyć masowa produkcja.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung wprowadzi aplikację mobilną EZCal, która ma skalibrować telewizor. Czy to w ogóle możliwe?
Samsung QD-OLED – telewizor z panelem nowej generacji w sklepach w 2022 roku
W 2019 roku Samsung Display zainwestowało bardzo poważne pieniądze w technologię QD-OLED, tworząc dedykowane panelom wykorzystującym tę technologię linie produkcyjne. Koreański producent ekranów postanowił przeznaczyć na ten cel aż niemal 11 miliardów dolarów, co z miejsca wskazało na potężny potencjał tej technologii. Od razu też stało się jasne, że prędzej czy później najbliższy współpracownik SDC – Samsung Electronics – wykorzysta technologię kropki kwantowej i zaprezentuje pierwszy telewizor z jej zastosowaniem.
Tak faktycznie stało się w marcu biegłego roku – do sieci trafiły arcyciekawe zdjęcia z wizytacji prototypu TV QD-OLED, na których wyraźnie widać sporą przewagę w jasności nowego panelu nad tymi usytuowanymi naokoło (fotografia tytułowa). To największy wyróżnik produkowanych z zastosowaniem bazujących na samowystarczalnych subpikseli wyświetlaczy.
Później jednak sprawa przycichła, a jeśli w ogóle słyszeliśmy o QD-OLED, to prędzej w kontekście monitorów albo innych producentów, którym Samsung Display dostarczył próbki paneli – takie “sample” otrzymali Sony i Panasonic. Azjatyckie źródła donosiły, że konsumencka dywizja Samsunga waha się nad wspólną inwestycją z SDC w produkcję paneli do telewizorów. Mamy jednak przełom – taka decyzja podobno właśnie zapadła i pierwszy telewizor Samsung QD-OLED ma trafić do sprzedaży w 2022 roku!
Do tej pory Samsung Display zdołało uruchomić jedynie testową produkcję nowych paneli, które oznaczyło jako “wyświetlacze QD”. Być może w późniejszych etapach produkcji wykorzystane zostanie również podświetlenie QNED, które jak dotąd zastosowało jedynie LG (nowe telewizory QNED MiniLED na 2021 mają aż 30 tysięcy miniaturowych diod LED i są bardzo jasne).
Na potrzeby między innymi wdrożenia telewizora Samsung QD-OLED, koreański producent uruchomi masową produkcję paneli – ta ma ruszyć już w trzecim kwartale 2021 roku. Pierwotnie, na pierwsze linii produkcyjnej wytwarzane ma być 15 tysięcy substratów 8,5-generacji miesięcznie, a następnie – dzięki implementacji drugiej – 30 tysięcy. Poza produkcją na potrzeby telewizorów, wciąż żywy jest temat monitorów. Dzięki wykorzystaniu technologii MMG (Multi-Model Glass), możliwe jest pozyskiwanie z jednego dużego panelu aż pięciu mniejszych: dwóch 82-calowych i trzech 32-calowych. Drugi wariant to aż osiem ekranów: dwa 78-calowe i sześć 27-calowych. To daje producentom spore możliwości wykorzystania technologii QD-OLED w monitorach.
My najbardziej jednak czekamy na oficjalne wieści ze strony Samsunga. Kiedy dokładnie zobaczymy pierwszy telewizor QD-OLED w sklepach? Czym, poza wysoką jasnością – będzie się cechował? Jeśli opisywane doniesienia są prawdziwe, powinniśmy się przekonać jeszcze w tym roku.
Czym wyróżniają się panele QD-OLED?
Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii. W naszych pomiarach redakcyjnych waha się on średnio w okolicach 500-700 nitów, a tylko firma Panasonic wykrzesała maksimum w swoim flagowcu, który szczyci się średnim pomiarem około 850 nitów (model GZ2000). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.
Źródło: https://www.oled-info.com/did-samsung-electronics-finally-commit-adopt-sdcs-qd-oled-tv-panels-next-year
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Samsung Electronics Polska ma nowego prezesa. Kto stanął na czele polskiego oddziału technologicznego giganta
- Samsung doda do telewizorów Neo QLED nowy system wygodnego zarządzania kablami: Slim One Connect. Jakie porty otrzyma?
- Samsung: soundbar za złotówkę przy zakupie telewizora QLED 8K Q800T! Gdzie skorzystać?
- Samsung: moc nowości dla graczy w TV Neo QLED i QLED w 2021 roku! Format Ultrawide 32:9, Panel Gracza – co jeszcze?
- Telewizory Samsung i PS5: HDR nie działa poprawnie w trybie 4K120. Sony wyda aktualizację, która wyeliminuje błąd
- Samsung wprowadzi aplikację mobilną EZCal, która ma skalibrować telewizor. Czy to w ogóle możliwe?
- Samsung: zwiększono wymagania dotyczące telewizorów 8K. Czy modele Neo QLED im sprostają?