Home News Informacje prasowe Samsung. 20 lat w Polsce. Pokolenie gamerów
Samsung. 20 lat w Polsce. Pokolenie gamerów

Samsung. 20 lat w Polsce. Pokolenie gamerów

237
0

Od pikselowej dwuwymiarowej grafiki po trójwymiarowe i wielopłaszczyznowe światy. Od domowego hobby po profesjonalne rozgrywki, których uczestnicy osiągają status celebrytów. Rynek gier komputerowych przez ostatnie 20 lat rozrósł się do ogromnych rozmiarów, a gry stały się jednym z głównych źródeł rozrywki XXI wieku. W ramach cyklu „Samsung. 20 lat w Polsce” prześledźmy, w jaki sposób możemy rywalizować w wirtualnym świecie.

Nawet, jeżeli nie mamy w domu profesjonalnej konsoli do gier, trudno zaprzeczyć, że obecnie większość osób można byłoby nazwać graczami. Kto z nas nigdy nie ułożył na komputerze pasjansa albo nie wyciągnął w metrze smartfona, aby umilić czas dojazdu do pracy czy szkoły? Technologia gier komputerowych przez ostatnie 20 lat rozwinęła się tak bardzo, że współcześnie możemy wręcz zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości gier.

Konsole do gier

W końcówce lat 90-tych triumfy święciły 8-bitowe, a następnie 16-bitowe konsole do gier. Był to także czas kartridżów, później wypartych przez dyski optyczne. Kolejne generacje konsoli oferowały coraz lepszą grafikę, aż w końcu 64-bitowe karty graficzne obsługiwały gry w trójwymiarze. Początek XXI wieku przyniósł konsole o jeszcze większej mocy obliczeniowej, a także grafikę w jakości HD. Dzięki upowszechnieniu internetu oraz systemów mikropłatności gracze otrzymali również dostęp do zawartości DLC – przepustek do kolejnych światów i etapów, nowej broni dla postaci itd. Innowacją cieszącą się dużą popularnością było wprowadzenie konsoli reagujących na ruch – od tej pory całe nasze ciało stawało się joystickiem, a przy pomocy gier można było uprawiać wirtualny sport.

Automaty do gry

Jednymi z najstarszych urządzeń do gier są automaty, które dziś możemy spotkać w klubach, barach czy specjalnych salonach rozrywki. Rozwijały się one od prostych maszyn wrzutowych przez gry sterowane klawiszami czy przyciskami aż do interaktywnych mat do tańczenia, automatów odwzorowujących kokpity samochodów wyścigowych lub statków kosmicznych.

Centrum rozrywki w twoim PC

Wraz z upowszechnieniem komputerów stacjonarnych, a następnie laptopów każdy z nas mógł zmienić swój dom w prywatny salon gier. Wszyscy doskonale pamiętamy przeniesienie gier karcianych (np. pasjans) czy planszowych takich jak szachy do cyfrowego świata, w którym każdy mógł toczyć rozgrywkę z komputerem. Nie lada wyzwaniem było pokonanie przeciwnika na ustawionym najwyższym poziomie trudności. Z czasem pojawiły się gry o bardziej skomplikowanej grafice, rozbudowanej fabule i możliwościach tworzenia postaci, broni, przenoszenia się na kolejne poziomy. Gry skierowane do dzieci pomagały im w nauce i miały walory edukacyjne. Internet zaś umożliwił prowadzenie rozgrywki z innymi graczami podłączonym do sieci w realnym czasie (gry MMO, następnie MMORPG).

Konsole przenośne

Podczas gdy w gry przy użyciu gamepadów można było grać w domu, skonstruowanie konsoli przenośnych umożliwiło zabranie wirtualnego świata gry ze sobą oraz prowadzenie rozgrywki w dowolnym miejscu i czasie.

Gry mobilne

Naszymi komputerami, które mamy zawsze przy sobie stały się smartfony oraz tablety. Twórcy programów prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej pomysłowych gier, a niektóre z nich biją rekordy popularności w sklepach z aplikacjami. Udogodnienia dla graczy wprowadzają też producenci smartfonów, np. Samsung Galaxy S7 doskonale radzi sobie także z grami o zaawansowanej grafice dzięki centrum sterowania grami – Game launcher, a także technologii Vulkan API. Nowym trendem w rozwoju gier mobilnych jest rozszerzona rzeczywistość, która podobnie jak niegdyś kontrolery ruchu w konsolach, zrewolucjonizowała podejście do gier.

Przez granie do sławy

Gry, niegdyś służące domowej rozrywce, stały się także sposobem na życie – nie tylko od strony programistów czy testerów gier. Najpopularniejsze tytuły mają swoje ligi i zawody – łącznie z mistrzostwami świata, w których biorą udział profesjonalni zawodnicy. Najlepsi gracze mają status gwiazd, stałe pensje i sponsorów. W internecie dużą popularnością cieszą się także filmy ze wskazówkami jak grać.

Gry w wirtualnej rzeczywistości

Obok technologii rozszerzonej rzeczywistości nowym trendem w Polsce jest wirtualna rzeczywistość. Przy użyciu specjalnych gogli Samsung Gear VR, a także smartfona Samsung Galaxy S7 możemy przenieść się do zupełnie innego świata i mieć poczucie realnego uczestnictwa w rozgrywce. Już teraz można znaleźć wiele gier dedykowanych temu urządzeniu – od horrorów po wirtualne karaoke i gry akcji.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(237)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x