Home News CES 2022 Telewizory QD-OLED oficjalnie! Samsung Display prezentuje przełomową technologię – jakie modele w tym roku?
Telewizory QD-OLED oficjalnie! Samsung Display prezentuje przełomową technologię – jakie modele w tym roku?

Telewizory QD-OLED oficjalnie! Samsung Display prezentuje przełomową technologię – jakie modele w tym roku?

3.06K
0

Dziś w nocy czasu polskiego Samsung Display – producent m.in. paneli, które wykorzystują telewizory – zaprezentował podczas targów CES 2022 możliwości wyświetlaczy QD-OLED! Póki co jedynym oficjalnie zapowiedzianym telewizorem z takim ekranem jest najnowszy Sony A95K. Czy pojawi się też model od Samsunga? Co zapewni widzom nowa, potencjalnie przełomowa technologia?

CES 2022 – Samsung Display prezentuje możliwości matryc QD-OLED. Jakie telewizory poza Sony A95K?

Technologia Quantum Dot OLED, która w tym roku po raz pierwszy pojawia się w telewizorach i monitorach, ma przed nami coraz mniej tajemnic. W nocy z wtorku na środę w Las Vegas firma Samsung Display zorganizowała specjalny, zamknięty pokaz, podczas którego zaprezentowała specyfikę i możliwości niesione przez QD-OLED. Jak dobrze wiemy, wczoraj Sony ogłosiło oficjalnie jeden telewizor na 2022 rok właśnie z taką matrycą: BRAVIA XR A95K. Więcej o tej nowości można przeczytać w tym miejscu.

Wróćmy jednak do głównego wątku. Podczas prezentacji, producent matryc do telewizorów i monitorów (nie mylić z Samsung Electronics, producentem samych telewizorów!) ujawnił, że wyświetlacze QD-OLED mają zagwarantować szereg usprawnień i wyznaczyć nowy złoty standard na rynku. Mowa tu między innymi o maksymalnej jasności sięgającej aż 1500 nitów i znakomitej reprodukcji kolorów na poziomie 90-procentowego pokrycia przestrzeni barw BT.2020. A to wszystko przy zachowaniu głębokiej czerni, wysokiego kontrastu i świetnych kątów widzenia znanych z telewizorów OLED. Przedstawiciele Samsung Display podczas swojej prezentacji odnosili nową technologię do paneli WOLED od LG Display (69-72% pokrycia BT.2020), przekonując o wyższości swojego rozwiązania.

Najważniejsze wyróżniki ekranów QD-OLED; fot. FlatPanelsHD

Przejdźmy do konkretów produktowych. Początkowo Samsung Display będzie produkować masowo panele QD-OLED o przekątnych 55 i 65 cali i rozdzielczości 4K. Te mają trafiać do Sony (początkowo na potrzeby serii A95K na 2022 rok) oraz do Samsung Electronics. Koreańczycy jeszcze nie zaprezentowali swojego telewizora QD-OLED, ale od dawna wszystko wskazuje na to, że jesteśmy bardzo, bardzo blisko takiego ogłoszenia. Jeżeli chodzi o monitory, w których SD wręcz się specjalizuje, na rynek mają trafiać 34-calowe matryce na potrzeby Samsunga i Alienware. Tak wygląda plan produkcyjny producenta na rozpoczęty rok, a kolejne decyzje mają być wypadkową sytuacji rynkowej w najbliższych miesiącach.

Czym tak naprawdę różni się matryca QD-OLED od WOLED, stosowanej obecnie we wszystkich telewizorach tego typu na świecie? Samsung Display wykorzystuje w procesie wytwarzania niebieskie diody organiczne w połączeniu z czerwonymi i zielonymi konwerterami bazującymi na kropce kwantowej. LG stosuje zamiast nich filtry i właśnie tu tkwi największa rozbieżność. Efektem jest znacznie lepsza i bardziej naturalna reprodukcja kolorów.

Samsung podał specyfikację pierwszego telewizora nowej generacji QD-OLED! Jasność 1000 nitów, perfekcyjne kolory i czerń?
fot. Samsung Display

W trakcie zamkniętego pokazu, pracownicy Samsung Display zmierzyli 1000 nitów w 10-procentowym oknie na matrycy QD-OLED dedykowanej telewizorom. Dla porównania, matryce WOLED cechują się w tym zakresie jasnością pomiędzy 700 a 1000 nitów. Wedle informacji SD, panele QD-OLED mogą potencjalnie osiągać nawet 1500 nitów w 3-procentowym oknie. To jednak nie zostało zaprezentowane. Na obszarze całego ekranu skumulowana jasność QD-OLED ma wynosić około 200 nitów.

Pod względem czerni, QD-OLED nie zaoferuje wyraźnego przełomu, zapewni natomiast jeszcze lepsze kąty widzenia niż WOLED. Źródło donosi, że było to wyraźnie widoczne podczas prezentacji. Ponadto matryce QD-OLED będą generować mniej widocznych odbić i refleksów, choć wedle Samsung Display nie jest to zasługą żadnej specjalnej powłoki.

Porównanie różnych typów wyświetlaczy. Źródło ich nie wyróżniło, ale zgadujemy, że QD-OLED znajduje się u góry; fot. FlatPanelsHD

Pierwsza generacja wyświetlaczy QD-OLED to 10-bitowe jednostki z częstotliwością 144Hz (175Hz w przypadku monitorów), ale możliwe jest osiągnięcie większej płynności. Niewątpliwie jeszcze w tym roku zobaczymy kolejne telewizory z nowymi matrycami łączącymi organiczne diody z kropką kwantową. LG Display już stanęło w szranki z nową technologią, prezentując w kontrze matrycę OLED EX, cechującą się ponoć o 30% wyższą jasnością od tych stosowanych dotychczas.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1641348163


Przeczytaj więcej na temat produktów Samsung:

(3064)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x