Home News Przełom w rozwoju technologii Quantum Dot. Lepsze kolory i niższe ceny telewizorów?
Przełom w rozwoju technologii Quantum Dot. Lepsze kolory i niższe ceny telewizorów?

Przełom w rozwoju technologii Quantum Dot. Lepsze kolory i niższe ceny telewizorów?

2.48K
1

Na Tajwanie opracowano innowacyjną metodę ochrony matryc wyposażonych w kropki kwantowe. Nowy materiał ma wyeliminować problemy z trwałością paneli i zapewnić lepszą reprodukcję kolorów. Rozwój technologii Quantum Dot może także spowodować spadek cen telewizorów.

Badaniom, które doprowadziły do przełomu, przewodził profesor Hsueh-Shih Chen z uniwersytetu w Tsinghua. Jego zespół skupił się na problemie wrażliwości matryc Quantum Dot, występującej w procesie ich produkcji. W efekcie powstała specjalna powłoka osłonna, mająca za zadanie je zabezpieczyć.

Produkowane do tej pory w procesie 3 nm panele wystawione były na działanie wody i cząsteczek tlenu, co z kolei prowadziło do uszkodzeń i zmniejszenia ich jasności. Samsung, który sprzedał w 2019 roku ponad 5 milionów bazujących na technologii kropki kwantowej telewizorów QLED, pokrywa obie strony matrycy zabezpieczającą błoną. Jest to jednak bardzo kosztowne i skomplikowane, bo nawet najmniejsze uszkodzenie tej warstwy powoduje całkowitą utratę zabezpieczenia.

Kwantowe kropki samsung quantum dots
Technologia Quantum Dot jest wykorzystywana przez Samsunga i TCL w telewizorach QLED

Zespół profesora Chena zaproponował inne rozwiązanie – zastosowanie 1-nanometrowej, cienkiej powłoki ochronnej, zaprojektowanej tak, by zabezpieczała kryształowe elementy każdej z kropek kwantowych, eliminując wpływ wody i tlenu i w konsekwencji zwiększając stabilność i żywotność matrycy.

Nowy materiał ma podobno bardzo szerokie możliwości zastosowania i może pojawić się nie tylko w telewizorach, ale też w smartfonach, monitorach komputerowych czy digital signage. Panele produkowane z zastosowaniem nowej powłoki mają umożliwić wyświetlanie 90% kolorów widzianych ludzkim okiem (!!). Do tej pory w technologii Ultra HD mogliśmy zobaczyć maksymalnie około 76% (rec2020). W filmach DCI około 50%.

Świeże spojrzenie profesora Chena na technologię Quantum Dot doprowadziło też do opracowania metodologii pozwalającej precyzyjnie kontrolować rozmiar każdej kropki. Dzięki temu oraz omawianej powłoce ochronnej, możliwa jest właściwa emisja koloru niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, a także podczerwieni i innych barw.

Zdaniem profesora Chena, te zmiany mogą doprowadzić do ograniczenia kosztów produkcji i poprawić jakość reprodukcji kolorów w wykonaniu matryc Quantum Dot. Uniwersytet w Tsinghua zgłosił już odpowiednie patenty i zlecił zewnętrznej firmie komercyjną produkcję ulepszonych paneli. Pierwsze z nich mają powstać jeszcze w 2020 roku.

Źródło: AVForums

Więcej o telewizorach:

(2479)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
ogorekx
ogorekx
4 lat temu

o kropce kwantowej to się dowiedziałem przy okazji premiery nowych tv TCL, ciekawa technologia i obraz jest jeszcze wyraźniejszy i lepiej doświetlony, warto iść w tym kierunku

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x