Potężna, wielomilionowa kara za piractwo! Pięciu sprawców zapłaci krocie za nielegalny streaming
Nielegalny streaming, szczególnie treści sportowych, to bardzo powszechne zjawisko na całym świecie. Coraz częściej pojawiają się jednak przypadki, w których twórcy nielegalnych serwisów otrzymują bezprecedensowe kary. Tak stało się we Francji w przypadku pięciu osób, które będą musiały zapłacić bajońskie odszkodowanie największym nadawcom sportowym w kraju.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Ilu Polaków korzysta w domu ze streamingu na TV? Na tradycyjną telewizję wciąż nie ma mocnych!
Ogromna kara za nielegalny streaming. Piractwo zwalczane coraz mocniej
Sprawa dotyczy szeregu stron z nielegalnie dystrybuowanymi treściami sportowymi na żywo, które działały w latach 2014-2018 i były zarządzane przez grupę pięciu osób działających we Francji. Po wielu latach śledztwa tamtejszej policji i sądu, które dodatkowo współpracowały z organami powołanymi przez największych nadawców, doprowadzono do bardzo surowego wyroku.
Pięciu skazanych będzie musiało zapłacić kwotę 7 milionów euro odszkodowania, a pieniądze powędrują do francuskich nadawców sportowych proponujących swoim widzom płatne treści: CANAL+, beIN Sport oraz RMC Sport. To jedno z najwyższych odszkodowań orzeczonych przez tamtejszy sąd za piractwo internetowe.
Osoby odpowiedzialne za proceder mają od 43 do 57 lat. We wspomnianym okresie kradli sygnał z kodowanymi materiałami od największych stacji, a wśród dystrybuowanych treści znajdowały się między innymi mecze Ligi Mistrzów UEFA, francuskich Ligue 1 i Ligue 2, a także angielskiej Premier League. Łącznie w ciągu kilku lat oglądało je w kilku serwisach należących do skazanych przeszło 7,5 miliona internautów.
Problem piractwa związanego z meczami piłkarskimi jest bardzo powszechny i dotkliwy szczególnie we Francji. Jego rozmiary urosły do tego stopnia, że zaczął zagrażać systemowi dystrybucji praw stosowanemu na tamtejszym rynku. Całe środowisko piłkarskie utrzymywane jest z pieniędzy płaconych przez nadawców organom zarządzającym poszczególnym poziomom ligowym. Podobnie sytuacja wygląda w wielu innych krajach. Im powszechniejszy staje się nielegalny streaming, tym więcej pieniędzy tracą nadawcy i w konsekwencji sport.
Źródło: https://satkurier.pl/news/202056/7-mln-euro-odszkodowania-od-piratow-dla-nadawcow.html
Przeczytaj więcej:
- Ogromny zestaw PS5 z napędem i grami dostępny ponownie w Neonet. Trzy hity wraz z padem DualSense. Na ile został wyceniony?
- Można już kupować pierwsze telewizory MiniLED Samsung Neo QLED – są w Polsce! Gdzie je znajdziemy i na ile je wyceniono nową technologię? Są gratisy!
- Powstaną kolejne dwa nowe kanały TVP! Jeden z nich o tematyce motoryzacyjnej. Kiedy możemy się ich spodziewać w telewizji?
- Sony prezentuje nowy zestaw kina domowego HT-S40R z soundbarem w roli głównej! 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny i duża moc
- Gratka dla fanów klasyki! Fantastyczne wydanie kolekcji “Indiana Jones” w 4K UHD Blu-ray! Kiedy premiera?
(10441)
Może czas się zastanowić nad opłatami za tego typu transmisje? Nie wiem jak jest we Francji, ale Canal+ to pakiet kanałów totalnie oddzielnie płatnych. U nas? Dodatkowo 40 zł? To prawie połowa mojej ceny abonamentu w UPC. A to tylko 4 kanały jakoś tak. Ludzie patrzą gdzie taniej, ale nie będą płacić bajońskich sum za nic. Stąd piractwo. Tak samo jest w branży gier. Teraz gry na każdą platformę to praktycznie 300zl! Jakość produkcji nie poszła do góry, nie ma więcej zawartości, gry są w dużej części pocięte i sprzedawane później jako dodatki. O czym my mówimy? Mają to, na… Czytaj więcej »
To teraz piraci z torrentów przerzucili się na streaming. Ciekawe co dalej.
To zalezy pewnie jak trudny i drogi bedzie dostep do tresci komercyjnych. Dzielenie praw na wiele stacji wymusza wiele abonamentow czesto bardzo drogich.
Nic w tym dziwnego, Netflix, HBO, Amazon, Player, Disney, AppleTV, a w kolejce kolejne. Każdy z odzielnymi serialami i filmami, jak ktoś chce mieć legalny dostęp do wszystkich to wychodzi ponad 250zł miesięcznie.
A kto zmusza by mieć wszystko na raz? Nie da się oglądac wszystkiego na raz. Jeden miesiac kupic hbo kolejny netflix itp…
Po 1 to czasochłonna operacja trzymać rękę na pulsie co i kiedy nas interesuje. Po 2 to głupota zostawiać dane karty w tyłu miejscach, a za każdym razem zabawa w usunięcie – szkoda zachodu. Ilu znasz ludzi którzy oglądali Mandaloriana, a jedyne za co płacą to Netflix? Ja wielu.