Home News IFA 2020 Philips: co potrafi nowy procesor P5 AI w telewizorze OLED+935? Sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom.
Philips: co potrafi nowy procesor P5 AI w telewizorze OLED+935? Sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom.

Philips: co potrafi nowy procesor P5 AI w telewizorze OLED+935? Sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom.

2.13K
0

Firma Philips TV & Sound przedstawiła szczegóły udoskonalonej technologii sztucznej inteligencji zastosowanej w swoich nowych telewizorach. Pierwsza wersja tego autorskiego rozwiązania odpowiadającego za jakość obrazu pojawiła się już we wcześniejszych modelach Philips OLED 805/ 855/ 865 na rok 2020. Nowy procesor P5 czwartej generacji, który teraz zyskał dodatkowy układ SI oraz większą moc obliczeniową, pojawi się we flagowym modelu Philips OLED+935 wprowadzanym na rynek tej jesieni.

Nowy procesor P5 i ulepszona sztuczna inteligencja w telewizorach Philips 2020

EISA-Award-Philips-65OLED935

Tym razem inżynierowie marki poszli o krok dalej, a ich celem było uzyskanie obrazu bardziej dokładnego, naturalnego i realistycznego niż na jakimkolwiek innym telewizorze. Rozszerzona funkcjonalność sztucznej inteligencji została zastosowana w nowym flagowym telewizorze Philips OLED+935, który pojawi się na rynku już jesienią. Model ten zyskał drugi dedykowany układ SI dający dodatkową moc obliczeniową oraz nowe funkcje.

Philips: sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom. Co potrafi nowy procesor P5 w telewizorze OLED+935?
fot. materiały prasowe

Tak jak wcześniej, opracowana przez Philips technologia wykorzystuje sieci neuronowe i uczenie maszynowe do analizy milionów klipów testowych z unikalnej bazy stworzonej w ciągu ostatnich 30 lat przez zespół programistów marki. Informacje uzyskane na tej podstawie służą sztucznej inteligencji nie tylko do udoskonalenia pięciu głównych elementów składających się na jakość obrazu (poprawa materiału źródłowego, kolory, kontrast, płynność ruchu i ostrość obrazu), ale też do zapewnienia lepszej równowagi między nimi. Procesor analizuje wyświetlane materiały klatka po klatce i odtwarza je w bardziej realistyczny i naturalny sposób zbliżony do obrazów widzianych na żywo.

Procesor P5 AI telewizory Philips co nowego 5 logo
fot. materiały prasowe

Inżynierowie TP Vision określili ogólne parametry, według których oprogramowanie grupuje treści na pięć kategorii: krajobraz/ przyroda, twarz/ odcienie skóry, ruch/ sport, czerń/ kontrast oraz pozostałe. Sztuczna inteligencja wybiera prawidłową kategorię i analizuje wszystkie pięć filarów jakości obrazu, aby określić optymalny poziom równowagi między nimi i uzyskać najbardziej naturalny i realistyczny obraz.

Philips: sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom. Co potrafi nowy procesor P5 w telewizorze OLED+935?
fot. materiały prasowe

Philips OLED+935 to także pierwszy telewizor wyposażony w nowy unikalny system zapobiegający wypaleniu matrycy zaprojektowany specjalnie z myślą o ochronie ekranów OLED. Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowaną funkcję wykrywania logo poprzez monitorowanie siatki złożonej z 32400 stref. Pozwala to na niezwykle dokładne wyszukanie statycznych elementów oraz stopniowe zmniejszanie jasności w danym punkcie, bez uszczerbku dla jakości wyświetlania w pozostałych częściach ekranu, aby nie dopuścić do uszkodzenia. Technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i elementów wyświetlanych w grach.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo
fot. materiały prasowe

Udoskonalona technologia sztucznej inteligencji pozwoliła również na wprowadzenie nowej funkcji o nazwie AI Machine Learning Sharpness, która umożliwia miejscowe zwiększenie ostrości w określonym kadrze. W ten sposób procesor nie stosuje jednego ustawienia poziomu ostrości na całym ekranie, a modyfikuje go w poszczególnych obszarach wyświetlanego obrazu, aby zapewnić jego optymalną dokładność.

Premiera OLED935 Bowers Wilkins 5 logo
fot. materiały prasowe

Nowy system AI Smart Bit Enhancement 2.0 wykorzystuje podzespoły i oprogramowanie procesora Philips P5 czwartej generacji, aby rozwiązać problem utraty szczegółów podczas usuwania bandingu (pasmowania) z materiałów źródłowych słabej jakości. Dzięki zastosowaniu mocy obliczeniowej dodatkowego układu SI, system może rozszerzyć 8-bitowy obraz wideo do niemal 14-bitowego w obszarach, w których występuje zjawisko bandingu. Pozwala to na płynniejszą gradację bez utraty szczegółów w pozostałych częściach ekranu.

Premiera OLED935 Bowers Wilkins 4 logo
fot. materiały prasowe

Nowy procesor z udoskonaloną funkcją wykorzystania sztucznej inteligencji pozwolił również na ulepszenie unikalnego autorskiego rozwiązania Philips Perfect Natural Reality. W wersji po zmianach, technologia ta przekształca materiały źródłowe SDR w obraz jakości HDR z ostrością zwiększoną o 30% dzięki nowej funkcji wykrywania i wzmacniania podświetlenia, która w połączeniu z systemami podwyższania kontrastu tworzy obraz wyraźnie bardziej realistyczny, dokładniejszy i z większą głębią.

Philips TV & Sound pozostaje jedną z niewielu marek telewizorów oferujących wsparcie dla wszystkich formatów HDR dzięki procesorowi P5 AI, który gwarantuje lepsze ogólne wrażenia podczas odtwarzania tego typu materiałów źródłowych, w tym HLG, HDR10 i HDR10+, a także zapewnia poprawę dynamicznych treści HDR kodowanych w technologii Dolby Vision za pomocą specjalnego trybu Dolby Bright.

Philips: sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom. Co potrafi nowy procesor P5 w telewizorze OLED+935?
fot. materiały prasowe
Philips wspiera wszystkie formaty Dolby Vision logo
fot. materiały prasowe

Procesor Philips P5 czwartej generacji może również dokładnie śledzić i mapować wskaźnik MAX CLL w metadanych HDR10 w pełnym zakresie od 1000 do 4000 nitów. Dodatkowo nowe oprogramowanie telewizora oferuje opcję Filmmaker (FMM), która automatycznie wykrywa zakodowane treści i oferuje widzowi możliwość wyboru trybu wyświetlania lub pozostawienia aktualnych ustawień.

Tryb Filmmaker w telewizorach Samsung 2020 2

Nowością są również dwa dodatkowe tryby przetwarzania ruchu: Pure Cinema oraz ulepszona wersja trybu Movie. Włączona w telewizorze funkcja Pure Cinema pozwala widzowi doświadczyć wrażeń, jakie do tej pory były osiągalne tylko w kinach. Dzięki temu trybowi widzimy obraz a takiej formie, jak widział go reżyser w trakcie post-processingu. Tryb Movie udoskonala przejścia między scenami, niwelując tzw. efekt judder (czyli przeskoki między klatkami w dynamicznych scenach).

philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

Źródło: informacje prasowe

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały w dużej części opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.


Więcej na temat produktów marki Philips:

(2131)

0 0 głos
Article Rating

7
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x