Panasonic DX750 (TX-55DX750) Test – UHD 4K 120Hz

Panasonic DX750 (TX-55DX750) Test – UHD 4K 120Hz

7.82K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

 

Zarówno matryca pod mikroskopem, jak i charakterystyka widmowa potwierdzają, że mamy do czynienia z tym samym co w najlepszym modelu DX900. Ci, którzy przeczytali już jego test wiedzą, że jest to panel o dużym potencjale, zarówno w kwestii kontrastu jak i poszerzonej palety barw, która jest potrzebna w filmach Ultra HD. DX750 nie posiada jednak certyfikatu Ultra HD Premium, a to ze względu na brak potencjału do wyświetlenia bardzo wysokiej jasności (certyfikat wymaga przynajmniej 1 000cd/m2). Diody w modelu DX750 rozmieszczone są krawędziowo, najprawdopodobniej znajdują się na górnej i dolnej belce telewizora. Z tej przyczyny czerń raczej nie będzie tak spektakularna jak w DX900 pomimo pokrewieństwa matryc. Myślę, że bliżej będzie jej do tej z DX700, ale nie uprzedzajmy faktów.

panel.jpg spd.jpg

 

Panasonic DX750 nie posiada certyfikatu ISF, ani THX, tak jak modele wyższe. Nie ma zatem trybów obrazu Profesjonalny 1 i Profesjonalny 2, które dedykowane są do przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, ani trybów THX-Cinema, czy THX-Bright Room. Oczywiście nie znaczy to, że testowany telewizor nie posiada przyzwoitego trybu fabrycznego, czy też nie daje się skalibrować. Nic z tych rzeczy! W telewizorach japońskiego producenta, brak certyfikatów oznacza jedynie to, że w menu zastosowane zostało inne nazewnictwo – zamiast trybów ISF mamy tu więc “ustawienia własne”, a zamiast THX mamy “Prawdziwe Kino”. Sugerowanym przeze mnie trybem, dostarczającym najwierniejszy fabrycznie obraz jest właśnie ten drugi. Dodatkowo należy w nim dokonać następujących zmian:

  • Menu -> Obraz -> Redukcja szumów -> Wyłączony
  • Menu -> Obraz -> Redukcja szumów MPEG -> Wyłączony
  • Menu -> Obraz -> Ustawienia na ekranie > 16:9 Overscan -> Wyłączony
Powyższe funkcje mają negatywny wpływ na jakość obrazu, jednak sprawiają też, że najgorsze jakościowo materiały wydają się (amatorskim okiem) lepsze. Dlatego często są włączone fabrycznie. Z odnalezieniem funkcji nikt nie powinien mieć problemu, bowiem menu zmieniło się bardzo nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku.
 

(7816)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

261
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x