NVIDIA SHIELD TV 2019 | TEST | Zamień tanio swój TV w szybki komputer do grania, wysokiej jakości skaler obrazu oraz Android TV
NVIDIA SHIELD TV 2019 – funkcjonalność systemu Android TV
Podczas pierwszej konfiguracji możemy wykorzystać smartfon z Androidem oraz konto Google, by szybko zapisać niektóre ustawienia. W tym celu możemy w smartfonie wykorzystać asystenta Google, który szybko pokieruje nas przez proces parowania telefonu z systemem w przystawce NVIDIA SHIELD TV 2019 z pomocą Bluetooth. Wówczas nie musimy już np. logować się do sieci WiFi, bowiem smartfon zrobi to za nas. Ze względu na zastosowany system, w urządzeniu NVIDII także możemy bez problemu wykorzystywać asystenta głosowego od Google, który pomoże np. Wyszukiwać treści po wprowadzonym haśle (tytuł serialu/filmu, nazwisko aktora/aktorki etc.). Główna strona charakteryzuje się obecnością kilku belek np. Aplikacje, Netflix, Wybrane dla Ciebie (YouTube), Amazon Prime Video czy GeForce NOW. Sam projekt jest w miarę schludny oraz minimalistyczny, ale nie będę ukrywał, iż nie jestem specjalnym fanem systemu Android TV. Ma on niestety tendencje do chwilowego zawieszania się w absolutnie losowych momentach. Sam wygląd, choć prosty, nie jest także zbyt zachęcający by przekopywać się przez różne opcje systemowe, by znaleźć interesującą nas funkcję. Dużo lepiej jest to moim zdaniem zrobione w systemie tvOS (Apple TV), który jest o wiele bardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikowi.
NVIDIA SHIELD TV 2019 doczekała się kilku usprawnień względem poprzedników. Przede wszystkim przystawka wspiera już nie tylko przestrzenny format audio Dolby Atmos oraz bazowy HDR – HDR10, ale także rozszerzony format Dolby Vision. Oczywiście w celu fizycznej obsługi Dolby Vision potrzebujemy także odbiornika wspierającego tę technologię. Z tego względu NVIDIA SHIELD TV może się całkiem nieźle sprawdzić w telewizorach takich marek jak LG, Philips, Panasonic, TCL. Toshiba, Hitachi, JVC, Sharp czy Sony. Wbudowany system Android TV wspiera także całkiem pokaźną ilość aplikacji. Znajdziemy tutaj m.in. Netflix, Amazon Prime Video, KODI, CANAL+ (nowa aplikacja VOD, która została uruchomiona 20 maja 2020 roku), CANAL+ Premiery, Player, Ipla, CHILI czy Google Filmy. Niestety sprzęt nie wspiera aplikacji HBO GO, jednak obecność CANAL+ nieco rekompensuje nieobecność HBO GO, zwłaszcza że na nowej platformie znajdziemy kanały filmowe od HBO. Sam wygląd systemu Android TV powinien wszystkim być doskonale znany. Interfejs nie różni się od tego co znajdziemy na innych przystawkach box z Androidem na pokładzie.
NVIDIA SHIELD TV 2019 wspiera zarówno Dolby Vision jak również Dolby Atmos. O tym, że urządzenie wspiera obie technologie, można się bardzo szybko przekonać poprzez uruchomienie aplikacji, w której bez wątpienia znajdziemy najwięcej odpowiedniej treści. Po zalogowaniu się do Netflixa przy wielu pozycjach pojawiają się znaczki Dolby Vision oraz Dolby Atmos, co oznacza, że możemy obejrzeć dany film lub serial z obiema funkcjami. Jeśli Atmos nie jest obsługiwany przez daną produkcję filmową/serialową, wówczas otrzymamy standardowy dźwięk Dolby Digital 5.1. W przypadku Dolby Atmos rdzeniem jest Dolby Digital Plus 7.1, tak samo jak w przypadku Apple TV.
No przecież ten kształt jest specjalnie taki żeby urządzenie wrzucić za szafkę ze sprzętem a nie po to żeby ustawić obok TV. Jest to bardzo sprytnie pomyślane i jest to zaleta a nie wada.:) Ustawić obok TV to możemy wersje PRO.
No nie wiem czy to taka tania opcja zmiany starego TV w Smart, Shield jest jedną z najdrozszych przystawek z Android TV. Tani to to jest Mi Stick 😉
Jak prezentują się plansze kontrolne do kalibracji, na jakich ustawieniach shield’a dokonywać prezentacji?