Nowość w telewizorach 2025, która wprowadzi przełom? Znajdziesz to w modelach od Samsunga i TCL
Samsung i TCL zamierzają zastosować udoskonaloną wersję panelu VA LCD w co najmniej części modeli telewizorów planowanych na przyszły rok. Potwierdził to dostawca paneli. Ta zmiana ma zagwarantować lepsze kąty widzenia w modelach z rocznika 2025.
Telewizory 2025 – modele LCD marek Samsung i TCL otrzymają lepsze kąty widzenia?
Technologia paneli określana jako WHVA (W od Wide Viewing Angle, czyli szeroki kąt widzenia) to ewolucja tradycyjnych paneli VA LCD, które dominują w większości obecnych modeli telewizorów. WHVA znacząco poprawia kąty widzenia zarówno w zakresie kontrastu jak i nasycenia kolorów. Ponieważ firma Samsung Display nie produkuje już paneli LCD, Samsung Electronics pozyskuje obecnie znaczną część paneli LCD wykorzystywanych w swoich telewizorach QLED i Neo QLED od chińskiego TCL CSOT.
Podczas dorocznej konferencji dla partnerów TCL CSOT ponownie zaprezentował panel LCD WHVA i potwierdził, że znajdzie się on w modelach telewizorów Samsung i TCL na 2025 rok:
“Podczas DTC 2024 firma CSOT zaprezentowała nowy, 85-calowy panel LCD WHVA 4K” – donosi koreański dziennik The Elec. “Panel wykorzystuje technologię VA (Vertical Alignment) zapewniającą szerszy kąt widzenia wynoszący 178 stopni oraz odświeżanie na poziomie 150 Hz. CSOT poinformował, że nowy panel zostanie zastosowany w telewizorach TCL i Samsunga w przyszłym roku”.
Technologię dobrze obrazuje ten materiał wideo od portalu FlatpanelsHD:
Nie wiadomo jeszcze, w których dokładnie modelach i rozmiarach telewizorów z 2025 roku znajdzie się nowa technologia. Kąty widzenia od dawna są słabością paneli LCD, w tym także modeli QLED i Mini LED, które również bazują na tej technologii. Problem ten staje się bardziej widoczny wraz ze wzrostem przekątnych ekranów.
Samsung i Sony już wcześniej podejmowały próby rozwiązania tej wady paneli VA LCD. Sony stosuje specjalną warstwę (X-Wide Angle), która poprawia kąty widzenia, ale kosztem pogorszenia poziomu czerni, natomiast Samsung używa ditheringu subpikseli, który poszerza kąty widzenia, ale obniża rozdzielczość. Alternatywnie producenci mogą stosować panele IPS LCD, które oferują szerokie kąty widzenia, lecz cierpią na niską wartość kontrastu. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób technologia paneli WHVA eliminuje te ograniczenia.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1732607133
Zobacz więcej na temat telewizorów:
- Test telewizora LG OLED C4. Produkt idealny w dobrej cenie?
- Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!
- Nowe, niedrogie telewizory OLED – rocznik 2024 za grosze! 2 super oferty w Black Friday na topowe modele od LG i Samsung
- Jaki telewizor OLED w Black Friday? Mamy najlepsze ceny na wszystkie rozmiary 42″-83″!
- Jaki kupić rozmiar telewizora? Już dziś sprawdź poradnik i kalkulator odległości dla TV 8K i 4K
(15424)
Ja też zawsze oglądam pod takim kątem:)))