Home News Dekodery DVB-T2 niekompatybilne z nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej? Mogą być duże problemy z odbiorem kanałów HD i 4K!
Dekodery DVB-T2 niekompatybilne z nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej? Mogą być duże problemy z odbiorem kanałów HD i 4K!

Dekodery DVB-T2 niekompatybilne z nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej? Mogą być duże problemy z odbiorem kanałów HD i 4K!

16.21K
8

Czy będą kłopoty z migracją do standardu DVB-T2/HEVC w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej? Jest kilka powodów do zmartwień – wśród nich niekompatybilność sprzedawanych obecnie dekoderów z telewizją hybrydową (HbbTV) oraz koszty, jakie generowałby zakup w pełni gotowego na nowy rodzaj sygnału urządzenia. W 2022 roku ogromna liczba odbiorców może mieć problemy z odbiorem kanałów w jakości HD i 4K!

DVB-T2/HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Obecne dekodery niezgodne ze specyfikacją?

Na kilka palących kwestii zwrócono uwagę w aktualnym wydaniu magazynu SATKurier. Okazuje się, że obecnie na polskim rynku nie ma dekoderów DVB-T2/HEVC w pełni zgodnych z najnowszym rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji dotyczącym specyfikacji takich odbiorników cyfrowych. Sprzedawane są nadal urządzenia z kodekiem MPEG-4 (H.264), na dodatek bez obsługi telewizji hybrydowej, czyli HbbTV.

Zamieszanie wynika wedle źródła z niewiedzy osób odpowiedzialnych za przygotowanie wspomnianego rozporządzenia, które weszło w życie w styczniu bieżącego roku. Rynek weryfikuje te nowe ustalenia, ponieważ w istocie nikt jeszcze się do nich w pełni nie dostosował. I mimo iż dekodery DVB-T2 powinny już oferować pełną obsługę wszystkich funkcji idących za nowym standardem, to w praktyce do czasu ostatecznej migracji – do której pozostał już niespełna rok – takich urządzeń może być bardzo niewiele.

polsat hbbtv
Przejście na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce może być dla niektórych dużym problemem

Do tego dochodzi kwestia ich ceny. Wedle ustaleń autora przytoczonego artykułu, koszt zakupu zewnętrznego odbiornika DVB-T2 ze wsparciem dla HbbTV znacznie przewyższa ten generowany przez zwykły dekoder DVB-T2/HEVC. W konsekwencji klient, zamiast wydać 79-100 złotych, będzie musiał zostawić w sklepie co najmniej 170 złotych.

Wyższa kwota wiąże się z większym zaawansowaniem technicznym takiego sprzętu – potrzeba mocniejszego procesora. I tu trafiamy na kolejną przeszkodę, czyli wielkie zamieszanie na rynku elektroniki, które powstało na skutek pandemii koronawirusa. Autor tekstu wskazuje, że opóźnienia w dostawach kluczowych części spowodowały nie tylko wzrost cen, ale też odsunięcie w czasie terminów dostaw. W praktyce zatem w czerwcu 2022 roku bardzo duża grupa odbiorców telewizji naziemnej odwiedzająca sklepy elektroniczne może zostać odesłana z kwitkiem.

Mowa tu oczywiście o sytuacji wszystkich tych, którzy nie posiadają kompatybilnego telewizora. Pierwszym krokiem do ustalenia swojej gotowości na odbiór kanałów DVB-T2 drogą naziemną jest bowiem sprawdzenie posiadanego modelu. Wszystkie najnowsze telewizory oraz te z kilku poprzednich lat oferują już obsługę nowego standardu, a także telewizji hybrydowej. W ich przypadku komplikacji na pewno nie będzie i zakup zewnętrznego tunera minie się z celem. Grupa takich użytkowników stanowi jednak jedynie część ogółu i to zapewne tę mniej liczną. W przypadku pozostałych telewidzów może się okazać, że funkcje HbbTV pozostaną dla nich niedostępne.

Szykujesz się na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej? Anteny i dekodery mogą mocno podrożeć, albo w ogóle ich zabraknie!

W szczególności chodzi o kanały Telewizji Polskiej, która najaktywniej działa w obszarze TV hybrydowej. Tylko za jej pośrednictwem dostępne są kanały TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. W dodatku źródło przypomina, że publiczny nadawca już zapowiedział wprowadzenie własnego dekodera hybrydowego, który w momencie debiutu może być nadal jedynym takim urządzeniem na rynku. A to otwiera furtkę do monopolizacji rynku, wyśrubowania ceny i w efekcie sporego spowolnienia procesu przejścia na DVB-T2/HEVC w Polsce.

DVB-T2 / HEVC w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej – co trzeba wiedzieć, czyli kampania społeczna

W sierpniu ruszy prawdopodobnie na terenie naszego kraju kampania społeczna poświęcona standardowi DVB-T2. Definitywne przejście na ten format ma nastąpić w Polsce w czerwcu 2022 roku. Trwają tymczasem testy nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. Prowadzą je we współpracy z firmą Emitel TVN i TVP oraz Polsat.

O planowanej kampanii dowiedział się portal Wirtualne Media. Akcja ma być prowadzona w formie spotu telewizyjnego emitowanego w telewizji publicznej. Najprawdopodobniej własne wersje reklamy przygotują też poszczególni operatorzy prywatni. Wszystkie szczegóły dotyczące DVB-T2/HEVC widzowie będą mogli poznać na stronach rządowych, do których odniesienia znajdą się w spocie.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Z kampanii będzie się można dowiedzieć m.in. tego jak sprawdzić, czy użytkowany telewizor jest zgodny z nowym standardem. Pojawi się też apel o wykonanie takiej diagnozy na telewizorach lub dekoderach posiadanych przez naszych rodziców i dziadków.

Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?

Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.

DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.

W cyfrowej telewizji naziemnej testowo są już dostępne kanały w jakości HD

magicLinks_2_1

Źródło: magazyn SAT Kurier 5-6/2021 “Czy będą problemy z przejściem na DVB-T2/HEVC?”


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(16212)

2.3 4 głosy
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
FranekDolas
FranekDolas
2 lat temu

Maj 2022.
Jak to jest, że po refarmingu na T2 HEVC kanały działają znacznie gorzej niż w poprzednim standardzie? Zacinanie, pikseloza, obraz rozmydlony (niski bitrate?), spadek mocy ERP, przy zachmurzeniu i wietrze zrywa sygnał. Jednym słowem Qpa.
Nadajnik góra Ślęża/k.Wrocławia. EMITEL do raportu !!!

Edward
Edward
3 lat temu

4K przez dekoder naziemny (?), to nieporozumienie i jeszcze na tv nie przystosowanym do 4k ? Jak już to tylko na tv nowej generacji !!!

Robert
Robert
3 lat temu

Stare niedziałające dekodery DVB-T2 wywalić pod Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Niech dziady utylizują elektro-śmieci….

Mirek
Mirek
2 lat temu
Reply to  Robert

A może zawieść do Brukseli? To decyzja unijna.W całej UNI zmieniany jest system nadawania .Poczytaj Robercik a potem wylewaj swoją nienawiść na PISiorów.

Pawel
3 lat temu

Mam telewizor ultra HD 4K i niby dekoder dvbt2 a nie odbiera mi programów w tej nowej czestotliwosci

Edward
Edward
3 lat temu
Reply to  Pawel

Tak taki problem z TLC C7026 . Wyszukał tylko z tych dvb-t2 tylko Polsat News HD hevc, ale przy ustawieniu “klawiatury Polska” i dopiero po jej przestawieniu na “Czechy” w/w tv raczył wczytać pakiety dvb-t2 : TVP4 , dokument ,rozrywka,Polonia oraz pakiet TVNeny HD hevc – łącznie 9 programów

Daro
Daro
3 lat temu

Co z tego, że trwają testy TVN-u i Polsat, jak nie wszyscy odbiorą. Testy są dla wybranych. Test Polsat News HD hevc na Tv 4k działa, a na tv full hd nie działa, a wyszykuje ten kanał.

MMMMMM
MMMMMM
3 lat temu
Reply to  Daro

Prawdopodobnie nie masz obsługi hevc w tv FHD

Last edited 3 lat temu by MMMMMM
8
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x