Home News Zakończyły się zdjęcia do wielkiego polskiego serialu od Netflix! Kiedy premiera?
Zakończyły się zdjęcia do wielkiego polskiego serialu od Netflix! Kiedy premiera?

Zakończyły się zdjęcia do wielkiego polskiego serialu od Netflix! Kiedy premiera?

593
0

Właśnie zakończyły się zdjęcia do kolejnego polskiego serialu tworzonego przez platformę Netflix! Mowa o produkcji “Heweliusz”, która opowie historię katastrofy promu, do której doszło 14 stycznia 1993 roku na Morzu Bałtyckim. Zapowiada się naprawdę ciekawy seans! Kiedy premiera?

Netflix: Zdjęcia do serialu “Heweliusz” zakończone!

Na planie serialu „Heweliusz” padł ostatni klaps! Teraz przed ekipą Jana Holubka postprodukcja, której efekty zobaczymy już w przyszłym roku. To kolejny polski serial, który produkuje serwis streamingowy z USA! Spodziewamy się, że czeka nas tytuł na najwyższym poziomie! Poniżej dowiecie się, jak powstawała ta niezwykła produkcja.

Zatonięcie promu Jan Heweliusz w nocy z trzynastego na czternastego stycznia 1993 roku, było największą katastrofą żeglugi cywilnej w Polsce. Z sześćdziesięciu czterech osób na pokładzie uratowało się jedynie dziewięciu członków załogi. Pozostałe pięćdziesiąt pięć pochłonęło morze. Bałtyk w chwili katastrofy miał dwa stopnie Celsjusza. Wiatr wiał z taką siłą, że nie starczyło skali Beauforta. Heweliusz to opowieść o tym, jak jedno zdarzenie zmieniło życie wszystkich bohaterów. Katastrofa jednak jest tylko kołem zamachowym, pretekstem dla historii o ludzkim bólu, stracie, żałobie, ale i o walce z dysfunkcyjnym państwem przede wszystkim o dobre imię zmarłych, o ich godność.

Produkcja serialu Heweliusz w liczbach to łącznie 10 miesięcy przygotowań produkcyjnych, 8-miesięczny okres zdjęciowy od stycznia do sierpnia 2024 roku z liczbą 105 dni zdjęciowych, ponad 120 aktorów, 3000 statystów, 2000 pojazdów grających, w tym 200 TIRów/ciężarówek, 700 ton wody (większość w obiegu zamkniętym), 1 kilometr konstrukcji deszczownic i trawersów, 100 mocowań podwieszeń elementów jednocześnie na dwóch halach zdjęciowych, 40 umów kaskaderskich, 70 lokacji i prawie 200 osób zaangażowanych w postprodukcję.

Wierne odwzorowanie katastrofy morskiej

Realizacja ponad 130 scen katastroficznych, które pojawią się w serialu, podzielona została na trzy etapy kolejno na trzech halach zdjęciowych. Chodzi o scenografie mokre z żywiołami, ale bez wody stojącej – tzw. Dekor Mokry, suche – tzw. Dekor Suchy i wodne konstrukcje scenograficzne na basenie w Belgii. Pierwszy z nich polegał na opracowaniu innowacyjnych metod wytworzenia w najwyższych i największych dostępnych halach w Warszawie specjalnych mocowań i podwieszeń dla scenografii ruchomej z możliwością użycia efektów specjalnych, które dają realistyczny obraz huraganu na Bałtyku. Rozwiązania te, bez użycia basenu, pozwoliły na sfilmowanie scen w Mokrym Dekorze na wiernie odwzorowanym mostku kapitańskim z przechyłami ustawianymi aż do 90 stopni, jak i na górnym pokładzie statku, tym razem w przechyłach od 10 do 70 stopni. Ostatnią fazą zdjęć w drugiej hali były sceny w Dekorze Suchym w odtworzonych korytarzach pasażerskich i kajutach postaci, które również wprowadzano w przechyły. Zdjęcia na halach w Warszawie, realizowane od końca maja, zakończyły się pod koniec czerwca nocnym plenerem.

Wyzwania technologiczne: sztormowe warunki na planie

We wtorek 6 sierpnia zakończyły się z kolei zdjęcia na basenie studia LITES FILM STUDIOS w Brukseli o łącznej powierzchni 1,450mkw, czyli jednej z najbardziej zaawansowanych na świecie zamkniętych hal z wbudowanymi efektami specjalnymi, przeznaczonej do ujęć wodnych.

Aby w warunkach kontrolowanych w ciągu dnia odtworzyć nocne, trudne sceny sztormu, niemożliwe do wykonania na morzu czy basenie otwartym, ekipa przeniosła się na belgijski basen o wymiarach 24m x 21m i głębokości do 10m. Rozwiązania technologiczne dostosowane i przebudowywane do każdej sceny dają praktycznie nieograniczone możliwości filmowe i pozwalają uzyskać twórcom możliwie najbardziej realistyczne wodne i podwodne ujęcia przy pełnej kontroli światła i warunków pogodowych. Dzięki wykorzystaniu infrastruktury ogromnych propelerów, strumieniowych armatek wodnych, deszczownic rozpylających pył wodny – generującej realistyczne siły wiatru, wody i fal o wysokości do 2,5m – jak i specjalnych podnośników i suwnic dźwigających do 25 ton umożliwiających mocowanie dekorów w wodzie, zrealizowano sceny aktorskie z kluczowym udziałem i wsparciem kaskaderów.

W Brukseli sfilmowano akcję ratunkową z użyciem statku Ariadna, a następnie ujęcia przechyłu górnego pokładu, z którego tuż przed zatonięciem statku zsuwają się tratwy ratunkowe, a pasażerowie wpadają do wody. Zrealizowano tam również ujęcia w samej tratwie, tonięcie mostku kapitańskiego i sceny z helikopterem podejmującym pasażerów z tratwy, którzy walczą o przetrwanie. 

Obsada: Magdalena Różczka, Michał Żurawski, Konrad Eleryk, Michalina Łabacz, Borys Szyc, Tomasz Schuchardt, Justyna Wasilewska, Andrzej Konopka, Jacek Koman, Magdalena Zawadzka, Jan Englert, Jacek Beler, Dariusz Chojnacki, Anna Dereszowska, Sylwia Gola, Mia Goti, Mateusz Górski, Marcin Januszkiewicz, Dominika Kluźniak, Bartłomiej Kotschedoff, Mirosław Kropielnicki, Joachim Lamża, Łukasz Lewandowski, Piotr Łukaszczyk, Katharina Nesytowa, Magda Osińska, Michał Pawlik, Piotr Rogucki, Mirosław Zbrojewicz

Data premiery: 2025, tylko w Netflix.

Źródło: Netflix

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały w dużej części opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.


Przeczytaj więcej:

(593)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x