W ostatnich dniach i tygodniach odbiorcy telewizji naziemnej wyjątkowo mocno skarżą się na problemy z odbiorem. W wielu przypadkach telewizja nie działa i występuje brak sygnału. Gdzie indziej z kolei kanały zacinają i trudno ustawić antenę tak, by oglądać je bez kłopotów. Dlaczego tak się dzieje? Wzmożone awarie mają związek z wejściem standardu DVB-T2, ale to nie zawsze jest przyczyna.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Po wakacjach ruszy zupełnie nowy kanał TVP! Będzie dostępny w TV naziemnej za darmo – co to?
Telewizja naziemna: nie działa TVN i Polsat? Brak sygnału? Zakłócenia? Jak odbierać bez problemów?
Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej często zrzucają problemy z odbiorem kanałów na karb posiadanego telewizora. Już na wstępie powiedzmy sobie jednak jasno: w znakomitej większości przypadków geneza kłopotów jest zupełnie inna. Takie sytuacje szybko się mnożą, szczególnie w dobie przejścia w sygnale naziemnym na jakość HD. Od marca bieżącego roku w Polsce dokonywała się bowiem spora rewolucja – stosowany od lat w telewizji cyfrowej sygnał DVB-T był wyłączany i na stałe zastępowany nowym standardem DVB-T2. To właśnie on pozwala na oferowanie znacznie większej liczby kanałów w rozdzielczości HD, a nawet takich w 4K. W zasięgu DVB-T2 jest od końcówki czerwca cały kraj i z tego powodu w wielu domach telewizja nie działa – niektóre kanały są niedostępne. Chodzi m.in. o TVN i Polsat. Wynika to z braku odbiornika lub dekodera wspierającego DVB-T2 ze stosowanym także teraz naziemnie kodekiem HEVC.
To właśnie z uwagi na transformację telewizji naziemnej wielu odbiorców ma teraz duże kłopoty. Jednak nawet ci, którzy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub tuner, nie unikają problemów. Często obraz się zacina, a czasem nawet kanały zupełnie nie chcą działać. Zanim “zwalimy” winę na nasz telewizor, warto najpierw sprawdzić kilka innych rzeczy. Poniżej wypisaliśmy możliwe przyczyny występowania problemów z odbiorem telewizji naziemnej. Nasze porady odnoszą się nie tylko do kanałów HD – zazwyczaj powody nieprawidłowego działania wszystkich stacji naziemnych są tożsame. Pomijamy kwestię przejścia na DVB-T2, o której więcej można przeczytać klikając w poniższy link:
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejne osoby stracą dostęp do telewizji naziemnej! To jeszcze nie koniec przejścia na DVB-T2 – gdzie zmiany?
Dlaczego kanały telewizji naziemnej nie działają? Problemy z odbiorem – możliwe przyczyny:
- Antena jest niewłaściwa lub za słaba – zacznijmy od wykorzystywanej przez nas anteny naziemnej. Niezależnie od tego, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, zajrzyjmy do jej specyfikacji. Część kanałów HD jest już obecnie nadawana w standardzie DVB-T2, a do ich odbioru konieczna jest antena obsługująca ten format. Może też być tak, że posiadany przez nas model jest zwyczajnie za słaby. Oceńmy, jak daleko znajdujemy się od najbliższego nadajnika i zerknijmy na moc kupionej anteny. W oszacowaniu możliwości odbioru pomoże nam na przykład aplikacja na smartfon, taka jak na przykład “DVB-T finder”;
- Antena jest nieprawidłowo ustawiona – jeżeli spełniamy powyższe warunki, to powinniśmy przyjrzeć się ustawieniu naszej anteny. Włączmy telewizor i poeksperymentujmy z kierunkiem – w ten sposób będziemy mogli “na żywo” ocenić, w jakiej pozycji antena zbiera najlepszy sygnał. Niewykluczone, że taki zabieg wyeliminuje nasze problemy z odbiorem kanałów nadawanych w jakości HD. Pamiętajmy, że antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Ustawmy ją możliwie najwyżej. Jeżeli na drodze sygnału stoją jakieś budynki, próbujmy oszacować stopień odbicia wiązki od ich ścian i ustawić antenę w tę stronę;
- Docierający sygnał jest zbyt mocny – to wydaje się nielogiczne, ale czasami moc sygnału może być zwyczajnie za duża. Szczególnie, jeśli znajdujemy się bardzo blisko nadajnika – na przykład tuż obok niego. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę anteny na słabszą, lub ustawienie jej w taki sposób, by nie była skierowana bezpośrednio w stronę nadajnika;
- Nasza instalacja jest wadliwa – jeśli nic z powyższej listy nie pomaga, pozostaje nam jeszcze przejrzeć stan naszej instalacji – od kabla zasilającego w gniazdku, po ten antenowy wpięty do telewizora i poprowadzony do anteny. Upewnijmy się, że wszystkie przewody są odpowiednio, solidnie zamontowane i nie posiadają żadnych uszkodzeń
Czy korzystając z naszych porad udało Wam się wyeliminować zakłócenia odbioru? Czy kanały już działają i nie zacinają się? Koniecznie dajcie nam znać! Jeżeli wciąż zmagacie się z takimi problemami, problem rzeczywiście może leżeć po stronie telewizora.
Źródło: własne
VoD i serwisy streamingowe – przeczytaj więcej:
- TVN chce przedłużyć koncesję kolejnemu kanałowi! Do KRRiT trafił wniosek – stacja zagrożona?
- To nowy kanał sportowy #1 w Polsce! Rekordowy pierwsza połowa roku – o jaką stację chodzi?
- Nowy tematyczny kanał od teraz dostępny za darmo w Polsce! Gdzie znaleźć w telewizji?
- Z telewizji naziemnej zniknęły kolejne kanały! Wyłączono ważny multipleks – tego już nie zobaczysz!
- Nowy sportowy kanał dostał koncesję od KRRiT! Gdzie będzie nadawał w telewizji? Co w programie?
Mux1,3,4,5,L1 działa idealnie mux2 brak to chyba nie jest wina instalacji antenowej
Mux2 działał do 2 lipca prawidłowo.Obecnie nie ma nic. Co jest tego przyczyną? Wszystkie inne programy działają prawidłowo.
A latające samoloty co 5minut jak to wyeliminować mieszkam w korytarzu lotniczym.W DVB-T było bez problemu teraz sygnał znika albo pikseluje w DVB-T2.Żadna antena nie pomoże bo sygnał jest zagłuszany skutecznie przez samoloty.Helikopter potrafi zakłócić sygnał DVB-T2 i LTE w promieniu kilometra.
Jest to zrobione nie porządnie. Sygnał mam idealny na antenie Televes 1 piętro. Jednak na wyszukiwaniu automatycznym nie znajduje 8? kanałów, muszę dodatkowo wyszukać ręcznie na kanale xx. Zmiany. Wcześniej wyszukiwało kanały po 2 krotnym szukaniu. Mój odbiornik może wszystko. Zabrane są kanały tv pod 5G i potrzeba czasem nowy tłumik 5G i LTE. Sygnał czasem zależy od ustawienia anteny, budynków, drzew. Białe kable PCV są wewnętrzne.
A idź Pan z tym DVBT2 tam gdzie ukraińcy posłali moskwę (karabl nie miasto). Im ma to być lepsze, tym bardziej Guano widać!! Za PRL to przynajmniej dźwięk był jak już przez śnieg nic nie było widać. A teraz ani widu ani słychu…. Jak nie kolorowe ciapki, szlaczki to zamrożony kadr… Chodze od miesiąca po sklepach i szukam jakiegoś dobrego dekodera i anteny. Sprzedawcy już mnie za świra mają Codziennie czytam złote rady i są one wuja warte…. Dvbt jakoś odbierało a to Dvbt2 ni wuja…. 35 km na północ od świetego krzyża 0 przeszkód terenowych. Wieczorem po 20 nie… Czytaj więcej »
Miałem podobny problem na dekoderze Opticum. Zamieniłem na “WIWA H.265 Maxx” i jest ok.