Home News Szykujesz się na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej? Anteny i dekodery mogą mocno podrożeć, albo w ogóle ich zabraknie!
Szykujesz się na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej? Anteny i dekodery mogą mocno podrożeć, albo w ogóle ich zabraknie!

Szykujesz się na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej? Anteny i dekodery mogą mocno podrożeć, albo w ogóle ich zabraknie!

24.18K
4

W czerwcu 2022 roku naziemna telewizja cyfrowa w Polsce przejdzie w całości na nadawanie w standardzie DVB-T2. Część widzów posiada już kompatybilne telewizory, ale wielu będzie musiało zdecydować się na zakup specjalnego dekodera i lepszej anteny wewnętrznej lub zewnętrznej. Problem w tym, że może ich zabraknąć w sklepach, a ceny tych dostępnych mogą poszybować w górę. Dlaczego podrożeją?

DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej. Anteny i dekodery będą trudno dostępne w Polsce i podrożeją?

W procesie przejścia na nowy, lepszy standard nadawania w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej na razie wszystko wygląda prawidłowo. Trwają testy nadawania kanałów HD i 4K (w przypadku TVP) w standardzie DVB-T2/HEVC, a kolejni nadawcy szykują się do migracji. Jesienią ruszyć ma ponadto szeroko zakrojona kampania informacyjna kierowana do odbiorców telewizji. Nie jest bowiem tajemnicą, że dziś nie wszyscy w Polsce są gotowi na odbiór takiego sygnału. Niektórzy będą musieli zdecydować się na wymianę telewizora, inni będą poszukiwać kompatybilnego tunera, jeszcze inni mocniejszej anteny.

Szykujesz się na DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej? Anteny i dekodery mogą mocno podrożeć, albo w ogóle ich zabraknie!
DVB-T2 wchodzi do Polski, ale zakup odpowiedniego sprzętu do odbioru może być kłopotliwy

Problem w tym, że ponoć są już sygnały zwiastujące bardzo trudną sytuację na tym rynku. Wedle wiedzy Janusza Sulisza z serwisu SATKurier, rok 2022 może przynieść duże perturbacje finansowe. W efekcie zakup dekodera czy anteny (także satelitarnej do odbioru telewizji tą drogą) może być kwestią bardzo problematyczną. Z jednej strony w górę drastycznie mogą powędrować ceny, a to z powodu szeregu czynników – głównie niedoborów na rynku elektroniki i coraz wyższych kosztów importu komponentów z Chin. Z drugiej zaś niektórych urządzeń może po prostu zabraknąć.

Wiosną przyszłego roku (kiedy większość telewidzów w Polsce ruszy do sklepów po nowy sprzęt) może się zatem okazać, że ceny dekoderów czy anten będą mocno zaporowe, albo półki będą zwyczajnie puste. Zachęcamy zatem, by już dziś aktywnie zainteresować się tym tematem. Na pewno pomóc w tym może zebrana przez nas poniżej konkretna wiedza.

magicLinks_2_1

DVB-T2 / HEVC w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej – co trzeba wiedzieć, czyli kampania społeczna

W sierpniu ruszy prawdopodobnie na terenie naszego kraju kampania społeczna poświęcona standardowi DVB-T2. Definitywne przejście na ten format ma nastąpić w Polsce w czerwcu 2022 roku. Trwają tymczasem testy nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. Prowadzą je we współpracy z firmą Emitel TVN i TVP.

O planowanej kampanii dowiedział się portal Wirtualne Media. Akcja ma być prowadzona w formie spotu telewizyjnego emitowanego w telewizji publicznej. Najprawdopodobniej własne wersje reklamy przygotują też poszczególni operatorzy prywatni. Wszystkie szczegóły dotyczące DVB-T2/HEVC widzowie będą mogli poznać na stronach rządowych, do których odniesienia znajdą się w spocie.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Z kampanii będzie się można dowiedzieć m.in. tego jak sprawdzić, czy użytkowany telewizor jest zgodny z nowym standardem. Pojawi się też apel o wykonanie takiej diagnozy na telewizorach lub dekoderach posiadanych przez naszych rodziców i dziadków.

Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?

Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.

DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.

W cyfrowej telewizji naziemnej testowo są już dostępne kanały w jakości HD

Naziemna telewizja cyfrowa w DVB-T2 w Polsce: jak odebrać kanały HD – parametry?

Od kilku miesięcy trwają już testy nadawania kanałów w jakości HD w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Prowadzą je wraz z firmą Emitel TVP i TVN. Od początku maja zasięg stacji TVP obejmuje już 90% populacji Polski. Poniżej sprawdzicie parametry kanałów tych nadawców w wyższej rozdzielczości. Do tego potrzebujecie oczywiście kompatybilnego telewizora lub tunera, o czym wszystkiego dowiecie się pod drugim linkiem:

Kanały HD dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2! Jak je odbierać? Podajemy aktualne parametry nadawania - w zasięgu prawie cały kraj!

magicLinks_2_1

Źródło: https://satkurier.pl/news/205549/podrozeja-anteny-satelitarne-i-sprzet-tv-sat.html


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(24176)

3 4 głosy
Article Rating

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Salem
Salem
3 lat temu

O ile są ludzie posiadający starszy sprzęt i będą potrzebować dekodera do odbioru nowego systemu (sam do nich należę), tak totalną bzdurą jest strasznie koniecznością wymiany anteny…
Poprzednio też straszyli a ja wciąż odbieram TV ze starej anteny siatkowej…

Piotr
Admin
Reply to  Salem

Niestety co do anteny to nie jest tak różowo. Osobiście zrobiłem mnóstwo testów na terenie Warszawy i Poznania i złapanie TVP 4K jest trudne (nawet na Złotej, Warszawa pod samym Pałacem Kultury ze zbiorczej w tym apartamentowcu nie złapało TVP 4K, co jest kuriozalne). Przetestowałem większość anten dostępnych na półce w marketach. Na wielu wewnętrznych 0 kanałów cyfrowych – i to w Warszawie a nie gdzieś pod.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Nie strasz,nie strasz bo się …… .Jak nie zarządanie strachem i podsycanie dot.szczepień to teraz znowu formatami odbioru.Czy w tym polskim b….. nic nie może być normalnie?

Adam
3 lat temu

Zapowiedział Janusz. Pewnie to Janusz biznesu i myśli że jak już głupot nagadał to głupie ludzie się rzucą na anteny itp. przecież to totalna głupota. Ten kto ma antenę to nie musi jej zmieniać. Od dość dawna właściwie wszystkie odbiorniki tv są sprzedawane z dekoderem dvbt2 więc raczej ludzie nie pobiegną do sklepu. No na pewno jest trochę ludzi którzy mają jeszcze stary sprzęt ale bez przesady. Na pewno za to znajdzie się sporo naciągaczy jak pan Janusz co podniesie ceny sprzętu z nadzieją że zarobi na ludziach starszych co się nie znają i po prostu niedoinformowanych.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x