Na telewizorach są już nowe etykiety energetyczne. Wskazują zużycie prądu w SDR i HDR! Klasyfikacja bardziej surowa dla producentów
Od 1 marca w sklepach napotkamy nowe etykiety energetyczne na większości produktów elektronicznych, w tym telewizorach. Zmianie uległa klasyfikacja i teraz w miejscu oznaczeń np. A+++ zobaczymy litery A-G. Na nowych etykietach w przypadku telewizorów umieszczone też zostały informacje o zużyciu prądu w SDR i HDR!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki TV do PS5 / Xbox Series X/S z HDMI 2.1 4K 120FPS poniżej 3500 zł? Testujemy dwa dostępne na runku modele Samsung (VA) kontra LG (IPS)!
Nowe etykiety energetyczne na telewizorach wskazują zużycie prądu w SDR i HDR
Przeprojektowane etykiety trafiły 1 marca do sklepów z elektroniką w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Widoczna już na pierwszy rzut oka zmiana to odejście od kategorii A+, A++ czy A+++ i zastąpienie ich pełną skalą od A do G. Jeżeli jednak wcześniej dany telewizor cechował się najlepszą wydajnością i otrzymał najwyższą ocenę, teraz będzie klasyfikowany jako B lub C. Nowe zasady są więc znacznie surowsze dla producentów i mają ich zachęcić, by w przyszłości tworzyli bardziej przyjazne dla środowiska modele.
Dużą zmianą i ciekawostką odnośnie telewizorów jest też implementacja informacji o zużyciu prądu w przypadku pracy z sygnałami SDR i HDR. Od teraz każdy telewizor posiada takie dane na etykiecie, więc jeśli cechuje się wsparciem dla HDR, to możemy przeczytać ile dokładnie energii będzie potrzebował w takim trybie pracy. Wtedy naturalnie zapotrzebowanie na moc rośnie, jednak nie w przypadku każdego rodzaju telewizora.
Jeżeli mamy do czynienia z modelem OLED, to pobór prądu wcale nie musi wzrosnąć w przypadku pracy z sygnałami HDR. Stanie się tak tylko w przypadku, jeśli dany film czy gra będą się cechowały wyższą jasnością niż trybie SDR. Warto też wiedzieć, że statystycznie telewizory 8K są bardziej prądożerne niż 4K.
Na nowych etykietach energetycznych odnajdziemy też teraz kody QR, po których przeskanowaniu będziemy mogli przeczytać więcej informacji o danym modelu.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1614600942
Zdjęcie tytułowe: FlatpanelsHD
Przeczytaj więcej na temat telewizorów::
- Testujemy Android TV w telewizorze 4K JVC VA8000 za małe pieniądze. Świetna baza do multimedialnej rozrywki i gier z Dolby Vision!
- Sony OLED A90J: są europejskie ceny i data premiery! Przełomowy 83-calowy model taniej niż myśleliśmy?
- Czy MiniLED to rewolucja? Samsung Neo QLED QN91A – jest pierwsza recenzja flagowego telewizora 4K na 2021 rok!
- Sony OLED A90J osiąga niemal 1400 nitów w HDR – mamy kolejne potwierdzenie! Poznaliśmy też input lag w 4K 60fps
- Nie przepadasz za Smart TV? Google “zabije” system na życzenie i cofnie telewizor w rozwoju o kilkanaście lat
(4685)
Czy z tego samego powodu po ostatniej aktualizacji w telewizorze Sony XH9505 przy KAŻDEJ zmianie jasności lub trybu wyświetlania obrazu konieczna jest akceptacja informacji o możliwym wzroście zużycia energii??