Proces testowania sygnału DVB-T2 / HEVC przez poszczególnych nadawców powoli dobiega końca. Pod koniec czerwca cały kraj będzie już w zasięgu nowego standardu, a kanały będą nadawane wyłącznie w wyższej rozdzielczości obrazu: HD. Multipleksy eksperymentalne uruchomione jakiś czas temu w poszczególnych regionach Polski zostaną wyłączone. Jakie stacje znikną z telewizji naziemnej?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 super kanałów odkodowanych w Polsat Box! Co można oglądać przez miesiąc za darmo w TV i online?
Naziemna telewizja cyfrowa: kanały na multipleksach testowych DVB-T2 zostaną wyłączone. Testy TVP zostają
Wraz objęciem całego kraju zasięgiem sygnału DVB-T2 / HEVC, swoją misję zakończą działające do tej pory eksperymentalne multipleksy nadające w nowym standardzie. Większość z nich nadaje już przeszło rok, a w przypadku Telewizji Polskiej uruchomienie nastąpiło jeszcze w 2020 roku. Zadaniem tych przestrzeni było nie tylko sprawdzenie i odświeżenie własnych możliwości technicznych, ale też przygotowanie widzów na zmiany, które dla wielu wiążą się z koniecznością wymiany telewizora lub dokupienia dekodera.
Nadzór nad obecnością testowych multipleksów w telewizji naziemnej sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najnowsze decyzje tego ciała pozwalają ustalić, co zostanie wyłączono i kiedy. Źródło zgromadziło informacje dotyczące poszczególnych multipleksów:
- MUX lokalny TVS DVB-T2 (Śląsk) – pozwolenie na nadawanie do 26 czerwca 2022 roku. Nadawane kanały:
- TVS HD
- Polsat HD
- Republika TV
- TV Okazje
- MUX-MWE DVB-T2 (Szczecin) – pozwolenie do 27 czerwca 2022 roku. Nadawane kanały:
- Power TV HD
- Filmax HD
- NUTA TV
- JUNIOR MUSIC
- NUTA GOLD
- Stars.TV
- XTREME TV
- MUX-BCAST DVB-T2 (Wrocław, Gdańsk, Warszawa) – pozwolenie do 26 czerwca 2022 (Wrocław) i do 5 lipca 2022 (Gdańsk). Brak danych dotyczących emisji w stolicy. Nadawane kanały:
- Polsat HD
- Nowa TV HD
- TV Republika
- EWTN Polska
- TV Okazje
- Stars.TV
- TV Regionalna.pl
W wymienionych wyżej przypadkach UKE może już nie przedłużyć pozwolenia. Wraz z objęciem standardem DVB-T2 całego kraju i przejściem na ten standard głównych multipleksów ogólnopolskich, nadawanie eksperymentalne na szeroką skalę straci sens. Urząd może jednak zgodzić się na taką praktykę “punktowo”, zależnie od zasięgu DVB-T2 w danym regionie.
Wyłączenie testowej emisji nie dotknie póki co Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca działa na znacznie bardziej uprzywilejowanych warunkach, co spotyka się z ogólnym niezadowoleniem i sprzeciwem nadawców prywatnych. MUX eksperymentalny TVP jest obecny w telewizji naziemnej od 2022 roku, a w jego skład wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. UKE postanowiło, że sygnał w poszczególnych lokalizacjach będzie nadal dystrybuowany do 2023 roku:
- Jelenia Góra, Kłodzko, Zielona Góra, Żagań, Wrocław i okolice – pozwolenie do 28 marca 2023 roku
- Szczecin, Poznań, Płock, Piła, Lębork, Koszalin, Konin, Iława, Grzywacz, Gniezno, Gdańsk, Ciechanów, Bydgoszcz i Białogard – pozwolenie do 24 kwietnia 2023 roku
- Przemyśl, Przysucha, Łódź, Kraków, Leżajsk, Kielce, Katowice, Kalisz, Gorlice, Częstochowa, Dęblin, Zakopane i Wisła – pozwolenie do 22 maja 2023 roku
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-multipleksy-eksperymentalne-katowice-tvs-bcast-mwe-tvp
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Dwa kontrowersyjne kanały dostały pozwolenie na dalsze nadawanie! KRRiT nie miała obiekcji
- Świetny kanał odkodowany w Dzień Dziecka w Polsat Box i dla odbiorców satelitarnych! Co oglądać i gdzie?
- Mistrzostwa Świata Katar 2022 w polskiej telewizji w 4K HDR z Dolby Atmos? Wielki powrót wyłączonego kanału!
- Jaki dekoder kupić do TV naziemnej DVB-T2 / HEVC? Z tymi modelami dalej będziesz odbierać kanały!
- Popularny kanał telewizji dziś znika na zawsze z Polski! To koniec – u których operatorów zostanie wyłączony?
Ja tam zadowolony nie odbieram TVs więc mi to wisi wygrałem że slasakomi
I po co ta agresja ?
Najlepsza telewizja to Rocco Shifreddi i ostre rżnięcie na 3 baty, tvp i inne tele wizję wsadz tą se w ass