LG UH8507 (55UH850V) Test – Super UHD TV, 4K, HDR Dolby Vision

LG UH8507 (55UH850V) Test – Super UHD TV, 4K, HDR Dolby Vision

8.79K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

LG UH8507 wyposażony został w autorską matrycę IPS o odświeżaniu 120Hz. Telewizor posiada także specjalizowany system diod podświetlających ekran – są to diody z luminoforami PFS na patencie firmy GE Lightning. Zapewnia im to lepszą separację widma barw podstawowych co z kolei pozwala uzyskać znacznie szerszą paletę barw – nie potrzebną do filmów Full HD i SD, jednak niezbędną przy oglądaniu treści Ultra HD, kodowanej w gamucie Rec 2020 (obecnie tylko na płytach Ultra HD Blu-ray i Netflix).

 

panel.jpg

 

Menu ustawień obrazu, w systemie WebOS, przeszło jak co roku lekki tuning. Standardowo dostajemy się do niego przytrzymując trochę dłużej “zębatkę” na pilocie. Przenosi na ona do głównego menu ustawień:

 

menu5.jpg

Główne menu ustawień telewizora

 

Omówmy teraz znajdujące się tam elementy. Na głównym polu wybieramy fabrycznie definiowany tryb obrazu. Najlepszym wśród dostępnych jest “Kino”. Ma on na celu wyświetlanie obrazu najbliższe normom studyjnym, do których kalibrowane są monitory referencyjne. Innymi słowy, działając w trybie “Kino” otrzymujemy obraz zbliżony do tego, który widział reżyser. Czy występują w nim jakieś błędy przekonamy się w kolejnym akapicie. Do dyspozycji są także inne tryby:

 

menu3.jpg

Wszystkie dostępne tryby obrazu – jest ich 10.

 

W stosunku do ubiegłego roku znajduje się tu nowa pozycja - “Efekt HDR”. Tryb ten symuluje w pewnym stopniu to co możemy zobaczyć na płytach Ultra HD Blu-ray. Jest to jednak forma sztucznego przetwarzania obrazu, która nie ma nic wspólnego z tym co widział autor na ekranie. Odradzam więc korzystanie z niego na co dzień, poza sprawdzeniem z ciekawości. Podobnie radziłem kilka lat temu w przypadku konwersji obrazu do 3D. Tego typu funkcje bywają ciekawe, jednak nie mają wiele wspólnego z wrażeniem jakie wywiera prawdziwy obraz HDR (lub analogicznie 3D).

 

W menu znajdują się także dwa tryby “Ekspert” przeznaczone do profesjonalnej kalibracji obrazu, które mają za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania obrazu. Opiszę je później. W starszych modelach LG tryby te nazywały się dokładniej “ISF Ekspert”, ponieważ telewizory były certyfikowane przez firmę ISF. Czy UH8507 posiada taki certyfikat nie jestem przekonany, jednak nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ tryby Eksperckie pozwalają na dokładnie to samo co gwarantuje certyfikacja przez zewnętrzną firmę. Mianowicie:

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

 

Skupmy się jednak na dalszych ustawieniach trybu “Kino”, ponieważ to z niego powinien w pierwszej chwili korzystać nabywca telewizora. W 2016 roku telewizory nie obcinają już domyślnie krawędzi obrazu (jak było to w latach poprzednich). Zakładka proporcji przeszła lekki lifting. Warto do niej wejść i upewnić się, czy na pewno dla każdego źródła spełnione jest to co właśnie napisałem:

 

menu4.jpg

Zakładka “Proporcje ekranu”

 

Aby uzyskać poprawne mapowanie piksel-do-piksela należy wybrać format 16:9 i włączyć funkcję “Skanuj”. Odpowiada ona właśnie za overscan (a raczej za blokowanie jego). Ostatnim elementem jest weryfikacja, czy na pewno funkcje zbędnej obróbki obrazu zostały wyłączone:

  • Obraz -> Opcje obrazu -> Korekcja MPEG -> Wyłączony
  • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów -> Wyłączony
I czy wykorzystujemy potencjał upłynniacza (TruMotion). By zminimalizować smużenie obrazu musimy ustawić go dokładnie tak jak na poniższym obrazku. Znajduje się on także w ustawieniach “Opcji obrazu”:
 
menu1.jpg

TruMotion, czyli upłynniacz zlokalizowany jest także w ustawieniach Opcji obrazu.

 

Ustawienie suwaka De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10.

 

(8790)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

32
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x