LG OLED CX | TEST | Przełom w telewizorach OLED związany z odwzorowaniem ruchu – prawie jak realne 200Hz!
System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery. Od pewnego już czasu system nazywa się webOS ThinQ AI i nie jest oznaczany cyframi. Tak jest też w nowym CX. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która już od 2 lat, zapowiadana jest jako największa systemowa innowacja. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie , a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. Poniżej trzy najważniejsze linki na ten moment dla tych, którzy chcą dokładnie zgłębić możliwości webOS. Test całego systemu na rok 2018 oraz prezentacja wideo wybranych funkcji. Następnie omówimy funkcje, które pojawiły się w tym roku.
- Test systemu multimedialnego webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
- Test asystenta głosowego w języku polskim w systemie webOS ThinQ AI
Co nowego w 2020 roku?
Główne menu webOS było dopracowane już do granic możliwości w roku ubiegłym. W tym sezonie zaszły jedynie kosmetyczne zmiany elementów menu.
Każdy telewizor z webOS zyskał odświeżony ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:
System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos. Dzięki HDMI 2.1 pojawiły się stosowne opcje:
Sztuczna inteligencja ThinQ
Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:
Niektóre komendy są naprawdę przydatne, np. zmiana trybu obrazu, tudzież zaprogramowanie wyłączenia czasowego. Oszczędzają sporo klikania na pilocie. Gdy chcemy sprawdzić jak brzydko wygląda obraz w sklepie (na trybie “Żywy”) wystarczy przytrzymać przycisk mikrofonu i wypowiedzieć:
Efekty (niebieską biel) widać od razu 😉 Oczywiście bardziej praktyczne, niż przechodzenie na tryb nieskalibrowany będzie np. przełączanie się między trybem przystosowanym do oglądania w nocy i w dzień. Można także kazać ekranowi się przyciemnić w obecnie wybranym trybie obrazu:
To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej możliwości. Dostępne są bardziej złożone komendy i działają one z niektórymi aplikacjami np. Netflixem:
W efekcie której telewizor automatycznie uruchomi aplikację Netflix i wybierze serial o który prosiliśmy:
Na podobnej zasadzie działa to na YouTube:
Wygląda imponująco? Tak – i faktycznie takie jest dopóki telewizor nas rozumie, bo niestety podczas testów rozumiał mniej więcej połowę komend, które wydawałem. Czasami nie udało się dogadać w dosyć oczywistej sprawie. Jak myślicie o co chodziło poniżej?
Niestety złożone komendy nie działają także we wszystkich aplikacjach. Przykładowo w popularnym Player, czy Amazon Prime nie udało się odnieść takiego sukcesu.
Teoretycznie telewizor LG powinien z czasem coraz lepiej rozumieć naszą naturalną mowę. Nie zaobserwowałem tego podczas kilkudniowego testu, więc musimy wierzyć producentowi na słowo. Dużo powinno zmienić się, gdy w końcu nastąpi integracja z Asystentem Google (GA), która planowana jest w przyszłości. Pozwoli ona także na bardziej komfortowe sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).
Warto nadmienić, że telewizor potrafi też odpowiedzieć na zadane przez nas pytanie – np. o pogodę. Nie musimy zatem patrzeć w ekran by czegoś się dowiedzieć.
A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (poza Netflixem i YouTube). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim.
ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?
Oglądanie telewizji i plików z USB
Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko (nawet pliki 4K 60HZ!) i ma bardzo ergonomiczny interfejs. LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Niestety usunięto wsparcie dla ścieżki audio DTS i telewizor nie jest w stanie odtwarzać takich plików. W przypadku streamingu, czy odtwarzania płyt nie jest to problem, bo zostanie podana pasująca ścieżka dźwiękowa. Gorzej jeśli mamy pliki posiadające tylko taką fonię.
A mam pytanie odnośnie asystenta głosowego cytuje komentarz z innego forum, może ktoś mi rozjaśnić bardziej co autor miał na myśli ?? „Dodam jeszcze, że rozpoznawanie polskiej mowy działa naprawdę bardzo dobrze, ale uważam że w modelu CX jest średnio sensowne. Ma sens chyba tylko do wyszukiwania konkretnych tytułów w wyszukiwarce, żeby nie pisać przy pomocy pilota. W serii GX ma to większy sens, bo tam jest aktywny asystent głosowy i nie musisz trzymać przycisku na pilocie, ani w ogóle mieć w ręku pilota, żeby tv wiedział, że wydajesz mu komendę.” Wychodzi na to że są dwa asystenty głosowe ?… Czytaj więcej »
Witam
Producent podaje odświeżanie 100Hz a w tym artykule jest 120Hz. Jak to jest w końcu?
Producent chwali się G-SYNC na oficjalnej stronie i nie ma słowa o FREE SYNC’u(dla PS5 to ma znaczenie w końcu mają GPU od AMD)? Jak to jest w rzeczywistości?
Jest tak jak w teście. Wiedza na temat tego telewizora jest już znana od miesięcy w 101% ;-)) bo to najpopularniejszy model OLED LG. LG podaje wsparcie zarówno dla FreeSync jak i G-Sync a sam sprawdzałem to dziesiątki razy. 100Hz i 120Hz to jedno i to samo. Zawsze podajemy max wartość czyli 120Hz (możesz przecież podać do telewizora sygnał 60Hz prawda? Więc upłynniasz go x2 do 120Hz a nie 100Hz…).
Polecam Ci obejrzeć mój najnowszy film na ten temat na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=BO433KZk94s
Dziękuję za szybką i wyjaśniającą odpowiedź. Chodziłem po stronie LG i nie widziałem tych informacji, o których pisze Pan powyżej. Czytałem w PSX, właśnie Pana arta m.in. o telewizorach LG i nie dawało mi to spokoju. Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Filmik na YT obejrzałem i jako niewiernemu Tomaszowi wyjaśnił wszystko:). Dzięki
C9 lepiej świeciły ale grzały się bardziej co powodowało szybsze wypalanie u ”oglądaczy newsów” LG postanowiło obniżyć jasność w serii CX , wiem tyle że nowa seria na rok 2021 o symbolu C1 będzie już posiadała panel chłodzony patentem Panasonica i jasność powróci a nawet będzie podwyższona do 10%
Skąd info?
Też widać u was takie zakłócenia obrazu (szumy) przy oglądaniu tv z nc+ ? Da się z tym coś zrobić ?
Witam ,
chciałbym o coś zapytać. Podłączyłem CX z hdmi 2.1 do komputera z kartą 1660super z hdmi 2.0 , kablem hdmi 2.0 i TV wyświetlili mi obraz 4k/120hz 8 bit – w pełni funkcjonalny , jak to możliwe ?
Bo 8 bit, a nie 10. Bez hdr
Czemu wciąż nie ma testu modelu OLED55BX teraz, gdy są duże promocje na niego? np. 4199zł… cholera wie czy ma dużo niższą jasność niż CX czy podobną, nic nie wiadomo…
Tutaj znajdziesz odpowiedź czym się różnic BX od CX: https://hdtvpolska.com/w-koncu-65-calowy-oled-z-hdmi-2-1-4k120fps-mocno-przeceniony-taniej-o-ponad-1700-zl-gdzie-go-zakupimy-w-black-friday/
O, dzięki, nie wiedziałem, że tam są wypisane różnice. Wychodzi na to, że najlepiej to by było kupić gdzieś C9 ale nigdzie nie ma ;P
Witam. Mam pytanie odnośnie tego modelu. Planuję zakup w rozmiarze 77′ ale nie wiem dlaczego są takie wielkie różnice cenowe między modelami. Proszę o pomoc.
LG OLED 77CX9LA
LG OLED 77CX6LA
LG OLED77CX3
Pozdrawiam serdecznie cały zespół HDTVPOLSKA.
?
inna ilosc tunerow TV (spojrz na rozmieszczenie gniazd )
9LA to wersja na panstwa niemieckojezyczne czyli top 🙂
podejrzewam ze moga byc tez jakies roznice konstrukcyjne na plycie glownej
Lepszy zeszłoroczny 55 calowy model c9 za podobną cenę względem 48CX – brak AV1 który prędko nie zagości i zbędny tryb Filmakker, kosztem wyższego wyższego celażu i HDR mówi sam za siebie.
Mam od 2 lat OLED 55″ Philips 9002. Na tym LG uzyskam zauważalnie lepszy obraz ?
to co lepsze oled czy qled ?
Qled
Ignorant? Poczytaj sobie co to jest OLED a co QLED. QLED możesz porównać z NANO CELL.
LG OLED CX jest świetnie przygotowany na przyszłość, szczególnie na nową generację konsol! Telewizor posiada porty HDMI 2.1 obsługujących pełną specyfikację tego standardu (40Gbps pasma pozwalające na 4K@120Hz z HDR) – chyba jednak te pasmo ucieli z48gbps i brak możliwości obsługi 12 bitowego materiału ??
Panowie, udało się komuś dodać kanały YT do paska WebOS ? U mnie nic nie wyszukuje (pusta lista), a połączenie internetowe jest i sam YT działa.
Wie ktoś może dlaczego w gx w trybach obrazu nie pokazuje mi się tryb gra?
Mam plazmę Panasonic TX-P42VT30E z 2011 i dalej nie widzę potrzeby zmiany na Oleda, myślę że pochodzi jeszcze z 10 lat.
Pewnie 🙂 moja 65VT60 już tak ciemno świeci po 7 latach że Oled chodzi mi po głowie codziennie i jak padnie to nigdzie tego nie naprawi.
Mi padł moduł niedawno przejechał fachowiec na miejscu wymienił w pół godziny miałem zrobiony telewizor za 500zł.
Super. Brawo Ty! Rozdzielczość z FHD na 4K też ci podkręcił? I z 42 cali nadmuchał do 55″? Zużycie energii, ciężar i funkcję grzejnika też zapewne ogarnął? Pomijam jakość obrazu w tak starym telewizorze…
Albo ginaj czym prędzej do okulisty, albo nie rób z siebie publicznie wariata, ignorancie. Twój Panasonic nawet nie stał obok najgorszego obecnie OLED na rynku. Ba, większość nawet średniej klasy LCD LED na dowolnej matrycy zapewne bije go jakością. Technika trochę jednak poszła do przodu przez te 10 lat, a twój TV to już zużyty rupieć. Amen.
Nie szalej. Średni Led do dzisiaj nie ma podejścia do st60, a gdzie tam vt60…
Jest nowa aktualizacja na LG CX
Czyli w trybie gra z włączonym trybem Oled Motion Pro input lag wynosi 82ms?
Jeśli tak to nie nadaje się do dynamicznych gier, np. FPS. Plazma nadal jest lepsza pod kątem odwzorowania ruchu.
Świetnie, że test się w końcu ukazał. Długo na niego czekałem, ale dalej nie wiem czy warto warto dopłacić do CX’a czy skusić się juz teraz na NANO863NA 🙂
Ja bym brał CX, nano to dalej lcd ze swoimi wadami
Też tak pomyślałem, więc czekam na wersje 48″. Chyba gdzieś koło września mają wejść na rynek.
Co dzieje się z 48cx. Czekam i czekam. Jak tak dalej będzie to kupie Nano.
Miała byc premiera w lipcu. Też czekam.
Przy takich nowościach będzie wogule sens czekać na nowe oled Panasonica wiadomo że jak wyjdą to dadzą takie ceny zaporowe że będą tylko w magazynach zalegać bo nikt tego nie kupi
Panasonic zawsze kazał sobie płacić dużo ale za najlepszą jakość oczywiście. Jak były plasmy to też kosztowały w podobnym przedziale co aktualnie więc Panasonic zawsze sobie liczył za produkty ale jakoś tyle lat istnieje i ma się dobrze bo ich produkty pod względem obrazu nie mają sobie równych i zamożni kupią.
Ma się dobrze? Polski oddział w likwidacji od jakiegoś czasu wszystkie zakupy idą przez Niemiecki. Udział w sprzedaży TV na poziomie błędu statystycznego w ostatnich miesiącach między 1%-2% ( w sztukach).
Sony bedzie lepszy i z obsluga dts
Ale OLED od Sony bez HDMI 2.1……
Zastanawiam się, czy gdyby podłączyć soundbar z obsługą DTS, pod gniazdo HDMI eARC, to czy by to problemu nie rozwiązało?
Też się nad tym zastanawiam, to by było łatwe rozwiązanie problemu jeśli działa.
Nie działa. Puszczam przez tv z zewnętrznego źródła i niby pass–through, a telewizor kastruje DTSa. Trzeba do soundbara bezpośrednio podpiąć się, a drugim kablem do TV.
Brak obsługi DTS to niesmaczny żart
Witam.Dziwny temat bo mój C8 ma DTS
Wypalanie istnieje. Sprzedałem sąsiadowi (prowadzę salon RTV) LG B65. po niecałych dwóch latach wypalił się pasek informacyjny polsatu. serwis przyjechał wymienił matrycę ostrzegając, że matryca ma przelatane 120h/dobe a powinna nie wiecej niż 100. – takie warunki gwarancji. Osobiście kupiłem 8miesięcy temu C55 i jestem bardzo zadowolony.
Niemniej powidoki są problemem w OLED.
Pewnie sam się nabawie jakichś przy Cyberpunku 2077 ;-P
jak moze miec 120 h/dobe, jak doba ma 24 h 🙂
miało być 12 chyba że na innej planecie o wolniejszym ruchu obrotowym ;-P
Man c8 55″ od ponad 2 lat. Dużo grałem do póki córką się nie urodziła. Teraz non stop tv i bajki. ZERO WYPALEŃ ale też nigdy nie odłączam na listwie.
granie w gierki niszczy matryce i to jest fakt
Czyli wychodzi na to, że szału nie ma…..
Witam. Nie działa mi player na cx 77. Ma ktoś podobny problem?
To wina oprogramowania. Trzeba poczekać na aktualizację systemu i aplikacji
Mi nie działa player na Panasie VT60 po ostatniej aktualizacji pojawia się tylko plansza z logo i to wszystko
To VT60 jeszcze dostaje aktualizacje? Nawet nie wiedziałem. Długie jednak to wsparcie tv mają.