Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!
LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!

LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!

35.57K
10

System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI

Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery. Od pewnego już czasu system nazywa się webOS ThinQ AI i nie jest oznaczany cyframi. Tak jest też w nowym BX. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która już od 2 lat, zapowiadana jest jako największa systemowa innowacja. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie , a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. Poniżej trzy najważniejsze linki na ten moment dla tych, którzy chcą dokładnie zgłębić możliwości webOS. Test całego systemu na rok 2018 oraz prezentacja wideo wybranych funkcji. Następnie omówimy funkcje, które pojawiły się w tym roku.

webOS 3.0 co nowego

Co nowego w modelu BX?

Główne menu webOS było dopracowane już do granic możliwości w roku ubiegłym. W tym sezonie zaszły jedynie kosmetyczne zmiany elementów menu.

Każdy telewizor z webOS zyskał odświeżony ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:

System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos. Dzięki HDMI 2.1 pojawiły się stosowne opcje:

Sztuczna inteligencja ThinQ

Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:

Niektóre komendy są naprawdę przydatne, np. zmiana trybu obrazu, tudzież zaprogramowanie wyłączenia czasowego. Oszczędzają sporo klikania na pilocie. Gdy chcemy sprawdzić jak brzydko wygląda obraz w sklepie (na trybie “Żywy”) wystarczy przytrzymać przycisk mikrofonu i wypowiedzieć:

Efekty (niebieską biel) widać od razu 😉 Oczywiście bardziej praktyczne, niż przechodzenie na tryb nieskalibrowany będzie np. przełączanie się między trybem przystosowanym do oglądania w nocy i w dzień. Można także kazać ekranowi się przyciemnić w obecnie wybranym trybie obrazu:

To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej możliwości. Dostępne są bardziej złożone komendy i działają one z niektórymi aplikacjami np. Netflixem:

W efekcie której telewizor automatycznie uruchomi aplikację Netflix i wybierze serial o który prosiliśmy:

Na podobnej zasadzie działa to na YouTube:

Wygląda imponująco? Tak – i faktycznie takie jest dopóki telewizor nas rozumie, bo niestety podczas testów rozumiał mniej więcej połowę komend, które wydawałem. Czasami nie udało się dogadać w dosyć oczywistej sprawie. Jak myślicie o co chodziło poniżej?

Niestety złożone komendy nie działają także we wszystkich aplikacjach. Przykładowo w popularnym Player, czy Amazon Prime nie udało się odnieść takiego sukcesu.

Teoretycznie telewizor LG powinien z czasem coraz lepiej rozumieć naszą naturalną mowę. Nie zaobserwowałem tego podczas kilkudniowego testu, więc musimy wierzyć producentowi na słowo. Dużo powinno zmienić się, gdy w końcu nastąpi integracja z Asystentem Google (GA), która planowana jest w przyszłości. Pozwoli ona także na bardziej komfortowe sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).

Warto nadmienić, że telewizor potrafi też odpowiedzieć na zadane przez nas pytanie – np. o pogodę. Nie musimy zatem patrzeć w ekran by czegoś się dowiedzieć.

A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (poza Netflixem i YouTube). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim.


ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?


Oglądanie telewizji i plików z USB

Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko (nawet pliki 4K 60HZ!) i ma bardzo ergonomiczny interfejs. LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Niestety usunięto wsparcie dla ścieżki audio DTS i telewizor nie jest w stanie odtwarzać takich plików. W przypadku streamingu, czy odtwarzania płyt nie jest to problem, bo zostanie podana pasująca ścieżka dźwiękowa. Gorzej jeśli mamy pliki posiadające tylko taką fonię.

(35566)

3.4 7 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Ja mam OLED obraz super, ale już trzeci raz padła matryca w ciągu trzech lat. Maskara. Moja wina bo oglądam TV. Reklamacja nieuznana pierwsze dwa razy było ok. Odradzam OLED Philips

grzes07
grzes07
3 lat temu

tutaj sie nie zgodzę że wypalenia to pojedyncze wypadki, w moim wypadku w obydwu OLEDach wystąpiły problemy z wypaleniem matryc a po drugie wśród moich 7 znajomych posiadających TV OLED wystąpiły podobne problemy dlatego nie można pisać że są to pojedyncze wypadki bo nie są a dla mnie taka konkluzja śmierdzi na odległość

yamata
yamata
3 lat temu
Reply to  grzes07

A jaka jest twoja wiarygodność, anonimie z internetu? Może pracujesz dla Samsunga? Mam dużo znajomych, ale mało który posiada telewizor OLED. A większość po prostu się nie zna, nie chwali i raczej nasze wspólne spotkania nie polegają na oglądaniu TV… Co nie zmienia faktu, że trudno znaleźć mi wśród nich 7 posiadaczy OLED. Nie z powodu zamożności (w domach jest po kilka LCD wysokiej często klasy), a choćby samej popularności technologii. I rozsiewanych przez takich jak ty typów plotek, że “ło panie, OLED to się zaraz wypali”… 😉 Natomiast wśród kolegów z branży znam wielu posiadaczy OLED i ci doskonale… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  yamata

Posiadam od 3,5 roku model 55c7 i też byłem święcie przekonany, że to bzdury z tymi wypaleniami. A tu w lutym tego roku zobaczyłem znaczek cartoon network, napis netflix w prawym dolnym rogu i ślady po grze minecraft. Nadmienię, że tv jest używany do grania i oglądania filmów, kablówkę oglądają tylko dzieci. Wypalenia są widoczne w zasadzie tylko na planszach testowych i przy odpalaniu gry minecraft( kolor czerwony). W codziennym użytkowaniu tego nie widać. Pomimo tego następny tv i tak będzie oled, chyba że wymyślą coś lepszego.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  yamata

Ja mam OLED i nie zgadzam się z opinią o ogladaniu TVinfo lub TVN24 . Każdy kanał ma logo i to się wypala na matrycy. Jedynie filmy bez żadnych znaczków można oglądać. Mam OELD i trzeci raz matryca jest wypalona. Kupiłem Philips ( matryca LG). W instrukcji dopisali ze max 10 minut można oglądać statyczny obraz !!!!!!

dada
dada
3 lat temu
Reply to  yamata

yamata ale żeś zabłysnął głupotą. Oledy się nie wypalają idź farmazonie stąd lepiej.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  grzes07

Potwierdzam u mnie też wypalenie matrycy ( trzy razy – dwa razy wymienili) trzecia reklamacja odrzucona. Złe użytkowanie .
Może trzeba zawiadomić odpowiedni urząd o braku informacji o ograniczeniach w oglądaniu TV na OLED. Inni chociaż nie bedą mieli problemów .

Jan
Jan
3 lat temu

Warto czekać na LG OLED C1 czy lepiej CX, nie ma jeszcze porównań, z tego co dotychczas pokazano różnią się tylko: pilotem, procesorem i wersja LGwebOS.

Marek
Marek
3 lat temu

To mój pierwszy TV OLED, korzystam z niego od 3 miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Szkoda, że recenzja pojawiła się tak późno od premiery tego modelu ale utwierdziłem się w przekonaniu, że to był dobry zakup.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Marek

Uważaj na matrycę. przeczytaj pkt. o ochronie matrycy w instrukcji. Wypalają się matrycei nie podlegają reklamacjom.

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x