LG OLED 65B6J Test – młodszy brat OLED’a E6
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- UltraHD / 4K
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System operacyjny, obsługa multimediów
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie
Równomierność ekranu
Jednorodność ekranu była problematyczna w pierwszych generacja telewizorów organicznych (EA980, EC930). Od tamtej pory sytuacja poprawiła się diametralnie i jednolitość odcienia nie odbiega od najlepszych telewizorów LCD, a często ją nawet przebija. Zobaczcie sami rozkład jasności:
I odcień. Da się zauważyć tylko lekkie ochłodzenie na górze i po lewej stronie:
W istocie ekran nie jest jeszcze równy jak kartka papieru, jednak gdy spojrzymy na sprawę szerzej, to uświadomimy sobie, że prawie żaden telewizor o takiej przekątnej, nie oferuje niczego lepszego. Należy też podkreślić postęp jaki dokonał się po kilku generacjach wyświetlaczy organicznych. Pamiętacie EA980V? Przecież to jak niebo a ziemia! Odsyłam do zdjęcia.
Znacznej poprawie uległa także jednorodność obszarów ciemnych, co faktycznie było charakterystyczną ułomnością OLED’a. W zakresach jasności 0-5% telewizory te stosują dużą ilość roztrząsania odcieni (dithering) by uzyskać płynne przejścia tonalne, mimo to borykają się z problemem wygenerowania ich w sposób jednorodny. W prawdzie nawet na poprzedniej generacji (EG960V) problem można było dostrzec bardzo rzadko przy normalnym oglądaniu, jednak było kilka scen lub plansz testowych na których wychodził. Na B6J jest pod tym względem lepiej, więc wątpię by ktoś mógł jeszcze odebrać to jako realną wadę telewizora. Mi udało się tylko zaobserwować na pełnoekranowych, jednolitych tłach:
Można by także wspomnieć o powidokach, których… nie stwierdziłem po kilku dniach zabawy z B6J. Ponownie jednak, można je wywołać na siłę jeśli się chce. Po długich sesjach z planszami testowymi pozostał na jakiś czas niewielki prostokąt na środku ekranu, ale dało się go zaobserwować wyłącznie na jednolitym tle. W rzeczywistości nie stanowi to jednak problemu, bowiem LG zaimplementowało w tym roku funkcję czyszczącą ekran dla tych, którzy nie są wystarczająco cierpliwi by poczekać jakiś czas, aby matryca sama się wyrównała.
Funkcja ta świetnie usuwa powidoki, a także poprawia jednorodność w czerniach.
(25967)