Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED 65B6J Test – młodszy brat OLED’a E6
LG OLED 65B6J Test – młodszy brat OLED’a E6

LG OLED 65B6J Test – młodszy brat OLED’a E6

25.96K
0

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”uhd4k.png

 

Kompatybilność B6J z normą Ultra HD jest w zasadzie wzorcowa. Telewizor przyjmuje materiał tego typu każdą drogą – po HDMI, z wbudowanych tunerów, streamingu, czy nośników USB. Ekran otrzymał także certyfikat Ultra HD Premium, świadczący o dobrej sprawności przy odtwarzaniu HDR i szerokiej palety barw. Na tym nie kończą się jednak zalety nowego OLED’a LG. Telewizor wspiera też rozszerzoną normę Dolby Vision.

 

Dolby-Vision.png

Telewizor był w stanie odtworzyć materiały DV. Przechodził wtedy w specjalny tryb obrazu:

B6J_11.jpg

 

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o HDR:

“HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision”hdr.jpg

Innymi słowy kupując LG E6V jesteśmy w pełni gotowi na przyszłość. Po uruchomieniu telewizora musimy tylko pamiętać, by włączyć obsługę zaawansowanych formatów sygnału przez HDMI:

 

B6J_18.jpg

 

 

Certyfika Ultra HD PremiumTAKPokrycie szerokiej palety barw DCI / Rec 202073% / 99%

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4TAKWsparcie dla Dolby VisionTAK

Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHDTAK

Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCTAK

Obsługa YouTube w 4KTAK

Kompatybilność z HDCP 2.2TAK – wszystkie złącza

 

Jakość efektu HDR

Scena Opis sceny Jasność HDR Scena Opis sceny Jasność HDR

hdr1.jpgNajjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2hdr4.jpgBardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie

hdr2.jpgScena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasnośćhdr3.jpgZbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR

 

 

 

hdr5.jpgPlansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance520 – 710 cd/m2

 

Dokładny opis powyższej procedury testowej został przedstawiony w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy! Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR jest wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, osoby stykające się z tym po raz pierwszy robią WOW     :)
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Niestety na chwilę obecną nie udało mi się odtworzyć moich scen testowych, nad czym ubolewam. Wciąż borykam się z problemami wynikającymi ze zbyt krótkiej obecności na rynku nowych standardów. W konsekwencji ani urządzenie HD Fury Integral nie było w stanie wprowadzić telewizora w tryb HDR, ani filmy zmodyfikowane przy pomocy SEIEdit nie okazały się pomocne. Gdy tylko coś się zmieni to na pewno wrócę do syntetycznych pomiarów. Dla użytkownika dobrą informacją jest jednak to, że odtwarzacz Ultra HD Blu-ray działał z telewizorem bez kłopotu, podobnie jak inne pliki testowe dostarczone przez producentów na pendrive.

 

foto1.jpg

Miałem jednak możliwość konfrontacji B6J z Samsungiem KS9500 stojącym obok. OLED dostał więc ciężkiego rywala, którego jasność osiąga ponad 1500cd/m2, a algorytm kompresujący wyświetla detale w zakresie nawet do 4000cd/m2. Szczerze muszę przyznać, że B6J nie prezentował aż tak jasnych efektów jak konkurent. W jaskrawych światłach dostarczał też nieco mniej detali. Możliwości testowanego telewizora kończą się bowiem na max. 710cd/m2, a odcienie powyżej 1000-1200cd/m2 zostają odcięte. Mimo to B6J dostarcza lepszy efekt niż znaczna większość telewizorów LCD na rynku. Traci jedynie do flagowców. Gdyby jednak wziąć pod uwagę obraz jako całość, to B6J znalazłby się najprawdopodobniej na pierwszym miejscu. Dlaczego? Bo obok bardzo jasnych efektów jest w stanie wyświetlić najlepszą czerń świata, a to daje porażające efekty wizualne, jeśli oglądamy w ciemnym pomieszczeniu. Telewizory LCD, choć mogą wykrzesać wyższą jasność, to tracą przy tym sporo na czerni. Nawet najlepsze modele z podświetleniem Direct LED (np. KS9500) cechują się wtedy ułomnościami np. w postaci lekkiego efektu halo. OLED natomiast wyświetla wyższe jasności w sposób całkowicie naturalny.

 

foto2.jpg

 

Jeśli więc spojrzymy szerzej na sprawę jakości obrazu z HDR to szybko dojdziemy do wniosku, że jeśli interesują nas seanse w warunkach kinowych, to OLED jest wyświetlaczem, który załatwia sprawę najlepiej, choć jasnością traci do swoich bezpośrednich rywali.

 

 

Odwzorowanie szerokiej palety barw

LG B6J mógł pochwalić się fenomenalnym wręcz pokryciem szerokiej palety barw. Jest to jedyny wyświetlacz domowy, który był w stanie wygenerować wszystkie kolory DCI (dokładnie 99%). To świetna informacja, bowiem wyświetlacze studyjne pracują właśnie w tej przestrzeni podczas masteringu filmów. Nie ma obecnie na rynku (i prawdopodobnie nie będzie) monitora, który pracuje natywnie w Rec2020. Tą przestrzeń barw należy potraktować jako kontener dla kolorów, które przez długi jeszcze czas nie opuszczą palety DCI. To własnie dlatego skupiam się na tej drugiej.

 

dci.jpg

 

Subiektywne odwzorowanie kolorów stało także na wysokim poziomie, po uruchomieniu trybu HDR-Oryginalny. LG B6J jest jednym z nielicznych telewizorów na rynku, które oferują zarówno możliwość pełnej kalibracji trybu HDR, jak i dostarczają aż trzy predefiniowane ustawienia do oglądania tego typu treści. Wspomniany wcześniej HDR-Oryginalny oddaje najwierniej intencje autora. Jest więc tym samym, co tryb “Kino” dla materiałów Full HD. Dwa pozostałe ustawienia wzmacniają jeszcze bardziej kolory, kontrasty i jasność. Choć jestem całkowitym przeciwnikiem odchodzenia od norm, tak w tym przypadku muszę przyznać, że tryb jaśniejszy może okazać się użyteczny do oglądania treści HDR w dzień. Nie ma bowiem innej możliwości uczynienia telewizora (w sumie wszystkich telewizorów) jaśniejszymi (jako całość nie jako same efekty) przy odtwarzaniu treści Ultra HD.

 

B6J_7.jpg

 

(25961)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1751
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x