Home Testy Telewizory OLED LG LG C6V Test 65″ zakrzywionego telewizora OLED z Ultra HD i HDR
LG C6V Test 65″ zakrzywionego telewizora OLED z Ultra HD i HDR

LG C6V Test 65″ zakrzywionego telewizora OLED z Ultra HD i HDR

12.47K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 99%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 73%
Pomimo, że luminofor w C6V nie jest najbardziej szpiczasty, to i tak zapewnia 99% DCI.

LG C6V może pochwalić się fenomenalnym wręcz pokryciem szerokiej palety barw. Jest to jedyny wyświetlacz domowy, który był w stanie wygenerować wszystkie kolory DCI (dokładnie 99%). To świetna informacja, bowiem wyświetlacze studyjne pracują właśnie w tej przestrzeni podczas masteringu filmów. Nie ma obecnie na rynku (i prawdopodobnie nie będzie) monitora, który pracuje natywnie w Rec 2020. Tą przestrzeń barw należy potraktować jako kontener dla kolorów, które przez długi jeszcze czas nie opuszczą palety DCI. To własnie dlatego skupiać się będziemy na tej drugiej. W tej kwestii nie ma różnic pomiędzy telewizorami OLED z 2016 roku.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania wyświetlaczy OLED wprowadza zmiany w reprodukcji barw, a konkretnie wpływa pozytywnie na ilość detali w czerniach. Pierwsze problemy z tym zauważył Vincent z portalu hdtvtest.co.uk. Nie wiem konkretnie w której wersji firmware nastąpiła zmiana, jednak na pewno gdy komunikat o odtwarzaniu treści z hdr zawiera tylko jedno słowo w dymku – “HDR”, to poprawka jest już wdrożona

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,8 maksymalna 7,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,8 maksymalna 6,2
Średnia deltaE palety szarości 3,8 maksymalna 7,6

Powyższe pomiary zostały zgromadzone oczywiście już po wgraniu najnowszego firmware do telewizora. Pomimo to były obecne pewne uchybienia. Nie koniecznie w kwestii nasyceń, czy odcieni kolorów bo te wyglądały nieźle, jednak w czerniach nadal było mniej detali niż zwykłem widywać na innych telewizorach (np. w filmie Chappie, czy Oblivion na Ultra HD Blu-ray).

Tryby obrazu dostępne z treścią HDR - najlepszy fabrycznie jest "standardowy".
Tryby obrazu dostępne z treścią HDR – najlepszy fabrycznie jest “standardowy”.

Ma to swoje odbicie w wykresie charakterystyki jasności – EOTF. Na samym dole zmierzona linia (czarna) jest znacznie poniżej docelowej (pomarańczowej). Oznacza to, że detale w czerniach są przycięte i znacznie ciemniejsze niż być powinny. Następnie, w okolicach połowy jasności, linia wygina się w drugą stronę i rozjaśnia nadmiernie niektóre przejścia tonalne. Myślę, że może być to celowy zabieg producenta, w celu podpompowania jasności (by zamaskować niższą jasność telewizora względem ekranów LCD). Choć te różnice nie wyglądają zbyt strasznie na wykresie, to trzeba mieć świadomość, że podbicie tego rzędu, może w rzeczywistości dawać dodatkowe 80 – 100 cd/m2 jasności, co w tonach średnich obrazu (50-55%) może w praktyce dawać dwa razy za wysoką jasność! To z tego względu LG w fabrycznym trybie HDR wydawał się jaśniejszy od Samsunga KS9500 na wideo porównawczym (powyżej). Na czas kręcenia materiału sugerowałem zejście suwakiem “ośwetlenie oled”, jednak na najnowszym oprogramowaniu nie jest to najlepsza metoda, bowiem zmniejszy także jasność szczytową. Zobaczmy więc, czy skrupulatniejsza kalibracja będzie w stanie jakoś wpłynąć na dwa wspomniane problemy.

Odwzorowanie barw oceniałem też naocznie na "Oblivionie UHD". Znam bowiem doskonale wersję HD tego filmu.
Odwzorowanie barw oceniałem też naocznie na “Oblivionie UHD”. Znam bowiem doskonale wersję HD tego filmu.

Jest jeszcze jedna sprawa – odcień bieli. Podbicie o niecałe 5% składowej zielonej daje wbrew pozorom dosyć mocne zabarwienie na ten kolor, barwom neutralnym. Jak jednak widzimy na diagramie gamutu nie przekłada się to specjalnie na przesunięcie barw w stronę zieleni. Dlatego ten problem postanowiłem nieco zbagatelizować.

Po kalibracji do Ultra HD z HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,9 maksymalna 5,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 5,4
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,7

W trybie HDR telewizor LG oferuje niemniej bogate funkcje kalibracji obrazu co przy standardowej treści wideo. Dzięki temu udało się wpłynąć znacząco na charakterystykę jasności, a to przełożyło się w ogromnym stopniu na efekty wizualne. Musicie mi uwierzyć na słowo!

Tryby obrazu dostępne podczas odtwarzania treści z Dolby Vision.
Tryby obrazu dostępne podczas odtwarzania treści z Dolby Vision.

Z czerni udało się wyciągnąć masę detali, które wcześniej były jednolitą plamą. Po kalibracji ginął co najwyżej jeden, lub dwa stopie tuż ponad czernią, a nie jak wcześniej kilka do kilkunastu. Udało się także zmniejszyć tą nadwyżkę jasności w tonach średnich. Dzięki temu obraz nie był nachalnie jasny przy odtwarzaniu treści HDR. Odcień bieli także przyjął referencyjny kolor, w całym przedziale od czerni do bieli, jednak ta zmiana była akurat mniej odczuwalna przy oglądaniu filmów. Większość kolorów była na swoim miejscu i niewątpliwie zaletą C6V jest też to, że najbardziej nasycone odcienie barw mają mocną ekspresję. Studyjna paleta barw DCI jest bowiem pokryta w 99%.

W przypadku treści Dolby Vision również jest możliwe przeprowadzenie kalibracji obrazu, jednak zarówno ocena odwzorowania barw jak i ów proces nie jest jeszcze jednoznacznie zdefiniowany w branży wideo.

Obraz z HDR i szeroką paletą barw budzi ogromny podziw. W warunkach kinowych wygląda naprawdę jak żywy.
Obraz z HDR i szeroką paletą barw budzi ogromny podziw. W warunkach kinowych wygląda naprawdę jak żywy.

(12465)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

80
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x