Kurski: przyszłością w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna. TVP promuje swój dekoder DVB-T2
W 2022 roku na rynku zadebiutować ma autorski dekoder hybrydowy TVP z funkcją obsługi sygnałów DVB-T2. Dzięki niemu wyeliminowana ma zostać konieczność wymiany starszego telewizora na nowy. W rozmowie z portalem Wirtualne Media prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski stwierdził, że to cyfrowa TV naziemna jest przyszłością telewizji.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Oferta CANAL+ na marzec 2021 – jakie nowe filmy i seriale w telewizji i na platformie? LISTA
Dekoder hybrydowy TVP: obsługa DVB-T2 i funkcje internetowe
Dekoder publicznego nadawcy ma trafić na rynek w 2022 roku – w okresie, w którym polska telewizja naziemna będzie przechodzić transformację ze standardu DVB-T na DVB-T2. Zmiana jest konieczna, by zwolnić częstotliwości 470-790 Mhz dla operatorów komórkowych wprowadzających do swoich ofert sieć 5G. Przy okazji zmiany formatu nadawcy będą mogli oferować swoje kanały w wyższej rozdzielczości, jednak jednocześnie starsze telewizory utracą możliwość ich odbioru. W tym właśnie ma przede wszystkim pomóc dekoder Telewizji Polskiej.
Na jego temat w rozmowie z portalem Wirtualne Media wypowiedział się obszernie szefujący TVP Jacek Kurski. Jego zdaniem to telewizja w najbliższych latach oprze się na sygnale dystrybuowanym drogą naziemną:
„Przyszłością telewizji w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna. Taka, która opcjonalnie będzie łączyła hybrydowo funkcję telewizji linearnej z internetem. To będzie z punktu widzenia odbiorcy rozwiązanie optymalne, bo pozwoli skorzystać z rozszerzenia oferty kanałów tematycznych. Nasz odbiorca będzie miał za darmo możliwość bardzo dużego wyboru” – powiedział.
Wedle zapewnień środowiska Telewizji Polskiej, dekoder ma spełniać kryteria nowoczesnego urządzenia multimedialnego, dając widzom dodatkowe, przydatne funkcje:
- nPVR – czyli kontrola nad odtwarzanymi treściami: zatrzymywanie, odtwarzanie od początku lub oglądanie materiałów wyemitowanych nawet do 7 dni wstecz);
- VOD – dostęp do biblioteki Telewizji Polskiej, jej partnerów oraz zewnętrznych aplikacji (czy zobaczymy Netflixa?)
Te funkcje potwierdza prezes publicznego nadawcy:
„Dla posiadających dostęp do internetu, nasz dekoder dodatkowo otworzy możliwość korzystania z wielu usług online: nagrywarki, start over, time shift, biblioteki VoD z dostępem do olbrzymich zasobów TVP. To jest pomysł łączący refarming, nowe sloty NTC i postęp technologiczny w telewizji” – dodał Kurski.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-dekoder-hbbtv-standard-dvb-t2-jak-zamowic-telewizja-naziemna-dvb-t2-hevc
Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów VOD:
- Oferta CANAL+ na marzec 2021 – jakie nowe filmy i seriale w telewizji i na platformie? LISTA
- Ruszył hitowy marzec w HBO GO! “Władca Pierścieni”, “Hobbit” i światowa premiera “Ligi Sprawiedliwości Zacka Snydera”!
- Netflix: co w ofercie na marzec? Kilkadziesiąt mocnych nowości, w tym “Hejter” i trzeci sezon hitowego dokumentu o Formule 1!
- HBO Max wejdzie do Polski w miejsce HBO GO, ale będzie znacznie droższe? Twórcy wprowadzą tańszy abonament z reklamami
- Które serwisy VOD w Polsce wspierają HDR w filmach i serialach? Mapa formatów HLG, HDR10, HDR10+ i Dolby Vision
- Rusza serwis VOD Paramount+ z bogatą ofertą kanałów TV, sportu na żywo, filmów i seriali. Kiedy w Polsce?
- Popularność kin już nie wróci? W dobie pandemii sprzedaż biletów spadła o 82% – nadeszła era streamingu
(4324)
czy będe nagrywał z dekodera dvbt 2 na vhs
No i gites
…. i tu się mylisz 🙂 …… bowiem przyszłością najbliższych 10 lat jest telewizja streamingowa a nie jakaś tam linearna polityczno-religijna TVPiS 🙂 )) Jestem za tym aby ten dekoder wymagał opłaty abonamentowej za jego używanie a wówczas praktycznie dowiemy się ilu ta telewizja będzie mieć prawdziwych zwolenników 🙂 ))
Dokładnie, kurewski przespał ostatnie 10 lat, albo jest tak odporny na to co się na zewnątrz dzieje, kreując przy tym własną wizję narodu “narodowego”. Niech spada na drzewo buc jeden. Kodowanie koniecznie i karta tylko dla tych co płacą abonament. Ja tego gówna nie chcę.