Konferencja Oculus VR oraz Nvidia – zbliża się wersja konsumencka
Konferencja Oculus VR
Niedawno zakończyła się konferencja Oculusa, poprzedzająca targi E3. Oto czego można się było z niej dowiedzieć.
Oculus ogłosił swoje partnerstwo z Microsoftem. Brendan Irbe, CEO Oculusa podkreślił jak bardzo jest istotne dostarczenie konsumentom urządzenia Rift z gamepadem i ujawnił, że w każdym zestawie znajdzie się bezprzewodowy kontroler z Xbox One i zasilacz.
Dodatkowo Rift będzie natywnie współpracować z Windows 10. Jednak urządzenie będzie kompatybilne nie tylko z PC. Jak podał Phil Spencer, szef sekcji Xbox obecny podczas ogłaszania partnerstwa, możliwy będzie również streaming gier z Xbox One do urządzenia Rift. Tytuły takie jak Halo, Sunset Overdrive czy Forza mają być w pełni kompatybilne.
Ogłoszono także inna współpracę – z Insomniac, owocem której ma być Edge of Nowhere, gra wyłącznie dla Oculus Rift.
Trailer z gry przedstawia wędrówkę postaci poprzez śnieżny krajobraz, usiany różnego rodzaju pułapkami. Pośród spadających ułamków lodu przelatują potwory, a całej atmosfery dopełni przerażający narrator.
Podczas prezentacji projektu na scenie pojawił się Ted Price z Insomniac, opisując wszystko słowami: „Sam byłem sceptyczny wobec VR, jednak stałem się zwolennikiem tej technologii. Nie sądzę jednak by to się stało gdybym sam nie wypróbował tego zestawu na sobie. Zewsząd otacza nas nieznane i nic nie jest tym, czy wydaje się być”.
Elementy zestawu jakie znajdziemy w pudełku
Oculus zaprezentował także Oculus Touch – zaprojektowane specjalnie na potrzeby VR.
O czym jednak dokładnie mowa ? To nowe kontrolery, w zestawie po jednym dla każdej dłoni. Pozwalają na manipulację obiektami w wirtualnym świecie, a także na używanie komunikacyjnych gestów. Opracowane jako kontroler, w pełni dopasowany do wirtualnej rzeczywistości.
Pokaz Oculus VR organizowany przez Nvidia
Pod koniec maja miałem okazję osobiście przetestować ostatnią wersję Oculusa wspomaganą oprogramowaniem przez firmę Epic Games. Tak, to Ci ludzie od Unreal Engine.
Jednak co zmieniło się w samym urządzeniu ? Naprawdę dużo. Ostatnia wersja jest już naprawdę bardzo dopracowana, w porównaniu do tego co zobaczyć mogliśmy wcześniej, a dużo swojego udziału w tym ma Nvidia. Jednak przejdźmy do szczegółów.
Do tej pory, zakładając zestaw widzieliśmy wypaczony obraz, który opisać można pokrótce efektem rybiego oka. Renderowanie zostało poprawione i możemy się teraz cieszyć poprawnie odwzorowanym obrazem, z szerokim polem widzenia.
Odpowiednią optymalizację przeszły procesory graficzne, tak by zapewnić płynne wyświetlanie z wysokim klatkarzem, co jest bardzo istotne dla zapewnienia odpowiednich ustawień dla VR. Optymalne ustawienia pozwolą zapomnieć o zawrotach głowy czy innych przykrych dolegliwościach, jakie potrafiły się pojawić podczas użycia wcześniejszych wersji. Użytkownik nie będzie musiał eksperymentować z różnymi ustawieniami w celu znalezienia optymalnej konfiguracji dla siebie. Zastosowana optymalizacja powinna zapewnić w pełni komfortowe użycie VR.
Z lewej strony Gmeru, który testuje najnowszą wersję Oculusa
https://www.youtube.com/watch?v=t2jVBC5idRI