Cyfrowa telewizja naziemna będzie powoli umierać? Za kilka lat może być znacznie mniej kanałów! Winni operatorzy komórkowi
Przedział częstotliwości fali UHF w zakresie 470-694 MHz jest aktualnie udostępniony nadawcom kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Niebawem może się to jednak zmienić! Część tego pasma może bowiem trafić w ręce operatorów komórkowych, którzy potrzebują coraz więcej przestrzeni na potrzeby dystrybucji internetu mobilnego. Czy kanały naziemne zaczną znikać z telewizji także w Polsce?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: To koniec popularnego kanału filmowego w Polsce! Dziś został zastąpiony nową stacją w HD – co w programie? Gdzie oglądać?
Naziemna telewizja cyfrowa – kanały mogą wkrótce zacząć znikać! Pasmo 600 MHz trafi do telekomów?
Za kilka lat kanały telewizji nadające drogą naziemną mogą napotkać sporą przeszkodę w dystrybucji sygnału. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że spora cześć pasma, w którym są obecnie ulokowane, zostanie przekazana operatorom komórkowym. Ci stale zwiększają swoje zapotrzebowanie z powodu oferowania coraz bardziej zaawansowanych usług szerokopasmowego internetu. Aktualnie wykorzystują wysokie pasma (700 i 800 Mhz), mogą jednak wejść także na niższe – 600 MHz. Powód jest prozaiczny – cechuje się ono lepszą specyfikacją. Jak wyjaśnił w rozmowie ze źródłem rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski, łatwiej przenika przez napotkane na swojej drodze przeszkody, a ponadto potrafi uginać się wraz z krzywizną powierzchni Ziemi.
Gdyby rzeczywiście doszło do zajęcia pasma 600 Mhz przez telekomy, operatorzy naziemni byliby zmuszeni do ograniczenia oferty, a to wszystko w dobie standardu DVB-T2, który w Polsce upowszechni się w połowie 2022. Szkopuł w tym, że ten format ma pozwolić na włączanie w ramach multipleksów większej liczby stacji nadających w jakości HD i 4K. Kiedy zatem może dojść do znaczących zmian w telewizji i kogo będą dotyczyć? Do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze daleko, ponieważ mają one zapaść podczas konferencji WRC-23, która odbędzie się w 2030 roku. Decyzje tam podjęte obejmą wszystkie kraje europejskie, a zatem także Polskę.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: W telewizji naziemnej już nadają kanały HD w nowym standardzie DVB-T2! Jak odebrać pozycje od TVN, Polsat i TVP? Aktualne parametry!
Wydaje się, że do tego czasu NTC znacznie straci na popularności – w niektórych państwach już obecnie odpowiada za marginalną część rynku. Wciąż jednak są takie kraje jak Czechy, gdzie kanały naziemne ogląda ponad połowa populacji z dostępem do telewizorów. Już dziś trwają dyskusje, a obie strony debaty lobbują za proponowanymi przez siebie rozwiązaniami. W Niemczech utworzono nawet specjalne stowarzyszenie, które ma za zadanie powstrzymać polityków w tym kraju przed przekazaniem omawianego pasma operatorom komórkowym. Zrzeszyli się w nim między innymi tamtejsi nadawcy publiczni: ARD i ZDF i Deutschlandradio.
Druga strona przekonuje natomiast, że do okresu zmian znacznie urośnie streaming, a kanały telewizji będą powszechnie dostępne przez internet. Utrzymuje, że znacznie zmniejszy to rolę tradycyjnej naziemnej telewizji cyfrowej i nie będzie konieczne zachowanie pełnej przestrzeni zarezerwowanej dla takich stacji obecnie.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Oglądacie telewizję naziemną? A może wykorzystujecie już głównie streaming i w ten sposób uzyskujecie dostęp do kanałów TV?
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niemcy-sojusz-na-rzecz-czestotliwosci-nadawczych-i-kulturalnych-2030-operatorzy-komorkowi
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Gdzie obejrzeć El Clasico, czyli Barcelona – Real w telewizji? Transmisja na żywo w 4K, a poza tym jeszcze 6 innych meczów w takiej jakości!
- Dwa nowe kanały na życzenie dostępne w ofercie CANAL+! Niespodzianka – co mogą dodatkowo oglądać klienci?
- “Magia Nagości. Polska”: zapowiedziano oficjalnie drugi sezon programu! Jakich uczestników zobaczymy? Kiedy i gdzie premiera w telewizji?
- TVN szykuje kanały w jakości 4K? Nadawca pozyskał dodatkową przestrzeń na satelicie! Co może się pojawić?
- Nowy, tajemniczy test Platformy CANAL+ na satelicie! Czym będzie nowa stacja? Co może wprowadzić nadawca?
I bardzo dobrze. Niech znikną te wszystkie tv śmieci. Polska telewizja, praktycznie nie istnieje. Kanały które obecnie mamy, to największy syf Europy. Niemcom, a nawet Czechom , do pięt nie dorastamy.
Reklamy mozna oglądać z dobrym skutkiem na smartfonie
A co z ludzi i starymi przecież oni a właściwie większość nie ma internetu i ogląda tv naziemna. Ludzie przecież płacą abonament tv i co mają guzik ogladac
Nie wszędzie dociera sygnał internetowy . A gdyby nawet to nie można się uzależnić od jednego żródła . Nadajniki i przekaźniki też ulegają awariom . Zgodzę się z Panią Basią że starsze osoby zwłaszcza na wsiach raczej nie używają komputerów i to oni byli by odcięci od źródła telewizyjnego.
Jak by zniknela tv naziemna moze by zniknal durny abonament i moze wszytsxy by zauwazyli ze telwizory nie tylko sluza do odbioruy tv nazemnej ale sa poprostu monitorami . Ogolnie tv naziemna jest strasznie do tylu kanaly w hd powinny byc juz grubo ponad 5 lat temu i to w wiekszej ilosci. To moze by sie utrzymaly jakos a tak przez ten czas wszyscy zeby miec lepsza jakos korzystal z innych zrdel czyli tv satelitarna albo wrecz kanaly tv sa teraz razem z internetem przez lacze internetpwe u danego operatpra. Wiec praktycznie jak mozna przesylac lacznie z internetem gdzie wiekszosc… Czytaj więcej »
Ciekawe na co komu kanały w HD i w 4K w telewizji naziemnej jak większość jeszcze w erze smsów i mmsów żyje.
W telewizji naziemnej też wystarczy jakość mmsów i najlepiej jeszcze jakby obraz leciał pionowo.