Jaki monitor wybrać do pracy zdalnej i home office? Tłumaczymy jak prawidłowo dobrać model do zajęcia i trybu pracy!
Koronawirus wywrócił świat do góry nogami. Drastycznie zmieniły się nasze zwyczaje i tryb życia. Zmianie uległ też sposób pracy. Z biur przenieśliśmy się do domów, w których – w wielu przypadkach – wciąż pozostajemy. Za przeprowadzką do własnych czterech ścian niekoniecznie poszła jednak implementacja standardów i warunków miejsca pracy. Wielu z nas zostało pozbawionych komfortu i sprzętu, którego wykorzystanie na home office może być problematyczne. Jednym z kluczowych urządzeń przydatnych w pracy zdalnej jest monitor. Jak wybrać ten właściwy dla siebie? Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach? Spieszymy z pomocą!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: W poszukiwaniu rozwiązań codziennych dylematów podczas pracy zdalnej zapraszamy na stronę: lepszyszef.pl
Jaki monitor kupić do pracy zdalnej? Jak wybrać odpowiedni model na home office? Na jakie cechy i funkcje zwracać uwagę?
Na pierwszy rzut oka kwestia zakupu monitora do pracy wydaje się mało skomplikowanym zadaniem. Chodzi w końcu tylko o to, by zapewnić sobie dodatkowy wyświetlacz, jeśli korzystamy z laptopa, bądź podstawowy ekran, jeśli dysponujemy komputerem. W rzeczywistości jednak na początek trzeba zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Jeśli nie udzielimy na nie odpowiedzi, prawdopodobnie w procesie wyboru będziemy kierować się wyłącznie ceną i przyjemnym dla oka wyglądem. Taki niezorganizowany plan działania może się okazać zgubny w skutkach. Co zatem należy najpierw ustalić?
Monitor do pracy zdalnej – rozpoznaj swoje potrzeby, czyli specyfika wykonywanej pracy
Przede wszystkim trzeba określić własne potrzeby. Na rynku roi się od monitorów o tak przeróżnych zastosowaniach, że naprawdę każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie, a jednocześnie okrutnie “przestrzelić”. Szukając monitora biurowego do pracy zdalnej nie powinniśmy przecież nabywać modelu przeznaczonego do gamingu. W praktyce jednak naprawdę łatwo jest się pomylić, bo wizualnie większość modeli jest do siebie bardzo podobna. Logiczne jednak jest, że jeśli pracujemy głównie na prostych arkuszach w Excelu, to na nic zda nam się potężny monitor o rozdzielczości 4K i bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania. Przy takich potrzebach nie jest też na przykład potrzebna obsługa sygnału HDR.
Do nieskomplikowanej pracy biurowej lub takiej wymagającej co najwyżej dostępu do maila i przeglądarki oraz regularnych połączeń przez Zoom czy Skype zdecydowanie wystarczy monitor o przekątnej 24 cale i rozdzielczości maksymalnie Full HD. Jeżeli natomiast pracujemy na skomplikowanych arkuszach liczbowych i innych rozbudowanych aplikacjach lub też zajmujemy się na co dzień programowaniem albo grafiką komputerową, przyda nam się coś znacznie większego. Niekoniecznie, jeśli chodzi o przekątną, a bardziej o format obrazu. Na rynku nie brakuje dziś szerokich modeli 21:9, które znakomicie sprawdzają się w przypadku dużej ilości treści, do których chcemy mieć stały i swobodny dostęp. To dobre rozwiązanie na przykład dla grafików i montażystów. W takim wypadku warto zadbać, by i rozdzielczość była wyższa – WQHD lub 4K.
W wielu wypadkach może się okazać, że najodpowiedniejszym rozwiązaniem nie będzie sam monitor, a urządzenie z kategorii All-in-one. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt oferujący wszystko w jednym “ciele”. Jakie są jego plusy i właściwe zastosowania? Jeżeli urządzasz się wyłącznie w domowym biurze i nie potrzebujesz być mobilny, to warto rozważyć właśnie taki kompletny model. Monitor tej klasy posiada wbudowany w obudowę komputer, a także komplet przydatnych złączy, dzięki którym można szybko i sprawnie poszerzyć narzędzie pracy o potrzebne peryferia. To także odpowiedni wybór, jeśli lubimy porządek i chcemy być jak najszybsi w działaniu.
Monitor do pracy zdalnej – co robisz, kiedy wychodzisz z biura?
Podczas dokonywania decyzji jaki monitor kupić na home office, warto spojrzeć na sprawę szerzej. Przeanalizować, do czego takie urządzenie przyda nam się “po godzinach”. Może się okazać, że zakupiony ekran nie przysłuży się do niczego więcej niż do pracy, ale jeśli może się przy okazji przyczynić do poszerzenia oferty domowej rozrywki multimedialnej, to dlaczego nie skorzystać? Popularność zyskują w ostatnim czasie zakrzywione monitory. Co tak skonstruowany wyświetlacz może nam zapewnić?
W pracy na pewno pozwoli na lepsze skupienie i wyeliminuje zniekształcenia obrazu, które w naturalny sposób widzimy ze względu na kształt naszego oka. Pracując pojedynczo, czyli właśnie w domu na home office, takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w praktyce. Na dodatek po zakończeniu pracy zakrzywiony monitor może stać się centrum filmowej lub gamingowej rozgrywki. Filmy i gry na takim ekranie wciągają mocniej niż na tradycyjnym! Ważne, by pamiętać o odświeżaniu co najmniej 60Hz oraz – w miarę możliwości – o rozdzielczości 4K.
Monitor do pracy zdalnej – lubisz podróżować, kiedy pracujesz? Może lepszym rozwiązaniem będzie nowy laptop albo sprzęt All-in-one?
W dobie pandemii w różny sposób organizujemy sobie pracę zdalną. Nie zawsze oznacza ona klasyczne home office. Wiele osób – dzięki możliwości działania poza biurem – więcej podróżuje. Co bowiem stoi na przeszkodzie, by popracować przez tydzień na przykład z domku w Bieszczadach czy z nadmorskiego kurortu? Kłopot w tym, że w takim przypadku monitor będzie często bezużyteczny – nie każdy uśmiecha się na myśl o konieczności pakowania tak dużego i ciężkiego sprzętu na dłuższą podróż. Co wtedy? Oczywiście laptop.
Niewykluczone, że trafiliście na ten tekst wcale nie z zamiarem poszukiwania monitora do pracy, a właśnie bardziej kompletnego, kompaktowego urządzenia. O tym też warto pomyśleć – szczególnie, jeśli w pracy poza biurem sporo czasu spędzamy w drodze lub zaszywamy się gdzieś na dłuższy okres. Tu też ogromnie wiele zależy od właściwego dobrania klasy urządzenia do naszego zawodu. Podobnie, jak w przypadku monitora, nie ma co rzucać się na model o najmocniejszej specyfikacji, jeśli chcemy tylko odpisywać na maile i brać udział w konferencjach online. Jeśli natomiast programujemy lub używamy na przykład AutoCADa, zdecydowanie warto zainwestować w laptopa z mocnym procesorem, sporą ilością pamięci RAM i wysoką rozdzielczością obrazu.
Dla wielu odpowiednim rozwiązaniem będzie też urządzenie hybrydowe, czyli popularne 2 w 1 – sprzęt spełniający jednocześnie rolę laptopa i tabletu. Posiada zazwyczaj dotykowy ekran, a niektóre modele mają też wsparcie dla rysików – znakomite rozwiązanie dedykowane grafikom! To także urządzenia, które spełnią swoją rolę w podróży. Dzięki obracanym ekranom można je wygodnie usadowić na niemal dowolnej powierzchni – na przykład na stoliku w pociągu.
Monitor do pracy zdalnej to nie wszystko! Zwróć uwagę na odpowiedni dobór peryferiów i dostępność złączy
Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć, to akcesoria zewnętrze. Mowa oczywiście o myszy i klawiaturze, ale też o dyskach zewnętrznych, innych potrzebnych nam ekranach czy o drukarkach. Niezależnie od tego, czy planujemy kupić monitor, laptop czy urządzenie All-in-one, jedną z kluczowych kwestii jest sprawdzenie dostępnych w rozważanym modelu złączy. W obrębie samych monitorów jest ich dziś coraz więcej. Jeśli więc posiadamy laptop lub komputer i chcemy przesłać obraz na monitor, trzeba potwierdzić zgodność portów takich jak HDMI i DisplayPort. W przypadku zakupu laptopa lub komputera All-in-one warto zadbać też o obecność przynajmniej dwóch tradycyjnych wejść USB, a także – koniecznie – coraz powszechniej wykorzystywanego USB-C. Nie zaszkodzi obecność kieszeni na karty SD – przyda się, jeśli pracujemy z grafiką i wideo.
Na koniec pozostaje właściwy dobór myszy i klawiatury. Jeśli spędzamy przed ekranem mnóstwo czasu, a większość dnia upływa nam na wypełnianiu tabel lub pisaniu, radzimy upewnić się, że wybrane akcesoria nie przyczynią się do pogorszenia naszego zdrowia. Sprawdzone są na pewno modele ergonomiczne – odpowiednio sprofilowane i zapewniające podczas pracy jednoczesny odpoczynek dla nadgarstków.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: W poszukiwaniu rozwiązań codziennych dylematów podczas pracy zdalnej zapraszamy na stronę: lepszyszef.pl
Zdrowie i higiena pracy przede wszystkim – o czym trzeba pamiętać pracując w domu, by zadbać o siebie i efektywność?
Przy tym wszystkim nie można oczywiście zapominać o ważnej kwestii, która wiąże się z pracą z dala od biura, w domowych warunkach. Dotychczas mieszkanie czy dom był dla nas azylem, miejscem w większości nie kojarzącym się z pracą. Pandemia odwróciła sytuację, zmieniając nasze zaciszne kąty w centrum biznesowych wydarzeń.
Poczynając od podstawowych spraw, zadbajmy o prawidłową postawę podczas pracy z monitorem lub laptopem. Podobnie, jak w biurze, dobierzmy zdrowe, ergonomiczne krzesło, które pozwoli nam uniknąć bólu i urazów kręgosłupa. Upewnijmy się też, że w pobliżu zawsze znajduje się szklanka lub butelka wody. Pilnujmy regularnych przerw na jedzenie czy krótki spacer. Praca z domu na kanapie w złej pozycji i bez przerw na pewno nie przysłuży się ani nam, ani efektom naszych działań.
W domu w zasadzie sami dla siebie jesteśmy szefem. Jeżeli wokół brakuje naszych kolegów i koleżanek z biura, a faktyczny szef też pracuje z własnego domu, często musimy sami dbać o właściwy poziom dyscypliny i motywacji, a co za tym idzie – o naszą kondycję psychiczną. Dobór odpowiedniego monitora i peryferiów to nie wszystko, ale i one mogą przyczynić się do poprawy warunków, w których pracujemy. Wybierając potrzebne urządzenia, nauczmy się też odpowiednio i efektywnie z nich korzystać. Przygotujmy nasze stanowisko pracy tak, by nie było w jego obrębie żadnych rozpraszających czynników. Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu monitora, ekranu laptopa i stosowaniu ergonomicznej podkładki pod mysz oraz odpowiednio wyprofilowanej klawiatury.
Wszystkie codzienne decyzje podejmowane podczas pracy z domu czy dowolnego miejsca, z którego decydujemy się działać, wpływają nie tylko na efekty naszej pracy. Wpływają też na naszą kondycję fizyczną i psychiczną oraz samopoczucie. To równie ważne co wybór właściwego urządzenia.
Monitor, laptop lub komputer All-in-one do pracy zdalnej i home office – polecane modele
Jakie urządzenia możemy polecić do pracy zdalnej i home office zależnie od pożądanych zastosowań? Ofert poszczególnych producentów jest wiele – poniżej przyglądamy się urządzeniom marki Dell. Wśród tych sprzętów można wskazać modele do praktycznie wszystkich zastosowań. Warto pamiętać o rozwiązaniach, które zwiększą nie tylko wydajność, ale także bezpieczeństwo w pracy zdalnej. Jednym z nich jest platforma Intel vPro®, która wśród wielu funkcji oferuje m.in. technologie pomagające chronić urządzenie przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Wracając do sprzętów. Jeżeli chodzi o monitory, to do większości zajęć – ale z naciskiem na pracę typowo biurową, z wykorzystaniem głównie pakietu Office i przeglądarki – odpowiednie będą na przykład modele Dell z serii C. Szczególnie zwracamy tu uwagę na warianty 24″ i 27″ o rozdzielczościach Full HD i WQHD, częstotliwości odświeżania 60Hz i z matrycami IPS. Są one także wyposażone we wszystkie niezbędne i wykorzystywane dziś powszechnie złącza.
Do pracy kreatywnej, nastawionej na obcowanie z grafiką, materiałami wideo, obszernym kodem czy naprawdę dużymi bazami danych, możemy zarekomendować 34-calowy wariant monitora z serii C. To już model o zakrzywionym profilu, formacie 21:9 i rozdzielczości UWQHD (3440 x 1440). “Po godzinach” taki sprzęt sprawdzi się na pewno jako narzędzie do oglądania filmów – szczególnie tych dostępnych w formacie kinowym.
Jeżeli chodzi o laptopy, Dell również ma kilka ciekawych modeli w pełni gotowych do pracy zdalnej i na home office. Myśląc o działaniu z domu, do znakomitej większości zastosowań – czyli zarówno mało, jak i bardzo skomplikowanej pracy – odpowiednie będą na przykład te z serii Latitude 5520. Zapewniają wystarczającą przestrzeń dzięki ekranom 15,6″ i występują w dwóch wariantach zależnie od naszego zapotrzebowania na moc – z procesorem Intel Core i5 oraz i7. W obu dostaniemy dużą ilość pamięci RAM (16GB), a także rozdzielczość Full HD i odświeżanie 60Hz. Złącza USB-C, HDMI i DisplayPort? Obecne! Jeżeli nawet w pracy nie zdołamy wykorzystać wszystkich możliwości, to z pewnością znajdziemy dla nich zastosowanie w innych sferach życia.
Jeżeli łączymy pracę z podróżami i jesteśmy stale mobilni, dobrym wyjściem będzie zdecydowanie się na model Dell Latitude 9420. To urządzenie występujące także w formie 2 w 1. Posiada 14-calowy dotykowy ekran z obsługą rysika, ekran QHD 60Hz, a także kilka wariantów specyfikacji pod różne zastosowania. Będzie dobry do pracy kreatywnej – nawet tej bardziej zaawansowanej – a ponadto zapewni bardzo dużą elastyczność w pracy niezależnie od miejsca.
Skoro w naszym poradniku była też mowa o kategorii All-in-one, która znajduje miejsce w coraz większej liczbie miejsc pracy, to sprawdźmy jeszcze propozycje tej klasy od Dell. W aktualnym katalogu producenta znajduje się model Optiplex 7090 Ultra z zakrzywionym ekranem i całą mocą schowaną w wymiennym module montowanym w podstawie. To sprzęt przeznaczony do pracy stacjonarnej na przykład w domu i zapewnia maksimum porządku i błyskawicznej dostępności wszystkich złącz oraz zasobów.
Nasz poradnik przygotowaliśmy w ramach akcji #LepszySzef, prowadzonej przez Dell Technologies oraz Intel. W poszukiwaniu rozwiązań codziennych dylematów podczas pracy zdalnej zapraszamy na stronę: lepszyszef.pl
Przeczytaj więcej:
- Dell UltraSharp 32 HDR: pierwszy monitor Mini LED z 2 tysiącami stref wygaszania. 1000 nitów jasności!
- Zaskakująco niedrogi monitor 4K do color gradingu i grafiki | TEST | Dell UP2720Q
do zdalnej ale tez do gamingu mi sie sprawdza dobrze LG ultrawide, ja osobiscie bralem z media expert
Ja mogę polecić model LG UltraWide 34WP75C-B QHD – robi wrażenie i sprawdza się właśnie i do pracy i do gamingu, ale i film na nim idzie obejrzeć 😉