Jaki kupić telewizor 120Hz do 3000 zł? Porównanie modeli
Jesteśmy w trakcie okresu promocji na telewizory w związku z Back Week oraz Black Friday. Promocje cały czas trwają a do wyboru pojawiły się po raz pierwszy od dawna dwa 55-calowe telewizory z natywną matrycą 120Hz poniżej 3000 zł. I to nawet dużo poniżej tej kwoty. Prawdopodobnie jest to jedyny taki moment gdyż w tej cenie a nawet sporo wyższej, standardem obecnie jest 60hz. Jakie to modele i czym się charakteryzują?
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia
Po co mi 120Hz (100Hz) w telewizorze?
Ostatnio stworzyłem artykuł na temat błędów popełnianych podczas zakupu telewizora:
Napisałem tam, że dla większości z nas wystarczy spokojnie matryca 60Hz w telewizorze, który kupujemy. Jest to bowiem od dawna kryterium, które stawia sobie wiele osób jednak w zderzeniu z rzeczywistością i rynkiem okazuje się, że na taki telewizor trzeba zazwyczaj wydać niewspółmiernie więcej pieniędzy. Po zakupie okazuje się, że często nawet nie wykorzystamy możliwości matrycy 120Hz nie używając w ogóle funkcji, które są dedykowane dla takich telewizorów. Po co nam więc telewizor z taką matrycą i dlaczego to tyle kosztuje?
Jestem fanem piłki nożnej
To chyba najważniejsze kryterium. Oglądasz dużo sportu i to dotyczącego takich dyscyplin, które generują dużo ruchu na ekranie? Telewizor 120Hz naprawdę wiele zmienia. Obraz jest ostry i wyraźny a używając dodatkowych funkcji jego upłynniania, możemy znacznie wpłynąć na to co np. oglądamy na Canal+ Sport, Eleven Sport czy w TVP albo Polsacie.
Jestem fanem grania na konsoli i PC
Tutaj sprawa jest zazwyczaj niejasna. Na szkoleniach często spotykamy się z odpowiedzią, że matryca 120Hz jest przydatna np. podczas grania na konsoli. Czy rzeczywiście? Odpowiedź jest oczywiście negatywna ale w 90% przypadkach gdyż zmieniło się to od niedawna tylko u jednego producenta: Samsunga. Normalnie sygnał z konsoli po HDMI wychodzi przecież maksymalnie w 60Hz więc nic nam nie da matryca 120Hz w większości telewizorów. Nawet jeżeli skorzystamy z upłynniacza obrazu w samej grze to input lag skoczy do gigantycznych rozmiarów np. 100ms. Jednak firma Samsung już drugi rok z rządu zastosowała patent w swoich tańszych ekranach na bazie którego można skorzystać w trybu Motion Plus gra i upłynnić daną grę np. z 30fps do “prawie” 60fps korzystając z mocy telewizora a nie konsoli. Lag przy tym jest cały czas na akceptowalnym poziomie. Więc o tej nowatorskiej funkcji przeczytacie w dalszej części tego wpisu. Wysokiej klasy telewizory LG, posiadają z kolei HDM 2.1, które umożliwia przesłanie sygnału 4K 120Hz. Jest to jednak póki co nie wykonalne gdyż nie ma kart graficznych z HDM 2.1 oraz konsol z takim portem. W przypadku PC sprawa ma się inaczej i bardzo często możemy wykorzystać matrycę 120Hz do grania właśnie w 120Hz ale w rozdzielczości Full HD.
Możecie również u nas przeczytać:
- PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol
- Telewizor do konsoli do 3000 zł. TOP5 polecanych modeli październik 2019
- Telewizor do konsoli w najlepszej cenie | WRZESIEŃ 2019 |
LG LCD NanoCell SM8600
NIE POSIADA HDMI 2.1
Wejście HDMI 2.1 posiadają nasze zeszłoroczne OLED-y oraz telewizory NanoCell od modelu SM9000 wzwyż (czyli SM9000, SM9010, SM9800)
Dziwię się, że w tym zestawieniu autor nie wymienia telewizora Philips 55PUS8303. Cenowo stoi tak samo jak LG, a parametrami jest porównywalny jak nie lepszy od Samsunga.
Może dlatego, że ten Philips ma matrycę 60 Hz?
Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat częstotliwości odświeżania opisanego wyżej LG (nawet na stronie LG).
Czy to jest 120Hz po użyciu TruMotion, a podstawą jest 60Hz?
Przecież artykuł brzmi: telewizor 120Hz to skąd takie pytanie?
Pytanie z powodu ceny. Większość telewizorów w takiej cenie niestety odświeża w 60Hz, ale w ofertach zamiast tej wartości podawana jest ilość Hz osiągana za pomocą “dopalaczy” typu TruMotion itp. Jeżeli ten LG rzeczywiście ma 4k/120Hz, to cena jest bardzo dobra.
Dlatego powstał ten artykuł 😉 Oba telewizory posiadają matrycę natywną 120Hz.
Model LG z artykułu testuję już ponad miesiąc. Nie żałuję decyzji, to świetny sprzęt.
Lepszy lg widziałem na zywo
Dlaczego nie ma wskazania który tv wybrały autor artykulu