Home News Kultowe polskie komedie idealne na weekend! TOP 10 – tytuły, które wciąż bawią. Gdzie obejrzeć online?
Kultowe polskie komedie idealne na weekend! TOP 10 – tytuły, które wciąż bawią. Gdzie obejrzeć online?

Kultowe polskie komedie idealne na weekend! TOP 10 – tytuły, które wciąż bawią. Gdzie obejrzeć online?

1.25K
0

Znane i lubiane. To na tych filmach wychowały się całe pokolenia. W tym zestawieniu znajdziecie najlepsze produkcje legend polskiego kina – Juliusza Machulskiego, Stanisława Barei czy Marka Koterskiego – mistrzów satyry i bezbłędnych obserwatorów rzeczywistości. T0 tytuły, które znamy doskonale. Kultowe polskie komedie, których teksty przeniknęły już do naszego codziennego języka! Nie da się ich pomylić z niczym innym. Przedstawiamy naszą propozycję TOPowych filmów i seriali, które wciąż bawią i do których chętnie wracamy po latach. Na jakich platformach możemy obejrzeć je online? Który będzie idealny na weekend?

Polskie komedie wszech czasów! Jaki film lub serial i gdzie obejrzeć je online

W tym zestawieniu prezentujemy nasze TOP 10 – zachęcamy w komentarzach do wpisywania Waszych propozycji, które się tu nie znalazły, a które darzycie szczególną sympatią.

1. “Kiler” (1997) – Player, CANAL+ online, 35mm.online

Sympatyczny taksówkarz Jurek Kiler to człowiek pod wieloma względami przeciętny, mający jedynie nieprzeciętnego pecha. Zdarza się jednak coś, co zmienia całe jego życie: pewnego ranka Jurek zostaje aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną. Policja bierze go za bezwzględnego, profesjonalnego zabójcę o pseudonimie Kiler. Nieśmiały, zagubiony, niekiedy zabawny nieudacznik nagle zaczyna być uważany za zabójcę o międzynarodowej sławie. Zostaje otoczony podziwem i szacunkiem nie tylko ludzi, z którymi przychodzi mu dzielić celę, ale także policjantów i więziennej służby. Nareszcie spotyka się też z żywym zainteresowaniem płci pięknej. Kiedy bohater zostaje uwolniony przez gangsterów, kiedy poznaje ich z bliska, kiedy wreszcie dowiaduje się, dlaczego go uwolnili, zmienia zdanie na temat swojego “gwiazdorstwa”. Postanawia działać. Wyprowadza w pole prawdziwe grube ryby i wychodzi z tego obronną ręką. Gdy po wielu perypetiach, pościgach, nieoczekiwanych zwrotach akcji i schwytaniu przez policję prawdziwego Kilera może znowu stać się sobą, okazuje się, że dla milionów ludzi wciąż jest groźnym przestępcą – zabójcą (prawie) doskonałym.

2. “Chłopaki nie płaczą” (2000) – Apple TV+, 35mm.online

Bohaterami filmu są dwaj młodzi przyjaciele: skrzypek Kuba (Maciej Stuhr) i Oskar (Wojciech Klata), którzy przez przypadek zostają wplątani w aferę z gangsterami. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc swemu nieśmiałemu i zakompleksionemu przyjacielowi ściągając do domu jego wuja dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej. Po szalonej nocy okazuje się, że chłopców nie było stać na takie rozrywki. Opiekun “panienek” nie zastanawiając się długo, w ramach zapłaty bierze sobie cenną figurkę z kolekcji wspomnianego wuja. Aby ją odzyskać, Kuba zastawia w lombardzie swoje skrzypce i z pieniędzmi wędruje do agencji. Tam wpada w sam środek mafijnej transakcji. Powstaje zamieszanie, wybucha strzelanina i przy okazji ginie walizka z kasą. Gangsterzy, podejrzewając o kradzież Kubę, ruszają jego śladem. Tymczasem Oskar wdaje się w romans z panienką lekkich obyczajów, Lili (Anna Mucha), która chce dla niego zmienić swoje życie.

3. “Alternatywy 4” (1983) –  TVP VoD

Satyra na lata PRL-u. Serial opowiada o przygodach kilku rodzin pochodzących z różnych grup społecznych. Wszyscy bohaterowie wprowadzają się do nowo oddanego bloku na warszawskim osiedlu. Na nowych mieszkańców czeka wiele niespodzianek oraz przebiegły gospodarz, Stanisław Anioł.

4. “Dzień świra” (2002) – CDA.pl

Gorzka komedia opowiadająca o Adasiu Miauczyńskim (Marek Kondrat), człowieku, dla którego najbliższe pięć minut życia stanowi prawdziwe piekło. Mężczyzna jest uwikłany w natręctwa życia codziennego. To numeroman, ablutoman, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.

5. “Sami swoi” (1967) – 35mm.online

Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów. Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.

6. “Kogel-mogel” (1988) – CDA.pl

Po emocjach związanych z egzaminami wstępnymi na wydział pedagogiki, Katarzyna Solska wraca do rodzinnej wsi. I tu czeka ją niespodzianka – rodzina bez jej wiedzy rozpoczęła przygotowania do zaręczyn z bogatym sąsiadem Kolasą. Dziewczyna wpada w rozpacz, próbuje się sprzeciwić decyzji rodziców, ale zostaje zamknięta w swoim pokoju. W dniu wizyty narzeczonego ucieka przez okno i z poczty dzwoni na uczelnię. Otrzymuje mylną informację i jest przekonana, że nie została przyjęta na studia. Zrezygnowana wraca do domu i zgadza się na ślub. Tymczasem w przeddzień wesela listonosz przynosi zawiadomienie o przyjęciu na uniwersytet.

7. “Miś” (1980) – CDA.pl

Prezes klubu sportowego “Tęcza”, Ryszard Ochódzki zwany “Misiem”, ma wyjechać do Londynu. Zostaje zatrzymany ponieważ z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa, że zrobiła to jego eksżona Irena, by uniemożliwić mu dotarcie do jednego z londyńskich banków. Przed laty zostały tam zdeponowane pieniądze byłych małżonków. Kto dotrze na miejsce pierwszy i zgarnie całą kasę? Ta historia jest pretekstem do pokazania w krzywym zwierciadle PRL-owskiej rzeczywistości lat 70-tych.

8. Zróbmy sobie wnuka (2003) – Netflix

Bohaterem filmu jest Maniek Kosela – chłop prosty, ale wyjątkowo zaradny. Ziemia, na której gospodaruje, cenniejsza jest niźli złoto. Nic więc dziwnego, że wpada w oko pobliskim biznesmenom, inwestorom z zagranicy i … gangsterom. Ale Koselę martwi co innego. Sen z powiek spędza mu los dwójki dzieci: Zosi i Janka. Dorosłe toto, inteligentne, urody też im nie brakuje – a żenić się jakoś nie chcą! Za punkt honoru Kosela stawia więc sobie doprowadzenie dzieci do ołtarza. I to niekoniecznie z ich własnej woli…

9. “Seksmisja” (1983) – 35mm.online

Dwóch mężczyzn, jeden z chęci zysku, drugi dla nauki, poddają się eksperymentowi naukowemu. Mają zostać zamrożeni na trzy lata. Zostają jednak wybudzeni pół wieku później, w świecie, gdzie mężczyźni w wyniku wojny wyginęli. Jako relikt przeszłości stają się niezwykłymi okazami do badań, lecz ich wdzięk zaczynają przypominać kobietom co utraciły. Gdy dowiadują się, że mają zostać poddani operacji zmiany płci, uciekają, poznając ukrywaną prawdę o świecie poza “bazą”. Dokonują sabotażu “wylęgarni noworodków” i na świat przychodzą kolejni chłopcy. Do dziś będąca superhitem polskiej kinematografii kultowa komedia Juliusza Machulskiego jest nie tylko wspaniałym pastiszem gatunku sci-fi, lecz także metaforą systemu totalitarnego i satyrą na polską rzeczywistość stanu wojennego.

10. “Nic śmiesznego” (1995) – 35mm.online

Plejada gwiazd w kultowej komedii o życiu pewnego filmowca. Adaś Miauczyński (Cezary Pazura) to pechowiec i nieudacznik, a jego życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść, porażek i idiotycznych zbiegów okoliczności. Rodzice woleli, żeby urodził się dziewczynką. Z kolejnych filmów wyrzucano go z hukiem, bo wysadzał w powietrze wychodek albo most. Każda napotkana kobieta okazywała się nie „tą”. „Tfu! Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – podsumowuje swoje życie leżąc w prosektorium. Oto naprawdę… coś śmiesznego!


VoD i serwisy streamingowe – przeczytaj więcej:

(1251)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x