Ile zapłacimy za pierwszy konsumencki telewizor nowej technologii MicroLED? Tanio nie będzie!
Kilka dni temu Samsung oficjalnie ogłosił, że wkrótce wprowadzi na rynek konsumencki pierwszy telewizor z ekranem MicroLED. Dowiadujemy się powoli, ile będzie kosztował. Tak jak można się było spodziewać, to wciąż będzie propozycja dla bogaczy. Przynajmniej na początku produkcji i rynkowej dostępności.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung ogłasza pierwszy konsumencki telewizor MicroLED! Pojawi się na rynku już na początku 2021 roku – oto wszystko co o nim wiemy
Konsumencki telewizor Samsung MicroLED będzie kosztował majątek
Wyprowadzenie technologii obrazu MicroLED z rynku profesjonalnego i przeniesienie jej do domów zwykłych użytkowników to duża sprawa. Pierwszym producentem, który tego dokona, będzie Samsung – o planach sprzedawania 110-calowego telewizora MicroLED na rynku konsumenckim usłyszeliśmy jakiś czas temu podczas tajnej konferencji, a Koreańczycy oficjalnie ogłosili je kilka dni temu. Przy okazji dowiedzieliśmy się o tym modelu prawie wszystkiego. Prawie, bo producent nie ujawnił jego ceny.
Będący odpowiednikiem nowości w portfolio Samsunga model The Wall, który prezentowany jest od kilku lat i proponowany klientom biznesowym, należy do najdroższych rozwiązań z zastosowaniem nieorganicznych diod LED na świecie. Jeżeli ktoś spodziewał się, że wprowadzenie tej technologii do domów przyniesie odwilż cenową, srogo się zawiedzie. Samsung ujawnił bowiem podobno koreańskim mediom, że przedsprzedaż konsumenckiego telewizora MicroLED ruszy jeszcze w grudniu, a jego wartość osiągnie około 155 tysięcy dolarów, czyli grubo ponad pół miliona złotych!
Przyjdzie nam zatem jeszcze długo poczekać, zanim nowa technologia na dobre zadomowi się na rynku detalicznym. Przyszłość powinna przede wszystkim przynieść możliwość produkcji mniejszych telewizorów MicroLED, co też znacznie obniży ich ceny. Swoje zrobi ponadto konkurencja – poza Samsungiem tę technologię rozwijają też LG, Sony i Apple. Ostatnia analiza DSCC wykazała jednak, że nawet w 2026 roku telewizory MicroLED będą miały mały udział w rynku ze względu na wysokie ceny.
Samsung MicroLED – co wiemy o nowym telewizorze?
Poza jakością obrazu 4K i dużym rozmiarem, pierwszy konsumencki telewizor MicroLED ma przejąć większość cech prezentowanego od kilku lat The Wall. Szczytowa jasność HDR ma wynieść aż 2000 nitów. Samsung znalazł też sposób na zamknięcie ekranu w metalowej ramie, która w żaden sposób nie ingeruje w wyświetlany obraz. Ponadto w konstrukcji znalazło się też miejsce na pełnoprawny system audio 5.1. Głośniki na pewno znajdą się w bocznych ramach telewizora. Możliwe też, że dźwięk będzie dodatkowo dochodził z wirtualnych głośników zlokalizowanych za ekranem.
Co najważniejsze, konsumencki MicroLED przejmie wszystkie funkcje i technologie znane już z telewizorów QLED producenta, które zostaną także zaimplementowane w modelach na 2021 rok. Usłyszymy więc technologię dźwięku OTS (Object Tracking Sound), skorzystamy z trybu Ambient (w przypadku kompletnie bezramkowego MicroLEDa będzie to wyglądać naprawdę spektakularnie!) czy z technologii Multi View, która pozwala na sparowanie TV na przykład ze smartfonem i oglądania w widoku podzielonego okna.
Pierwszy TV MicroLED Samsunga korzysta oczywiście z niewymagających zewnętrznego podświetlenia pikseli, w tej technologii nie stosuje się też filtrów kolorów, dzięki czemu możliwe jest pokrycie 100% przestrzeni barw DCI-P3 i Adobe RGB. Jak widzieliśmy osobiście wiele razy, kontrast w takich ekranach jest referencyjny, a poziomy czerni rewelacyjne.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1608110700
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Nowość na polskim rynku – Samsung prezentuje soundbary z serii S. Czym zaskakuje producent? Na pewno promocją na start!
- Samsung Display rozpoczyna testową produkcję paneli QD-OLED. Gdzie zobaczymy je najpierw – w telewizorach czy monitorach?
- Nie działa HDR, 120FPS na Xbox Series X/S? Podpowiadamy jak ustawić telewizor Samsung z konsolą i kartami graficznymi GeForce RTX 3000
- Najtańszy telewizor 8K z HDMI 2.1 od Samsung. W Polsce debiutuje seria Q700T. Czym się wyróżnia?
- Najnowszy tryb obrazu filmowego już w telewizorach Samsung QLED. Jak zaktualizować do Filmmaker Mode i co zyska użytkownik?
- Jak współpracują smartfony z telewizorami 4K i 8K Samsung QLED? | TEST | Najwięcej funkcji na rynku. Dlaczego?
- Kolejna lifestyle’owa premiera Samsunga: telewizor The Serif – dla kogo go stworzono i co należy o nim wiedzieć?