IFA 2018: TCL zaprezentowało telewizor 8K oraz wyświetlacz LCD miniLED
Na targach IFA 2018, TCL zaprezentowało telewizor 8K, który ma być dostępny w sprzedaży na wszystkich rynkach od maja 2019 roku. Producent zaprezentował również telewizor LCD miniLED z tysiącami stref wygaszania i TV z technologią QD-on-glass.
TCL po raz pierwszy zaprezentował TV 8K na minionych właśnie targach IFA w Berlinie. Wraz z Samsungiem, Sharpem oraz wieloma innymi producentami zacznie wprowadzać niebawem na rynek LCD 8K, mające stanowić konkurencję dla wyświetlaczy OLED zdobywających coraz większy udział rynku w segmencie premium. TCL szczególnie wyróżniło wersję 75-calową, która będzie miała 832 strefy wygaszania, oraz 1000 nitów szczytowej jasności. Poza rozdzielczością 8K TV będzie obsługiwać HDR, w tym formaty Dolby Vision oraz szeroką paletę barw. Jak podaje producent, urządzenie ma zapewnić „nadzwyczaj żywą jakość obrazu”.
TCL obiera ścieżkę zakreśloną już przez Samsunga, i zamierza sprzedawać swoje nowe TV pod nazwą 8K QLED TV. Wyświetlacz dostępny będzie także w wersji 65 i 55 calowej, jednak producent zastrzega, że przed wprowadzeniem specyfikacja może nieco ulec zmianie. TCL dodaje, że czeka na wprowadzenie HDMI 2.1 aby telewizory mogły w pełni korzystać z 8K (więcej o tym temacie tutaj).
Telewizor obecnie nosi nazwę X8, jednak gdy pojawi się już na rynku europejskim zapewne zyska nową nazwę. Oczekuje się, że sprzedaż w skali światowej ruszy w maju 2019 roku.
Producent wykorzystał targi IFA również do zaprezentowania kilku swoich najnowszych prototypów. Wśród nich zobaczyć można było telewizor LCD z miniLED, który zamiast konwencjonalnych LEDów wykorzystuje tablicę miniLED jako podświetlenie za panelem LCD. Może to zwiększyć szczytową jasność, poprawić kontrole luminancji czy chociażby sprawić, że TV będzie cieńszy.
TCL podaje, że prototyp osiąga szczytową jasność na poziomie 3000 nitów, 100% pokrycie palety DCI-P3 oraz, że ma tysiące stref wygaszania. Telewizor zapowiada się obiecująco, jednak prezentowany prototyp eksponował pewne artefakty stref wygaszania czyli efekt “halo” wokół jasnych obiektów. Było to widoczne głównie pod dużym kątem.
TCL przedstawiło także prototyp wykorzystujący technologię QD-on-glass. W tej konfiguracji kropki kwantowe przenoszone są z warstwy filmu na szklaną warstwę za panelem LCD. Poza potencjalnym wzrostem gamy kolorów, technologia ma umożliwić produkcję cieńszych TV. Prezentowany prototyp swoim designem przypominał OLED LG serii E.
(1991)