Home Testy Telewizory OLED LG Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018
Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018

Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018

15.88K
12

Od wielu lat nie ustają pytania na temat tego, jak powinno się ustawić obraz w telewizorze by świecił jak najlepiej. I czy można to zrobić we własnym zakresie bez odwiedzin fachowej firmy od kalibracji obrazu? Zobaczmy jak powinny wyglądać gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018, które już testowaliśmy w redakcji. Telewizory OLED są wyjątkowo podatne na odpowiednie ustawienia obrazu ze względu na swoje kinowe i filmowe walory.

Czy istnieją gotowe ustawienia obrazu?

Oczywiście, że tak. Ale tylko do pewnego stopnia. Jednak najważniejsze jest to, co mamy na myśli mówiąc “gotowe ustawienia obrazu”. Pytania, jakie pojawiają się najczęściej na forum to:

 • Proszę o podanie gotowych ustawień obrazu
 • Czy znacie gotowe ustawienia do mojego telewizora?
 • Podzieli się ktoś gotowymi ustawieniami, które zrobiła fachowa firma zewnętrzna od kalibracji?

No właśnie. Tylko co to znaczy gotowe ustawienia? Praktycznie nigdy takie pytanie nie jest do końca sprecyzowane. 90% użytkowników w ogóle nie wie co co pyta. No bo jakie to mają być gotowe ustawienia? Do czego? Do sportu? filmów? A może TVN24? Większość kupujących w ogóle nie wie do czego służy np. tryb film. I do czego ma zbliżyć obraz. Generalnie to nie wiemy o co pytamy ale pytamy i na ślepo coś ustawiamy. Nie wiemy tylko, jaki efekt uzyskaliśmy. Dobry? Naturalny? Prawdziwy? A co oznaczają te określenia w stosunku do obrazu? Czujemy się jednak lepiej bo myślimy, że coś dobrego zrobiliśmy z obrazem. Jednak w 95% robimy coś niepoprawnego a obraz jest gorszy niż w dedykowanych trybach fabrycznych, które dostarcza producent.

Fabryczne tryby obrazu w różnej wersji

Generalnie jeżeli chcemy coś zrobić z obrazem w naszym telewizorze to sprowadza się to do kilku spraw a punkt pierwszy jest najważniejszy:

 1. Obraz filmowy, taki jak go widział reżyser w studio filmowym. Nic więcej, nic mniej. Włączamy film np. z Ultra HD Blu-ray i widzimy go takim jak został na tej płycie zapisany. Jak uzyskać taki obraz? Aby się zbliżyć do tego efektu należy przestawić tryb obrazu w tzw. filmowy. Jego nazwa zazwyczaj tak wygląda. Jednak w zależności od telewizora będzie to bliżej (bardzo rzadko) albo dalej (najczęściej) od tego co chciał nam pokazać reżyser. Aby obraz był taki jak powinien wyglądać należy skorzystać z usług fachowej firmy kalibracyjnej. Wtedy macie pewność, że wyciśniecie z telewizora maksimum możliwości a obraz będzie najwierniej oddawaj intencję autora filmu na ile tylko pozwala elektronika samego telewizora. W Polsce jest tylko jedna firma, która robi to na światowym poziomie, za pomocą najlepszego dostępnego sprzętu czyli skalibrujtv.pl. Jeżeli macie zamiar przepisywać ustawienia pochodzące z tego typu kalibracji to także jest to bezsensu: każdy telewizor kalibruje się inaczej. Oczywiście można to wpisać tylko po co? To już lepiej skorzystać z trybu fabrycznego film.
 2. Obraz z poprawnym ruchem – często po wyjęciu z kartonu, telewizor przestawiony jest w maksymalny tryb upłynniania obrazu a film wygląda jak opera mydlana czy “moda na sukces”. Należy dokonać korekt ustawień w dedykowanym menu o którym mówimy w testach każdego telewizora.
 3. Obraz bez sztucznych ulepszaczy często psujących aniżeli poprawiających obraz (ale nie zawsze bo są np. funkcje w telewizorach, które mogą dodać coś pozytywnego – w teście o tym zawsze piszemy).
dsc01371
Tak powinien wyglądać sprzęt do fachowej kalibracji

ZOBACZ TAKŻE: Co to jest Kalibracja telewizora? Jakie ustawienia są dobre i “naturalne”?


(15876)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(12)

 1. tak jak w komentarzu wyżej, bardzo słaby artykuł, który nawet wstępem do prawdziwego nie jest w obecnej formie

 2. Heheh, dla mnie było oczywiste, że reklama usług, nic więc

 3. hehehe a czego się "spece" od ustawień spodziewaliście więcej? Ile dokładnie macie ustawić balansu bieli albo kolorów? Polecam się douczyć a potem pisać tego typu posty. Uczyć się i jeszcze raz uczyć. Miło, że tego typu artykuły się pojawiają i edukują co i jak. I czego nie da się zrobić samemu w domu albo co jest pozbawione sensu.

 4. gh0st666 gh0st666 napisał(a):

  Artykuł słaby i nic nie wnoszący. Dokładnie te same informacje piszecie podczas każdego testu telewizora LG OLED.

 5. Mierzwiak Mierzwiak napisał(a):
  Dnia 24.05.2019 o 14:46, Zykfyr napisał:

  Po tytule myślałem , że w tekście chociaż pojawi się propozycja fabrycznie najlepszego trybu dla HDR10 , Dolby Vision

  Technicolor dla HDR10 i Kino dla DV. (Ewentualnie Kino domowe jeśli oglądasz przy włączonym świetle / w dzień) Wiadomo to od premiery serii 8...

 6. 2 godziny temu, gh0st666 napisał:

  Artykuł słaby i nic nie wnoszący. Dokładnie te same informacje piszecie podczas każdego testu telewizora LG OLED.

  Wiesz w czym jest problem? Że nie rozumiesz i a co najważniejsze nie wiesz jak działa portal i google ;) Ale nie możesz tego wiedzieć bo ty ani osoby powyżej nie wiedzą czego szukają u nas ludzie. A szukają bardzo podstawowych rzeczy ;) Dodatkowo polecam zobaczyć, ile osób przeczytało ten artykuł i pomyśleć o tym co piszecie jeszcze raz. Aktualnie portal czyta + 400 000 UU miesięcznie. Naprawdę te kilka postów komentarzy "że nie warto" nie wnosi za wiele. Takie artykuły są potrzebne jak woda i będzie ich dużo dużo dużo więcej ;-). Masa osób w ogóle nie wie nawet gdzie są testy na portalu i trafia tutaj prawie zawsze z google pod gotowe problemy do rozwiązania. Będziemy temat rozwijać ale nie od razu Rzym zbudowano ? Więc jak jakieś uwagi to proszę merytorycznie. Inaczej szkoda waszego i mojego czasu na czytanie tego ;)

 7. 1 godzinę temu, Mierzwiak napisał:

  Technicolor dla HDR10 i Kino dla DV. (Ewentualnie Kino domowe jeśli oglądasz przy włączonym świetle / w dzień) Wiadomo to od premiery serii 8...

  Ja to wiem , ale chodziło mi o osobę która świeżo nabyła tv i chciałaby znaleźć taka informacje bez potrzeby szukania na portalach zagranicznych (czy rejestrowania się na forum i zakładania tematu w tym celu). Po prostu oczekiwałem , że właśnie takie podstawowe informacje jak najlepszy (najbardziej zbliżony do oryginału) tryb fabryczny tv dla danych materiałów znajdzie się w tym tekście. Każdy wie , że jak chcesz mieć obraz igła to warto zainwestować w profesjonalna kalibrację (zresztą takie teksty się pojawia) i nie warto ślepo przepisywać przypadkowych ustawień  np.balansu bieli itd. bo każda matryca jest inna. Po prostu myślałem , że w tym teksie znajdzie się co Kowalski ma na dzień dobry włączyć/wyłączyć w swoim świeżo wyciągniętym z pudełka tv i który tryb wybrać na sdr (ok to jest)/hdr10/dv aby na razie bez kalibracji cieszyć się najlepszym możliwym zbliżonym do 'oryginału' obrazem i tyle.

 8. Dziękuję za merytorykę. Dokładnie masz to podane w tym tekście, który tryb jest najlepszy fabryczny i szacun gdy już ktoś w ogóle tam wejdzie i to ustawi. Dodać muszę tylko, że trzeba odpalić HDMI UHD color. Wchodzenie w DV itd. to już wyższa szkoła jazdy jak na początek. Ale postaram się by było to rozwinięte, może w kolejnym update 2019 bo już mamy pierwsze modele. Będziemy działać.

 9. Witam

  Jestem przysłowiowym Kowalskim który przesiadł się z Plazmy Panasonika na Oled LG. Może to banalne ale ilość ustawień, parametrów jaka jest dostępna w Oledzie...lekko mówiąc przeraża, a wiadomo chciałoby się mieć jak najlepszy obraz. Czy ktoś z Was pochwali się jakie ustawienia zrobił u siebie pod kablówkę? a jakie ustawienia są dobre do ogladania filmów w wysokiej rozdzielczości (mam na mysli bluray, dvd, uhd)

  dziękuje

 10. Cześć, te z pierwszego posta zaaplikuj a wyciągniesz na tyle ze swojego tv na ile możesz zrobić to samemu.

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »