Home Testy Telewizory OLED LG Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018
Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018

Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018

44.76K
0

Od wielu lat nie ustają pytania na temat tego, jak powinno się ustawić obraz w telewizorze by świecił jak najlepiej. I czy można to zrobić we własnym zakresie bez odwiedzin fachowej firmy od kalibracji obrazu? Zobaczmy jak powinny wyglądać gotowe ustawienia obrazu do telewizorów LG OLED 2018, które już testowaliśmy w redakcji. Telewizory OLED są wyjątkowo podatne na odpowiednie ustawienia obrazu ze względu na swoje kinowe i filmowe walory.

Czy istnieją gotowe ustawienia obrazu?

Oczywiście, że tak. Ale tylko do pewnego stopnia. Jednak najważniejsze jest to, co mamy na myśli mówiąc “gotowe ustawienia obrazu”. Pytania, jakie pojawiają się najczęściej na forum to:

  • Proszę o podanie gotowych ustawień obrazu
  • Czy znacie gotowe ustawienia do mojego telewizora?
  • Podzieli się ktoś gotowymi ustawieniami, które zrobiła fachowa firma zewnętrzna od kalibracji?

No właśnie. Tylko co to znaczy gotowe ustawienia? Praktycznie nigdy takie pytanie nie jest do końca sprecyzowane. 90% użytkowników w ogóle nie wie co co pyta. No bo jakie to mają być gotowe ustawienia? Do czego? Do sportu? filmów? A może TVN24? Większość kupujących w ogóle nie wie do czego służy np. tryb film. I do czego ma zbliżyć obraz. Generalnie to nie wiemy o co pytamy ale pytamy i na ślepo coś ustawiamy. Nie wiemy tylko, jaki efekt uzyskaliśmy. Dobry? Naturalny? Prawdziwy? A co oznaczają te określenia w stosunku do obrazu? Czujemy się jednak lepiej bo myślimy, że coś dobrego zrobiliśmy z obrazem. Jednak w 95% robimy coś niepoprawnego a obraz jest gorszy niż w dedykowanych trybach fabrycznych, które dostarcza producent.

Fabryczne tryby obrazu w różnej wersji

Generalnie jeżeli chcemy coś zrobić z obrazem w naszym telewizorze to sprowadza się to do kilku spraw a punkt pierwszy jest najważniejszy:

  1. Obraz filmowy, taki jak go widział reżyser w studio filmowym. Nic więcej, nic mniej. Włączamy film np. z Ultra HD Blu-ray i widzimy go takim jak został na tej płycie zapisany. Jak uzyskać taki obraz? Aby się zbliżyć do tego efektu należy przestawić tryb obrazu w tzw. filmowy. Jego nazwa zazwyczaj tak wygląda. Jednak w zależności od telewizora będzie to bliżej (bardzo rzadko) albo dalej (najczęściej) od tego co chciał nam pokazać reżyser. Aby obraz był taki jak powinien wyglądać należy skorzystać z usług fachowej firmy kalibracyjnej. Wtedy macie pewność, że wyciśniecie z telewizora maksimum możliwości a obraz będzie najwierniej oddawaj intencję autora filmu na ile tylko pozwala elektronika samego telewizora. W Polsce jest tylko jedna firma, która robi to na światowym poziomie, za pomocą najlepszego dostępnego sprzętu czyli skalibrujtv.pl. Jeżeli macie zamiar przepisywać ustawienia pochodzące z tego typu kalibracji to także jest to bezsensu: każdy telewizor kalibruje się inaczej. Oczywiście można to wpisać tylko po co? To już lepiej skorzystać z trybu fabrycznego film.
  2. Obraz z poprawnym ruchem – często po wyjęciu z kartonu, telewizor przestawiony jest w maksymalny tryb upłynniania obrazu a film wygląda jak opera mydlana czy “moda na sukces”. Należy dokonać korekt ustawień w dedykowanym menu o którym mówimy w testach każdego telewizora.
  3. Obraz bez sztucznych ulepszaczy często psujących aniżeli poprawiających obraz (ale nie zawsze bo są np. funkcje w telewizorach, które mogą dodać coś pozytywnego – w teście o tym zawsze piszemy).
dsc01371
Tak powinien wyglądać sprzęt do fachowej kalibracji

ZOBACZ TAKŻE: Co to jest Kalibracja telewizora? Jakie ustawienia są dobre i “naturalne”?


(44756)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x