Skocz do zawartości
Zerwi

Toshiba 57Z3030DG vs. Pioneer 608D

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='braavoo' post='85066' date='11.02.2008, 18:13 ']Jedna podstawowa rzecz dotyczaca Kuro.[b] Nikt nigdy nie mowil o stosunku jakosc/cena w przypadku tego telewizora[/b]. Ten telewizor jest drogi i tyle. Sa jednak tacy co stac ich na taki luksus.

Pozdrawiam

braavoo[/quote]

Że tak powiem - no właśnie.
Ten współczynnik jest dla mnie najważniejszy a myślę, że i dla wielu. Szkoda, że nikt nie stosuje go opisując i testując sprzęt.
75 postów, prawie 1550 wyświetleń a konkretów dalej brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='MaBri' post='85088' date='11.02.2008, 17:52 ']75 postów, prawie 1550 wyświetleń a konkretów dalej brak.[/quote]

Ale na początku pisałem ,że test w łapki forumowiczów, ustalić tylko termin i do dzieła. Panele już bardzo dobrze skalibrowane (za to brał sie Lizarazu, łącznie z kalibracją kolorów, z użyciem Video Essentials HD-DVD)
Ja potwierdzę tylko od siebie to co pisał Gmeru. Kurak zdecydowanie przereklamowany. Zresztą mając z nim do czynienia na co dzień nie musiałem oglądać obok Tosi 57".
Wszyscy obecni zgodzili się co do jednego . Juddering w chwili obecnej w tej klasy sprzęcie jest nie do przyjęcia. I wałkowana chociażby wielokrotnie czołówka "Universal" bardzo odstrasza videofila od tego panelu. I każdy z nas (jeśli) mogąc spokojnie pozwolić sobie na zakup tego tv raczej nie wybrałby go do swojego salonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę na stronę digitalo.pl i jest ten samsung PS58P96FD i to w całkiem dobrej cenie 12999zł. Panowie zróbcie ten test i dołączcie tego samsunga. Please :)
Jeśli mój dostawca nawali a wszystko na to wskazuje to bym go wziął od WAS :)

Autorus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proste pytanie do posiadaczy KURO Full HD;

[b]Czy Wy widzicie na swoich ekranach migotanie ?[/b]

Taki teścik rzetelności dla posiadaczy PDP KURO PIONEER Full HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[i][quote name='dominikjestem' post='85111' date='11.02.2008, 20:17 ']Proste pytanie do posiadaczy KURO Full HD;

[b]Czy Wy widzicie na swoich ekranach migotanie ?[/b]

Taki teścik rzetelności dla posiadaczy PDP KURO PIONEER Full HD.[/quote][/i]
Mam 50 cali i nie potwierdzam tych "rewelacji"

AS.

[i][quote name='Zerwi' post='85091' date='11.02.2008, 18:09 ']Ale na początku pisałem ,że test w łapki forumowiczów, ustalić tylko termin i do dzieła. Panele już bardzo dobrze skalibrowane (za to brał sie Lizarazu, łącznie z kalibracją kolorów, z użyciem Video Essentials HD-DVD)[/quote][/i]
Jeżeli w ten sposób zostały skalibrowane TV to szczerze współczuje bezpośrednich porównań. Mam tę płytę i znam jej możliwości kalibracyjne a zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='85121' date='11.02.2008, 20:55 '][i][/i]
Mam 50 cali i nie potwierdzam tych "rewelacji"

AS.[/quote]

Jesteś tak zaślepiony, że aż Ci filmik nagram kamerą HD, która pokaże Ci tą rewelację oraz okropny juddering.


[quote name='andsie1' post='85124' date='11.02.2008, 21:07 '][i][/i]
Jeżeli w ten sposób zostały skalibrowane TV to szczerze współczuje bezpośrednich porównań. Mam tę płytę i znam jej możliwości kalibracyjne a zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Andrzej S.[/quote]

.. przyjedź i zrób kalibracje. Tylko gadasz. Przyjedź i zrób test. Wspólnie z nami. Pokażemy Ci co i jak. Rozumiem, że Ty kalibrujesz specjalnym kalibratorem dostępnym tylko na special zamówienie ze specjalnym procesorem, który wspomaga kalibrację lol

Stwierdzam jedno: jesteś z firmy Pioneer czy jak? O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Zerwi' post='85091' date='11.02.2008, 18:09 ']I wałkowana chociażby wielokrotnie czołówka "Universal" bardzo odstrasza videofila od tego panelu.[/quote]


Czołówka "Universal" jest uwalona pod każdym względem i wygląda makabrycznie na wszystkim ... mam nadzieję, że sprzęcik zostanie potraktowany
wysokiej jakości materiałami, zarówno "laboratoryjnymi" jak i konsumenckimi :) Możemy w międzyczasie spróbować wypisać takie trudne sceny, każdy ich pewnie ma wiele .

3mam kciuki i pozdrawiam.


BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='85127' date='11.02.2008, 21:16 ']Czołówka "Universal" jest uwalona pod każdym względem i wygląda makabrycznie na wszystkim ... mam nadzieję, że sprzęcik zostanie potraktowany
wysokiej jakości materiałami, zarówno "laboratoryjnymi" jak i konsumenckimi :) Możemy w międzyczasie spróbować wypisać takie trudne sceny, każdy ich pewnie ma wiele .

3mam kciuki i pozdrawiam.


BoDeX ®[/quote]

Dziwne bo na Z i ZF czołówka jest ultra płynna a na KURO skacze. To wina pewno tego, że nie ma procesora po drodze i jeszcze dodatkowo złotych kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem nieźle wcięty bo byłem z zona w mojej ulubinej knajpie :) no i głosniki odebrałem do systemu 7.1 :) więc kumulacja jest :) Gmeru, jesteś jedyną osobą która uwaza że kuro to pskudny, przereklamowany TV. Opublikuj to, opisz w sieci, napisz prace na ten temat itd. Warto być tym jedynym na świecie :) Reszta to przekupione pismaki z bylejakich magazynów co wychwalaja KURO i daja tym swiecidłom wysokie noty, ale oni to sa kupieni przez pioneera napewno.
Mi nie zalezy na tym co sadzis zo tym TV, mi się podoba, ale Twoje wypowiedzi świadczą o tym że albo Ci wszyscty testeży z europy i ze świata to ślepe tłumoki albo ... no nie wiem co napisać :)
Miłej zabawy i kampani :)

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że jest przereklamowany i na siłę znajdę kilka fajnych bugów (w Toshibie są tak proste do znalezienia, że nie ma przyjemności) :) np. właśnie migotanie czy juddering (tzn. potwierdzam to po ludziach, którzy to zauważyli bo ja siedziałem i tylko obserwowałem). O to mi właśnie chodzi - nie jest to wcale idealny telewizor. Wiem, że ty z andsie1 znacie cały świat i nikt Wam nie podskoczy : ) Szacun. I z całym tym szacunkiem ale gdy Ty teraz odkrywasz takie rzeczy jak HD DVD czy BD to ja i paru tutejszych nicków robiło to już 2-3 lata temu. I paneli też się przewinęło dość dużo. Ja drążę a Wy się cieszcie swoim sprzętem. Mnie już nie rajcuje patrzenie ; ) za dużo widziałem i już dawno się do tego przyzwyczaiłem.

Muszę jeszcze Video Essentials wyrzucić bo jest przecież też beznadziejne : )

No cóż może kiedyś wpadniecie do Polski żeby w grupie coś ocenić bo na forum to widzę same gadanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Gmeru' post='85136' date='11.02.2008, 22:35 ']Pewnie, że jest przereklamowany. Wiem, że ty z andsie1 znacie cały świat i nikt Wam nie podskoczy : ) Szacun.
.....[/quote]

o co ci chcodzi z tym " znacie cały świat i nikt Wam nie podskoczy " ?? pisz jasno bo mam problemy ze zrozumieniem jak mam 3 promile :) a później będzie że znów ktoś coś źle zrozumiał

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gmeru,

Jesteś złośliwy. Nie wyciągnąłeś wniosków z tego co Ci napisałem - trudno.
Zgadza się, jestem z firmy Pioneer i DVDO tak jak Ty z Toshiby.

Posiadam płytę kalibracyjną Evaluation & Optimization, jedną z lepszych do kalibracji TV na której znajdują się tablice kalibracyjne oraz testy do tych Waszych rewelacji i nie potwierdzam opisanych przypadłości.

Prawdopodobnie instrukcję Pioneera przeczytałeś z przeplotem. Jak ją przeczytasz progresywnie to znajdziesz odpowiedź.

Pozdrawiam,
Andrzej S.

PS.
Miałem się kłaść spać ale jeszcze zaczekam. Może dowiem się o innych rewelacjach Pioneera, bo na innych forach jak i w necie nie mogę ich znaleźć Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w piaskownicy. I to jeszcze po procentach. :)
Lece po piwko, miodowe ciechanowskie. Bardzo dobre :) Muszę się wczuć w klimat. :)

Edytowane przez autorus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='autorus' post='85141' date='11.02.2008, 21:41 ']Jak w piaskownicy. I to jeszcze po procentach. :)[/quote]

w piaskonicy by było inaczej :) piaskiem w oczy i po kłopocie :)

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='andsie1' post='85139' date='11.02.2008, 21:38 ']Gmeru,

Jesteś złośliwy. Nie wyciągnąłeś wniosków z tego co Ci napisałem - trudno.
Zgadza się, jestem z firmy Pioneer i DVDO tak jak Ty z Toshiby.

Prawdopodobnie instrukcję Pioneera przeczytałeś z przeplotem. Jak ją przeczytasz progresywnie to znajdziesz odpowiedź.

Pozdrawiam,
Andrzej S.[/quote]

No to skoro jesteś z firmy Pioneer to nie mamy o czym rozmawiać.

I nie licz, że będę wyciągać jakieś wnioski z twoich postów. Osoba, która nie widzi migotania, judderingu czy uważa, że Video Essentials to lipa nie zmusi mnie do wysiłku umysłowego : )

I tak jak już wyżej napisałem: przyczepiłem się bo sprawia mi przyjemność zajmowanie się takimi sprawami : ) Za parę dni wpadnie mi do domu: AMOI, SONY i marka niespodzianka to zapomnisz na trochę o Toshibie : )

ps. zapraszam do ankiety na stronę główną : >

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanko do Gmeru:


Czy miałeś okazję porównać side by side S-IPS w testowanym przez Ciebie 42Z3030D i SPVA w np. 52Z3030D, czy są jakieś drastyczne różnice? (odwozrowanie kolorów, kąty)


Dzięki za info Edytowane przez Funghi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='andsie1' post='85121' date='11.02.2008, 20:55 ']Jeżeli w ten sposób zostały skalibrowane TV to szczerze współczuje bezpośrednich porównań. Mam tę płytę i znam jej możliwości kalibracyjne a zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory.

Życzę powodzenia.[/quote]

@ andsie1 - ależ z Ciebie prowokator ! ! !


O ile wiem, to nie posiadasz napędu HD i tejże płyty ( z filtrami ). Zapewne posiadasz jej wersję PAL/NTSC DVD , która jest duuużo uboższa od wersji HD .
[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images28.fotosik.pl/157/378c66410c7a8944.jpg[/img][/url]
[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images24.fotosik.pl/157/9013f18a30d2aa94.jpg[/img][/url]
Poza tym Twoje stwierdzenie może dotknąć wiele osób , łącznie z Joe Kane`m - weź się chłopie w garść, bo już strzelasz na oślep . :) a najlepiej to przyjedź i skalibruj .... Płyta "Optimization & Evaluation" jest załączana do VP50 , więc może będzie okazja aby się z nią zapoznać , choć to tylko DVD a i zapewne NTSC ! ! !

BoDeX ®

ps. kolejna strona HOT tematu , bez większego sensu ... :) Kiedy ten test , bo Intercity muszę zamawiać ! :)

Edytowane przez BoDeX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja się przylączam do Gmeru, po przeczytaniu wszelkich informacji prasowych myslałem że to ten idealny TV który muszę mieć, ale dwa tygodnie temu oglądałem klika modeli KURO od 428 do 608 w Hiszpani w markecie (mozna sie plazmami bawić do woli) sprzedawców to nie rusza jak ktoś ma ochotę może ustawiać jak chce.

Moja konkluzja jest taka że czerń robi wrażenie ale obraz nie odbiega jakościa od Samsunga,a w jednym miejscu było dużo lamp halogenowych (taki styl w marketach) i KURO miał probelm z jasnością po prostu nie mozna było rozjaśnić i niebo które na samsungu było jasne na KURO było szarawe, oczywiście orzy ciemnych scenach samsung nie potrafił wyswietlic detali które wyświetlał KURO.

"Mrówki" były widoczne na wszystkich plazmach na których zmieniono sygnała z HD na SD
Oczywiście jak ktos posiada plazme i jest do tego przyzwyczajony to tego nie zauważa "mrówek" ale sam posiadam CRT i ciągle pracuje na LCD więc denerwewują mnie nierówne krawędzie i nieostre linie i detale w obrazie tym bardziej na plaźmie mającej być ideałem nad ideałami.

Co ciekawe bardzo ładnie grał Hitachi w których efekt mrówek był najmniej widoczny

Oczywiście dla osób które uważaja że Pioneer jest najlepszy proponuje poczytac wątki na forum: www.avsforum.com i www.avforums.com
na którym to forum można zauwazyc zachwyt nad KURO osób które oglądaja plazme z bardzo dobrym sygnałem, oraz niezbyt pochlebne opinie osób których sygnał nie jest doskonały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam dzisiaj, a co, pojechałem ... i sam na własne oczka porównałem.

Mnie się KURA bardziej podobała, choć parę aspektów obrazu w Toszce też było OK.

Zakładam, że TV były jakoś tam skalibrowane, ja nic nie kręciłem.

Na pewno nie była do końca skalibrowana temperatura barwowa, KURA była bardziej ciepła a Toszka naturalna.

Ja twierdzę KURY nie mając ... że JAJKA są OK :):) .

Jajka rządzą !!!

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='darek_k' post='85161' date='11.02.2008, 23:15 '].....
Oczywiście dla osób które uważaja że Pioneer jest najlepszy proponuje poczytac wątki na forum: www.avsforum.com i www.avforums.com
na którym to forum można zauwazyc zachwyt nad KURO osób które oglądaja plazme z bardzo dobrym sygnałem, oraz niezbyt pochlebne opinie osób których sygnał nie jest doskonały.[/quote]

możesz mi podac jakieś konkretne linki, bo znam dobrze te fora i nie trafiła na takie opinie, ale może po prostu moje przeoczenie

pozdr. dawmac

PS. czy wy wszyscy powariowaliście z tym " ideałem nad ideałami " ? To jest normalny TV, za normalne pieniądze. Rozumie że w polsce przy jakiś kosmicznych marżach cena jest wysoka ale na świecie to jest normalny TV i 60 cali trzyma się w normalnej cenie. Jak słysze te opinie o obalaniu idełu to się śmiac chce. Nie jest najdroższym TV, jest bardzo dobrym TV, ma bardzo dobry obraz, ma wielki 60 calowy ekran, jest świetnie wykonany ( mój made in japan :) ) itd. a to że jest palzmą to nie tajemnica i nie trzeba chyba nikomu udowadniac że ma wady i zalety plazm. Proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Wiem, że ty z andsie1 znacie cały świat i nikt Wam nie podskoczy : ) Szacun. I z całym tym szacunkiem ale gdy Ty teraz odkrywasz takie rzeczy jak HD DVD czy BD to ja i paru tutejszych nicków robiło to już 2-3 lata temu. I paneli też się przewinęło dość dużo. Ja drążę a Wy się cieszcie swoim sprzętem. Mnie już nie rajcuje patrzenie ; ) za dużo widziałem i już dawno się do tego przyzwyczaiłem.[/quote]

Szczerze to mnie np takie teksty odpychają od czytania tego wątku. Szczególnie pisane przez admina.
Napisane 5 stron, a konkretów może ze dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo błędów w Waszych opiniach...
np. Kuro LX nie ma takiej typowej szyby, odbicia są znacznie mniejsze, niż np. w Samsungach M i F z szybą,
np. ciepło emitują i PDP i LCD, ekran LCD też jest ciepły, jak zbliży się twarz,
np. żeby zredukować judder w KURO, trzeba włączyć odpowiedni tryb Drive Mode, inny dla różnych źródeł,
KURO ma tryby 72 Hz, 75 Hz, 100 Hz, w którym trybie testowaliście ? 72 Hz jest do napędów HD, 100 Hz do kanałów HD z satki, 75 Hz do kanałów SD PAL np. z DVD....

niepotrzebne teksty na wyrost o idealnym TV, itd...
idealny to był SED Toshiby, Ci co widzieli na żywo wiedzą, co mówię.... ;)
Kuro to świetny TV, jeden z najlepszych, ale do ideału mu jeszcze trochę brakuje (co pokazał sam Pioneer w Las Vegas, porównując Kuro z następcą "Kuro 2")...

za dużo też emocji, niepotrzebne personalne wycieczki, po co ?
już pisałem, że nie ma sensu przekonywać zwolenników innych technologii, bo dla każdego co innego jest priorytetem, szkoda by było, żeby się ludzie poobrażali, PAX między chrześcijany....

PS. dlaczego nic nie pisaliście, nie dzwoniliście, że będziecie grupą w digitalo, kurcze, jestem na stałe w stolycy i w każdej chwili mogę podjechać, bardzo chętnie się przyłączę....
P.S. Kiedy ma być ten główny test ???

pozdrowienia

Edytowane przez AreckiW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wow i znowu widze walke obu frontow.
Panowie wyluzujcie bo wam styki popuszczaja i sie dopiero narobi.
Kuraka 608D bede mial okazje u znajomego sam podlaczac i kalibrowac juz za niedlugi czas wiec postaram sie obiektywnie powiedziec kilka slow. Narazie na szybko (fabryczne ustawienia) podpialem go pod Kathreina i odpalilem HD. Najlepszy efekt byl jak wylaczone zostalo swiatlo.
Wszyscy jak stali zamilkli, ale nie mial obok siebie zadnego przeciwnika wiec byla to totalnie nierowna walka.
Odpalilem tez zwykle DVD na zwyklym DVD (HDMI-HDMI) z kiepska kopia filmowa, ktora wczesniej odpalana byla na LCD 42 cale full hd nowo wchodzacej low endowej marki Easy Touch.
Coby nie powiedziec Kurak naszprycowany jest elektronikom, ktora daje widoczny efekt in plus podrasowujac zwykly obraz z DVD i to na 60 calach. Moze nie jest wart swoich pieniedzy (jakosc/cena) ale robi wrazenie. Odpalilem tez nagrany z Satki film z Cinemax-a-jakosc SD i powiem szczerze, ze z odleglosci 1,5 metra gral fajnie. Powiem tylko, ze ten kanal ma stream na poziomie ok. 2MBit/s natomiast Discovery HD ponad 20MBit/s.

Aha i jeszcze jedno odnosnie LCD-ka tej Toshibki 57 cali. Tecza przy braku obrazu na ciemnym tle moze czasami zniechecic do LCD-kow. Efekt ten jest pochodna podswietlania, ktore daje taki dziwny efekt na matrycy LCD.

[img]http://www.highdefinition.pl/img/zdjecia//mirai.JPG[/img]

Jak widac (Mirai 32 cale HD Ready) sa to najzwyklejsze swietlowki w wyklejonej biala folia metalowej skrzynce.

Tak wiec jak wczesniej juz napisalem kazdy ma swoj punkt widzenia.

Plazma na noc a LCD na dzien i po klopocie :-)
Przy takim wyborze uzytkownik bedzie "very happy"

Dla mnie podobnie jak dla AreckiW nie ma nic lepszego od zwyklej banki. Bynajmniej na dzien dzisiejszy.
Szkoda, ze te telewizory tyle kilogramow waza i tak duzo miejsca zajmuja.
Mam jednak nadzieje, ze cos wreszcie nowego sie pojawi :-)

I panowie wyluzujcie. Zycie jest takie piekne, a zlosc urodzie szkodzi

Pozdrawiam

braavoo Edytowane przez braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]dawmac[/quote]np: tu jest dłuższa rozmowa
[url="http://www.avforums.com/forums/showthread.php?p=5173059#post5173059"]http://www.avforums.com/forums/showthread....059#post5173059[/url]

pomiędzy [b]mark800[/b] który obraz ma jak żyleta [url="http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=5038481&postcount=43"]http://www.avforums.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=43[/url]

oraz [b]gizlaroc[/b] uczestnicza w wymianie celnych od pierwszych postów ponieważ jako jedni z pierwszych posiadali KURO


Teraz pokazał sie najnowszy artykuł

Plasma vs. LCD: Round II
[url="http://www.soundandvisionmag.com/features/779/plasma-vs-lcd-round-ii.html"]http://www.soundandvisionmag.com/features/...d-round-ii.html[/url]
oczywiście KURO vs Samsung
wybiegając trochę muszę powiedziec że KURO wygrał ale np:

[i]Samsung LCD was slightly better at cleanly reproducing the highest-resolution portion of 1080i and 1080p test patterns, while the Pioneer plasma introduced a bit of noise in that area ? a not uncommon phenomenon that we comment on from time to time in our reviews. [/i]

i mądra konkluzja autorów

[i]As you've read, by the end of our several hours of evaluation, Al, Mike, and I all agreed that the plasma handily beat the LCD ? especially in the key area of contrast. I'd also have to agree that LCD as a technology has plenty more growing to do, and hasn't yet shown us the best of what it's got.
[/i] Edytowane przez darek_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...