Jump to content
Sign in to follow this  
Pampalini

DVB-T w Polsce

Recommended Posts

W związku z szeregiem nieporozumień związanych z wdrażaniem DVB-T w Polsce postanowiłem zebrać z trudem wygooglane informacje w jednym miejscu. Zastrzegam jednak że nie uzurpuję sobie prawa do nieomylności i chętnie wysłucham konstruktywnej krytyki.
[indent][b]Zakresy częstotliwości przeznaczone na cel cyfryzacji[/b]
470MHz ? 790MHz (kanały 21 - 60) Sześć multipleksów DVB-T, z czego dwa multipleksy dostępne tylko w dużych miastach.
790MHz ? 862MHz (Kanały 61 ? 69) Jeden multipleks DVB-T (zakres dostępny z ograniczeniami i do końca nie wiadomo na jaki cel zostanie przeznaczony)
174MHZ ? 230MHz (kanały 6 ? 12) Trzy multipleksy T-DAB i jeden multipleks DVB-T z możliwością zamiany na cztery multipleksy T-DAB
1452MHz ? 1479,5MHz Dwa multipleksy T-DAB (odleglejsza perspektywa)
Tutaj wątpliwości jest najmniej bo choć oficjalne dokumenty są mętne, a często nawet nieścisłe i wewnętrznie sprzeczne to powyższy plan w zasadzie jest ustalony na szczeblu porozumień między narodowych i nasze matołki w zasadzie nic tu zmienić nie mogą.[/indent]
[indent][b]Kompresja MPEG4 AVC[/b]
No tutaj to jest jazda na całego. Wygrzebałem projekt rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z grudnia 2004 w którym stoi jak byk: ??przyjęto specyfikacje DVB/MPEG-2.?, a winnym miejscu: ?Dekoder sygnału wizji H.264/AVC?. Cóż, zdębiałem, pewnie się nie znam, ale nie? Wikipedia mówi: ?AVC (ang. Advanced Video Coding) - standard kodowania sekwencji wizyjnych o bardzo małych przepływnościach, przyjęty w roku 2003 jako 10 część standardu ISO MPEG-4 oraz jako rekomendacja ITU-T H.264?. Nasuwa się tutaj podejrzenie że nasi urzędnicy zastanawiali się nad tym czy za standard ma służyć MPEG-2, czy MPEG-4 choć niebyło wątpliwości że ma to być AVC. Ludzie za co my płacimy podatki, szkoda gadać.
[/indent]
[indent][b]Modulacja OFDM[/b]
8k, 16-QAM, ?, 1/32 (przepływność teoretyczna: 18,1Mb/s)
8k, 64-QAM, 2/3, 1/32 (przepływność teoretyczna: 24,13Mb/s)
Jak widać cieniutko tu z dostępną przepływnością, zwłaszcza że podane wartości dostępne są jedynie w idealizowanych warunkach.[/indent]
[indent][b]Wymagane przepływność (bitrate)[/b]
SD ? 1,5MB (1MB ? 3Mb/s)
HD - 8MB (6MB ? 10Mb/s)
Wiem, wiem, zaraz odezwą się ci twierdzący że minimum to 12Mb/s. Bądźmy realistami, nawet na satelicie średnia przepływność dla kanałów HD rzadko przekracza 10Mb/s, a przecież w DVB-T mamy dostępne dużo mniejsze pasmo. Ponadto osobiście liczę na rozwój koderów umożliwiający obniżenie wymaganych przepływności bez straty jakości, tak było z koderami MPEG-2.[/indent]
Z powyższego wynika że docelowo możemy liczyć na sześć multipleksów o przepływności rzędu 16Mb/s, oraz dwa o przepływności 22Mb/s co daje łącznie 140Mb/s. Przeliczając to na ilość dostępnych programów wychodzi nam ok. 90 SD, lub 17 HD. Osobiście wolał bym 15 ciekawych programów w HD niż nawet 100 badziewnych SD.

Nie ma co się rozpisywać nad metodą kompresji, dla nas HD maniaków sensowny wybór jest tylko jeden ? MPEG4/AVC. Za to warto wspomnieć o modulacji OFDM, która to została specjalnie opracowana dla celów cyfrowej transmisji wideo i od dawna jest wykorzystywana np. do transmisji DVB-S. Jej szczególną cechą, istotną zwłaszcza dla transmisji z nadajników naziemnych, jest odporność na tzw. odbicia sygnału które to są zmorą transmisji analogowych z modulacją amplitudową (AM).
Dla laików wypada jeszcze wspomnieć czym jest multipleks. Otóż multipleks jest to kilka program TV nadawanych we wspólnym strumieniu. Celem takiego zabiegu jest optymalne wykorzystanie dostępnej przepływności.
I jeszcze jedno, niektórzy niezorientowani mogą zapytać dlaczego mając ok. 60 kanałów transmisji dostępnych mamy tylko kilka multipleksów? Odpowiedź jest bardzo prosta: nie da się pokryć całego obszaru kraju jednym nadajnikiem, dlatego trzeba budować całą ich sieć. Aby zapewnić dostępność sygnału wszystkim, zasięg sąsiednich nadajników musi się na siebie nakładać, a gdyby owe sąsiednie nadajniki nadawały na tym samym kanale to zagłuszały by się nawzajem. Z tego też powodu plan sieci nadajników musi być konsultowany z krajami sąsiednimi.

Tytułem refleksji i niejako polemiki z jednym z forumowiczów pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o DVB-H. Otóż wspomniany standard przeznaczony jest do transmisji przekazów audio video (telewizji) dla urządzeń mobilnych i w sensie czysto technicznym niczym się nie różni od DVB-T. Różnica jest czysto praktyczna, z założenia bowiem DVB-H ma przekazywać obraz o niższych parametrach wymagających niższych przepływności, bo jaki jest sens transmisji z Pekinu w HD na komórki? Całe nieporozumienie bierze się prawdopodobnie z faktu podpisania jakiejś tajemniczej umowy między TVP a Polkomtel (PluGSM), w moim odczuciu z tego projektu raczej nic nie będzie, a jeżeli nawet, to chodzi głównie o wykorzystanie masztów Polkomtela i budowę na ich bazie sieci DVB-T, oraz być może, przy okazji DVB-H.

Źródła:
[url="http://www.mt.gov.pl/viewattach.php/id/be4be7ac09cfe417d391aae29cbb5d89"]http://www.mt.gov.pl/viewattach.php/id/be4...391aae29cbb5d89[/url]
[url="http://www.digital-tv.pl/components/com_remository/com_remository_startdown.php?id=4&chk=9937dd9dac511da4f3d1a4b5e16b1e63&userid=0"]http://www.digital-tv.pl/components/com_re...63&userid=0[/url]
[url="http://www.digital-tv.pl/components/com_remository/com_remository_startdown.php?id=3&chk=397e755f069f3699ed70f9646a5eb56c&userid=0"]http://www.digital-tv.pl/components/com_re...6c&userid=0[/url]

Przed chwilą odkryłem kilka nowych źródeł i właśnie się z nimi zapoznaje:
[url="http://www.rtv.mtib.gov.pl/159-415d480b8c7cf.htm"]http://www.rtv.mtib.gov.pl/159-415d480b8c7cf.htm[/url] hasło i login: mzdtv

edit - maxiuca:
[url="http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/w-polsce"]http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/n...-dvb-t/w-polsce[/url] Edited by maxiuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje w imieniu administracji forum za tego posta. Przypinam go i będę się nim opiekował jak własnym :D

Co do kompresji h.264 to ma ona kilka nazw:
- MPEG-4 Part 10: Advanced Video Coding (AVC) to oficjalna nazwa ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG)
- h.264 to oficjalna nazwa ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG)

MPEG opracowała ten kodek razem z ITU i obydwie organizacje zaadaptowały go do swoich standardów.
Podobnie było zresztą z MPEG-2/Video, które jak mało kto wie ITU-T nazywa h.262

AVC i h.264 zaczęto używać zamiast MPEG4 prawdopodobnie dlatego, że MPEG4 kojarzy się wszysktim z DivX/XviD, stąd h.264/avc żeby nie mylić.

PS. Bardzo prosiłbym Cie, Pampalini, o umieszcznie linków do źródeł, żeby nie było, że informacje są wyssane z palca.

Edited by maxiuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

wielkie dzieki za info :) , ale czy wiadomo coś na temat dostępności w poszczególnych miastach np. w Gdańsku albo okolicach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[img]http://img210.imageshack.us/img210/7770/obszarfx1.jpg[/img]
[img]http://img257.imageshack.us/img257/5482/obszar2qb9.jpg[/img] Edited by deenbe

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

w związku z tym, że akurat w tym temacie jestem absolutnym laikiem proszę o kilka wyjaśnień. Mianowicie pisząc DVB-T mamy na myśli standard telewizcji cyfrowej odbieranej np. przez popularne anteny dachowe. Czy zmiana sposobu nadawania programów telewizyjnych wymusi wymianę anten i czy telewizory pozbawione tunera DVB-T będą automatycznie wykluczone z użycia? Czy obywatel Kowalski zorientuje się, że już ogląda telewizję cyfrową, a nie jeszcze starą analogową? Czy faktycznie jakość obrazu ulegnie znacznej poprawie? Co jeszcze na ten temat powinien wiedzieć obywatel Kowalski?

Serdecznie dziękuję
Trafaret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim nie czuję się powołany do edukowania Kowalskiego, od tego jest Państwo wraz z całym swoim aparatem i za to bierze podatki. Niestety ten że aparat sam wymaga doedukowania.
Ale Tobie odpowiem:
Na polskim rynku, poza bodajże dwoma wyjątkami, nie ma telewizorów umożliwiających bezpośredni odbiór transmisji DVB-T kompresowanej do MPEG4/AVC, Niewielka część najnowszych modeli pozwala na rozbudowę specjalnym modułem CI, cała reszta będzie wymagać specjalnego odbiornika podłączanego pomiędzy antenę a TV.
Co do samej anteny to osobiście odbierałem transmisje DVB-T na kawałku drutu, oznacza to że z tym nie ma problemu. Wyjątkiem są zbiorcze instalacje antenowe, które będą wymagały pewnej modyfikacji.
Jeśli chodzi o jakość, to ta napewno się poprawi tam gdzie obecny sygnał jest słaby, tam gdzie sygnał jest dobrej jakości poprawa będzie raczej dyskusyjna i zależna od parametrów kompresji. Największy zysk jaki otrzymamy po cyfryzacji to zwielokrotnienie ilości dostępnych programów.
A czy kowalski zauważy zmianę? To zależy jak bardzo lubi nasz produkt regionalny wytwarzany ze zgniłych jabłek, swojsko zwany jabolem :).

Edited by Pampalini

Share this post


Link to post
Share on other sites
[url="http://media2.pl/media/31401-leszno-testuje-cyfrowa-telewizje.html"]http://media2.pl/media/31401-leszno-testuj...-telewizje.html[/url]
W Lesznie się da a w ponad dziesięć razy większej Łodzi, czy Krakowie nie, i jeszcze Wrocław wyłączyli! Po prostu mnie szlak trafi. Co za jełopy tą cyfryzacją się zajmują, specjaliści od dworca we Włoszczowej, banda dłubaczy w nosie!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heh. Ja się na Leszno załapuję ale na razie tylko testują bo przez większość czasu jest tylko czarny ekran no i moc sygnału skacze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzieś już nawet czytałem krótkie sprawozdanie z tych testów i wygląda to bardzo fajnie.
Żeby było jasne, ja nikomu nie żałuję luksusu DVB-T, tylko żal mi d... ściska że choć mieszkam w dużym mieście to praktycznie nie mam możliwości odbierania telewizji naziemnej. W Łodzi telewizja jest nadawana z trzech różnych nadajników i nie ma sposobu żeby złapać wszystkie siedem programów na jednej antenie bo każdy nadajnik mam z innej strony.
Cisną mi się na klawiaturę same epitety, więc lepiej skończę. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed chwilą na to wpadłem:
[url="http://www.mojehdtv.info/testy/gi-t_s870_crci_jeden_do_wszystkiego.html"]http://www.mojehdtv.info/testy/gi-t_s870_c...szystkiego.html[/url]
[i]Testy działania dekoder rozpoczynam od telewizji cyfrowej naziemnej. Antena znajdowała się w odległości [b]100km[/b] od nadajnika w Warszawie. Byłem ciekawy czy uda się uzyskać obraz zadowalającej jakości, wiedząc że obecnie moc nadawania kanałów jest bardzo mała, bo ok. 1,3KW (docelowo planowana jest moc 50KW). Antena została zainstalowana na wysokości czwartego piętra. Szybkie wyszukiwanie kanałów......, [b]tak, dekoder wyszukał wszystkie kanały z pakietu TVP: TVP1/2/Info/Sport/Kultura/Historia.[/b][/i]
Odżyła we mnie nadzieja. Niestety wszystko już idzie w MPEG4 i chwilowo nie mam na czym przetestować. Liczę na kolegów z Łodzi, zwłaszcza na maxiuca :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmmm, jakoś mi się sceptycznie to widzi, żeby był odbiór. Ale jak masz porządną antene, to moge kiedyś wymontować karte DVB-T i zobaczymy. Pytanie tylko gdzie. U mnie jest w linii prostej dokładnie 108 km do nadajnika (Google Earth). Z centrum będzie jakieś 118 km. W centrum można by zamontować antene bardzo wysoko bo na dachu jakiegoś bloku. U mnie ewentualnie na dachu domku jednorodzinnego. Z drugiej strony mieszkam akurat na górce (jakieś 255 m n.p.m.) a centrum leży jakieś 210 m n.p.m. PKiN jest jakieś 100 m n.p.m. i nie wiem ile ma wysokości ale wygląda na to, że jakby dobrze ustawić antene to można by ją wycelować idealnie w pałac. I do tego po drodze nie ma żadnych przeszkód naturalnych (czyli gór, wzniesień).

Szukałem jakiejś anteny w dipolu, bo może by nam ją pożyczyli na kilka dni na testy? Masz jakieś większe doświadczenie w antenach? Z oferty dipola widze, ze ta ma największy zysk na 690 MHz (czyli ten 48 kanał):
[url="http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_polaris_60-21-60_A3385.htm"]http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna...21-60_A3385.htm[/url] Edited by maxiuca

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mogę wejść na dach wieżowca, najprościej będzie z łasptopem. Być może uda mi się pożyczyć sprzęt, dam znać jak coś wykombinuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślisz, żeby z jakąś kartą DVB-T na PC Card? Obawiam się tylko, że one mają słabiutkie głowice. Karta komputerowa ma już lepszą głowice a najlepiej byłoby na jakimś stacjonarnym tunerze DVB-T sprawdzić.
A i zobacz prosze na edit mojego wcześniejszego posta. Chodzi o antene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='Pampalini' post='75164' date='21.12.2007, 00:25 '](...)
[b]tak, dekoder wyszukał wszystkie kanały z pakietu TVP: TVP1/2/Info/Sport/Kultura/Historia.[/b][/i]
Odżyła we mnie nadzieja. Niestety wszystko już idzie w MPEG4 i chwilowo nie mam na czym przetestować. Liczę na kolegów z Łodzi, zwłaszcza na maxiuca :)[/quote]

Witam, może czegoś nie zrozumiałem, ale ja przez tuner DVB-T zintegrowany w telewizorze odbieram pakiet TVP. TV to Pioneer 508XD, a z tego co się orientuję obsługuje on MPEG2, więc czemu u mnie jest obraz. Dodam, że mieszkam w Warszawie i może tutaj jest to nadawane inaczej.

P.S.Jakość obrazu jest gorsza niż z tunera analogowego.

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
TVP1, TVP2 i TVP Info idzie jeszcze w MPEG-2. TVP Sport/Kultura/Historia w MPEG-4.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Programy TVPuls i Lesznotv zmieniły kanał z 53 na 55. Zwiększono prawdopodobnie też moc nadajnika.
[img]http://images26.fotosik.pl/130/fa059c8a99838fb6med.jpg[/img]
[img]http://images28.fotosik.pl/130/ee86c30420e8a749med.jpg[/img]
[img]http://images31.fotosik.pl/86/36eb693dac6cf76bmed.jpg[/img]
[img]http://images32.fotosik.pl/86/1c1de51b02c3e7bbmed.jpg[/img]
[img]http://images23.fotosik.pl/129/a1877aa4261d792emed.jpg[/img]
[img]http://images30.fotosik.pl/130/cf8c6fdfe81266damed.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites
[url="http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_id=168&news_id=2654&layout=3&page=text&place=Lead01"][quote][b]Wyniki konsultacji dywidendy cyfrowej[/b][/url]
Opinie w sprawie zagospodarowania tzw. dywidendy cyfrowej w zakresie częstotliwości 470 -862 MHz oraz zaproszenie do debaty.

W odpowiedzi na ogłoszone w dniu 22 października 2007 roku konsultacje w celu wyboru najbardziej efektywnego sposobu wykorzystania zasobów częstotliwości zwolnionych po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej (digital switchover) przez różne służby radiowe, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej otrzymał opinie od następujących podmiotów:
Cyfrowy Polsat S.A.

Eurozet Sp. z o.o.
Instytut Łączności
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
Motorola Polska Sp. z o.o.
NetWizards
P4 Sp. z o.o.
Polkomtel S.A.
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.
Polskie Sieci Nadawcze Sp. z o.o.
Sferia S.A.
Telekomunikacja Polska S.A.
Telewizja POLSAT S.A.
TP EmiTel Sp. z o.o.
TVN S.A.[/quote]
Przeczytałem je wszystkie (no, niektóre tylko przejrzałem), pozwolę sobie poniżej steścić:
Operatorzy telefonii mobilnej chcą DVB-H, a DVB-T tylko w SD i najlepiej tylko jeden multipleks. W tym chóralnym ich głosie dostrzegam analogię z sytuacją z UMTS, najpierw chcieli się o przydziały pozabijać a jak przyszło co do czego to nie ma komu inwestować w rozwój sieci. Sferia nawet twierdzi że im się coś należy - spadać na drzewo. Osobiście zupełnie sobie nie wyobrażam oglądania wiadomości, czy tym bardziej filmów na kilku calowym ekranie. DVB-H wróżę takie powodzenie jak MMS'ą

Polsat i TVN mają wyraźnie odmienne zdanie niż operatorzy GSM. Polsat stawia sprawę bardzo krótko:
[quote]1. DVB – H - dwa pokrycia.
2. DVB – T – SD jedno pokrycie zapewniające przeniesienie wszystkich kanałów analogowych i
wyrównujące ich zasięg do poziomu ogólnokrajowego.
3. DVB – T – HD trzy pokrycia zapewniające uruchomienie nowych kanałów z wysoką jakością.
Na obecnym poziomie rozwoju technik kompresji i modulacji można założyć dwa kanały w
każdym multipleksie, docelowo zapewne trzy.[/quote] W konteście radosnych osiągnięć CP w kompresji MPEG2 to ostatnie zdanie wydaje się być jakąś autoironią.
TVN w przeciwieństwie do Polsatu się rozpisałłłł. Ale naprawdę warto przeczytać, w swym elaboracie wspominają o zbliżającym się zakończeniu prac nad DVB-T2 które to może zwiększyć dostępną przepływność nawet o 20- 30%. Jak by tego było mało, wspomina o modulacji 256 QAM?!
Polskie sieci Nadawcze leją miód na nasze uszy, naprawdę, aż chce się ich uściskać.
Zagadką dla mnie jest firma NetWizards, nie dość że nic o niej nie udało mi się wygrzebać to jeszcze pozwala sobie powielać mój osobisty pomysł, który na tym forum prezentowałem jakiś rok temu. Chodzi o dostęp warunkowy do transmisji DVB-T powiązany z abonamentem RTV. NetWizards ogranicza się z tą koncepcją do jednego multipleksu - TVP, co jest bez sensu. Zresztą cała pomysł z dostępem warunkowym ma takie szanse na wdrożenie jak śnieg w lipcu.

Tak mi jeszcze przyszło do głowy że skoro NetWizards może smolić swoje dyrdymały to czemu my tego nie zrobimy?

[quote]W związku z powyższymi wynikami konsultacji Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprasza na debatę w tej kwestii na dzień 10 stycznia 2008 r. o godz. 11.00. Debata odbędzie się w siedzibie Warszawskiej Szkoły Zarządzania - Szkoły Wyższej: ul. Siedmiogrodzka 3a w Warszawie.

Potwierdzenie uczestnictwa w debacie prosimy kierować na adres e-mail: dywidenda@uke.gov.pl[/quote]Może by się ktoś z Warszawiaków wybrał?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Opinia Państwowego Instytutu Łączności jest czytelna i pokazuje stanowisko kompetentne.
[url="http://www.uke.gov.pl/_gAllery/91/65/9165/opinia_Instytut_Lacznosci_dywidenda_cyfrowa.pdf"]http://www.uke.gov.pl/_gAllery/91/65/9165/...nda_cyfrowa.pdf[/url]

Czytamy tam :

[quote]W przypadku Polski [b]cyfryzacja telewizji jeszcze się nie rozpoczęła [/b]i nie ustalone są jej
podstawowe ramy stąd na obecnym etapie trudno jest stwierdzić, kiedy i jaka część widma
UHF mogłaby przypaść dla nadawców telewizyjnych a jaka dla innych służb - bo zależy to
od m.in. od sukcesu telewizji cyfrowej i szybkości procesu cyfryzacji.[/quote]

Dlaczego ta opinia Instytutu Łączności jest najważniesza ?
Bo uwzglądnia oczekiwania obecnych i przyszłych nadawców.
I nie ma nic wspólnego z planowaniem podziałem łupu w wykonaniu obecnie panującej mafii.

Wiele ciekawch jest tam stwierdzeń;
Np. że dopóki TVP lub jakikolwiek inny nadawca analogowy nie zwolni dobrowolnie widma to cyfrowa nie ruszy w docelowej formule.
A nadawcy analogowi mogą ale chyba nie muszą zamykać nadawania w roku 2014-2015.

[b]Konkluzja Instytutu jest taka:[/b]

[quote]... z dużym prawdopodobieństwem szacować można, iż wyłączenie telewizji analogowej nastąpi w Polsce
dopiero w 2014 lub 2015 roku. Sprawia to, iż [b]obecna dyskusja na temat wykorzystania
dywidendy cyfrowej - czyli wykorzystywania widma [/b]po wyłączeniu TV analogowej (w roku
2014-2015) [b]jest mało praktyczna [/b]ze względu np. na fakt, iż [b]do roku 2015 powstaną zapewne
nowe techniki i systemy radiowe, które mogą okazać się ciekawszym sposobem na
zagospodarowanie widma [/b]zwalnianego wskutek wyłączania TV analogowej i obecne propozycje
takiego wykorzystania mogą przestać być aktualne.[/quote]

Tak oto wygląda prawdziwa przyszłość DVB-T w opinii IŁ.
Co gorsze brak jedności w obozie nadawców analogowych co do DVB-T dodatkowo wzmacnia realność szybkiego uruchomienia DVB-H.
A jak już będzie DVB-H to sens rozwoju DVB-T ze środków publicznych stać będzie pod dużym znakiem zapytania. Edited by dominikjestem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam serdecznie.

Już kilka dni temu poszło w świat info, że polscy operatorzy komórkowi podpisali umowę w sprawie wspólnej dystrybucji DVB-H w Polsce przy udziale TPSA. Są oficjalne komunikaty a na forum cisza...
Wersja lansowana przez operatorów staje sie faktem.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='Joki' post='86986' date='20.02.2008, 13:57 ']Już kilka dni temu poszło w świat info, że polscy operatorzy komórkowi podpisali umowę w sprawie wspólnej dystrybucji DVB-H w Polsce przy udziale TPSA. Są oficjalne komunikaty a na forum cisza...[/quote]
To jest forum o HD. Fakt, że HD jest w PL tak mało, że dyskutuje sie dużo o SD ale telewizja w komórkach to już wykracza poza tematykę forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Warszawie jest obecnie nadawanych 12 kanałów DVB-H.
Nadmieniam , że telefon komórkowy jest jedynie jednym z licznych urządzeń do odbioru i wyświetlania takiego sygnału.
Aby podpiąć pod zwykły TV trzeba mieć odpowiedni tuner i dostajemy pełnosprawny sygnał SD/HD.
[b]TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV Puls, Trwam, TVN24, TVP Info, TVP Sport, TVN Style i TVP Historia i nowość TV Biznes. Kanały te są oferowane bezpłatnie.[/b]
[url="http://www.satkurier.pl/news/39778/"]http://www.satkurier.pl/news/39778/[/url]

Od 18 lutego do projektu dołączyły cztery GSM-y.
[url="http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/telewizja-mobilna/innowacje/telewizja/telewizja-mobilna/w-polsce"]http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/t...obilna/w-polsce[/url] Edited by dominikjestem

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='dominikjestem' post='87042' date='20.02.2008, 17:32 ']W Warszawie jest obecnie nadawanych 12 kanałów DVB-H.
Nadmieniam , że telefon komórkowy jest jedynie jednym z licznych urządzeń do odbioru i wyświetlania takiego sygnału.
Aby podpiąć pod zwykły TV trzeba mieć odpowiedni tuner i dostajemy pełnosprawny sygnał SD/HD.[/quote]
Jak zwykle naginasz rzeczywistość do swojej dziwnej teorii. Gdzie masz w jakimkolwiek newsie informacje o sygnale w rozdzielczości SD (nie mówiąc już o HD)?
Wyraźnie jest napisane, że to jest usługa przeznaczona dla komórek i nikt nie będzie dla komórek nadawał w pełnym PAL nie mówiąc już o HD. Zapomniałeś też dodać, że nie ma stacjonarnych tunerów DVB-H na rynku.

Wg. informacji emitela, parametry to: tryb 8k, konstelacja QPSK, odstęp ochronny: 1/8, sprawność kodu 2/3. Co oznacza bitrate transpondera 7,4 mbits, czyli jakie 630 kbps na kanał. To ja dziękuję za takie SD. A tym bardziej HD :)

Edited by maxiuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za trud i społeczne nastawienie :), szukałem iformacji na ten temat i wiele znalazłem ale ty zebrałeś wszystko i udostępniłeś. Na razie chyba jesteśmy w fazie ekspeerymentów, przyszłość przed nami.

Pozdrowienia, swnw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.
Mam pytanie odnośnie odboru kanałów DVB przez Toshibę 47Z3030 DG. Telewizor wyszukuje wszystkie kanały nadawane z Warszawy, sygnał jest dobry, ale niestety panuje na nich ciemność. Czy jest możliwośc odbioru tych kanałów na tym telewizorze bez dodatkowego tunera? Jeszcze w grudniu można było odbierać TVP1, TVP2 i Info. Rozumiem, że problemem jest przejście na MPEG-4. Z góry dzięki za odpowiedz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...