Skocz do zawartości
Pampalini

DVB-T w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Coś się ruszyło w temacie DVB-T u nas. Źródło: [url="http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5127314.html"]http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5127314.html[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłam ciekawą stronkę
[url="http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php"]http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php[/url]
Może ktoś już ją podawał, ale może mi umknęło.
Na telewizorze Philips 32PFL7862D wyłapuję 7 kanałów telewizyjnych i 3 radiowe z Jemiołowa (lubuskie). Niestety nadawane w MPEG4 i mam tylko fonie oraz napis "nie wspomagany format wizji"...
249 zł na Allegro kosztuje moduł do konwersji z MPEG4 na MPEG2. To na razie za droga zabawka, może za jakiś czas stanieją? A może będzie lepiej kupić jakiś tuner satelitarny combo z obsługą MPEG4. Na razie też są drogie. Większość oferuje z MPEG2...poczekam
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='jdoe77' post='97387' date='17.04.2008, 11:58 ']Coś się ruszyło w temacie DVB-T u nas. Źródło: [url="http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5127314.html"]http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5127314.html[/url][/quote]
Plan świetny. Nasi nadawcy i tak mają monopol na rynku przez totalitarny system koncesji, więc w tej kwestii nic się nie zmieni. A tak mogliby przynajmniej się odwdzięczyć przez sfinansowanie cyfryzacji. Męczy mnie tylko apatia polskich władz, a w szczególności ta wypowiedź:

[i]Streżyńska uważa propozycje nadawców za rozsądne, ale podkreśla, że na ostateczne decyzje jest za wcześnie. - Mamy na to czas do 15 czerwca.[/i]

Czas to my mieliśmy w zeszłym roku. Teraz proces cyfryzacji jest w stanie, delikatnie mówiąc, rozpaczliwym i rząd powinien przyjąć taką propozycję z pocałowaniem ręki. Koszta dla budżetu państwa zerowe, a przed wyborcami można się chwalić "cyfrowym pudełkiem" w każdym domu.

Ach, i czy ktoś mógłby powiedzieć wreszcie dziennikarzom, że DVB-T [b]nie[/b] zapewni nikomu dostępu do internetu (jeszcze pewnie za darmo)? Bo czytanie o tym w każdym artykule przestaje być już zabawne. No i jeszcze ten pomysł upchnięcia trzech kanałów HD w multipleksie DVB-T. Nasi nadawcy chyba przeceniają możliwości kompresji MPEG4 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

ja mam z kolei pytanie co do systemu kompresji obrazu oferowanego obecnie przez największych polskich dostaczycieli telewizji cyfrowej - N, Cyfry+ oraz Cyfrowego Polsatu.

Wiem, że N nadaje w standardzie DVB-S2 w kompresji MPEG-4. A Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DVB-T nam nie grozi a na pewno nie prędko...

[quote][b]Podczas, gdy cyfryzacja Polski należy do najgorszych w Unii Europejskiej, posłowie zdecydowali po raz kolejny o przełożeniu debaty na temat zaawansowania procesu w naszym kraju.[/b]
– To skandaliczny przykład zaniedbania – uważa Instytut Globalizacji. IG przygotował raport „Cyfrowa Polska” podsumowujący projekt badawczo-edukacyjny nt. cyfryzacji w Polsce. Z raportu wynika, że rok 2008 był praktycznie stracony dla zaawansowania cyfryzacji w Polsce. TVP z niezrozumiałych powodów wstrzymuje się z uruchomieniem narodowej platformy cyfrowej, natomiast plany stworzenia cyfrowej telewizji naziemnej ugrzęzły w impasie. Według Instytutu Globalizacji cyfryzację utrudnia brak strategii, potęgujący chaos decyzyjny. Ponadto utrudnieniem jest konflikt rządu z zarządem TVP, przez który cierpią telewidzowie, którzy chcieliby jak najszybciej oglądać polską telewizję w dobrej, cyfrowej jakości.

– Przekładanie po raz kolejny debaty o cyfryzacji to zamiatanie śmieci pod dywan – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – W perspektywie organizacji Euro 2012 oraz wymogów Komisji Europejskiej, takie zaniedbanie jest rażące – dodaje.

Eksperci IG uważają, że stworzenie strategii cyfryzacji w Polsce, powinno odbywać się na zasadzie jawnych i otwartych konsultacji. Tymczasem debata publiczna na ten temat jest niezwykle uboga i nie uwzględnia interesów konsumentów. Instytut Globalizacji rekomenduje przyspieszenie, a nie wieczne odkładanie, prac nad cyfryzacją, aby zdążyć z przejściem na nadawanie cyfrowe jeszcze przed 2012 r. na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, co jest marzeniem większości Polaków. Rząd powinien także poprawić politykę informacyjną, bowiem społeczeństwo wydaje się zagubione, nie wiedząc czym jest cyfryzacja i jakie korzyści można osiągnąć z tego procesu, tym bardziej, że telewidzowie wykazują głód wiedzy związany z tą tematyką.[/quote]
Źródło: [url="http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2008/12/polska-bez-cyfrowej-tv-a-poslowie-znow-przekladaja-debate"]http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i...ekladaja-debate[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Właśnie wróciłem z krótkiego wypadu do Londynu. Brat ma Panasa z tunerem DVB więc podłączyliśmy antenkę (od małego telewizorka, półmetrowy kabelek :D) i złapało toto pakiet. Jak zobaczyłem obraz, to mi koparka opadła... Po co komu TV SAT albo kablówka przy takiej ofercie? Rewelacja. "Kiedy u nas" nawet nie śmiem pytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Bardzo dziękuje w imieniu administracji forum za tego posta. Przypinam go i będę się nim opiekował jak własnym[/quote]
Ten roczny wątek został założony na skutek ostrej wymiany opinii o DVB-T PL.
Kiedy to stwredziełem ok. 1,5 roku temu, że zadnego DVB-T niema powstała straszna wrzawa.

Więc ponawiam pytanie do starszych dziś o rok dyskutantów:

Jest w RP DVB-T czy nie ma ?

Ja stanowiska nie zmieniłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='blackholesun' post='135980' date='10.12.2008, 17:29 ']Witam,
Właśnie wróciłem z krótkiego wypadu do Londynu. Brat ma Panasa z tunerem DVB więc podłączyliśmy antenkę (od małego telewizorka, półmetrowy kabelek :)) i złapało toto pakiet. Jak zobaczyłem obraz, to mi koparka opadła... Po co komu TV SAT albo kablówka przy takiej ofercie? Rewelacja. "Kiedy u nas" nawet nie śmiem pytać.[/quote]
A po co? ;) Chcesz chlebuś naszym dzielnym wypasionym w HD platformom odebrać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mieszkam w Jastrzębiu Zdrój,niedaleko granicy z Czechami-od roku odbieram DVB-T.
Antenę mam jedną,skierowaną na nadajnik Wisła Skrzyczne,odbieram w super jakości polskieTVP1,TVP2 TVP3 Katowice TVP Sport,oraz czeskieCT1 CT2 CTSport Prima Nova Ocko CT24 Z1 NovaCinema TVBarrandov no i oczywiście radiowe.
Jakość obrazu i dzwięku rewelacja,jak z satelity!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam sie z dominikjestem.
Jest ogolnie totalna kicha. Ostatnio bitrate na Polsat Sport HD zmniejszyli do 4,45 - kpina z potencjalnych klientow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje negowanie DVB-T opieram na braku jakichkolwiek regulacji.
Bywa i tak, że lokalne gremia (na poziomie gminy) odpalają przekaz w mpeg2 i protestują na wieść, że to raczej będzie mpeg4 bo wydali kasę na sprzęt.
I kto im teraz zwróci poniesione nakłady.
Gdzieś taki przypadek wyłowiłem.

Słusznie więc zapisano w tegorocznej opinii Instytutu Łączności, że ustalenie technicznych norm niech nastąpi po uporządkowaniu ustawowym tematu.
W uzasadnieniu było: rozwój technologii jest tak szybki, że należy jak najdłużej zwlekać z ustaleniem standardu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku latach uzgodniono wreszcie, na jakich telewizorach będziemy mogli oglądać naziemną telewizję cyfrową. W specjalnym komunikacie odpowiedzialny za te ustalenia resort infrastruktury podkreśla, że konsumenci planujący zakup odbiorników już dzisiaj powinni się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w projekcie rozporządzenia.

Wygrał system MPEG4

Z projektu rozporządzenia przesłanego do notyfikacji w Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce naziemna telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie MPEG4. – Większość oferowanych obecnie w sprzedaży odbiorników posiada system kodowania MPEG2, więc nie spełnia kryteriów określonych w rozporządzeniu – mówi Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Dodaje jednak, że kampania informująca konsumentów o tym, jakie telewizory powinni kupować, ruszy najwcześniej w połowie roku, gdy Bruksela zatwierdzi projekt przesłanego jej do notyfikacji rozporządzenia. – Nie sądzę, aby KE zgłosiła znaczące uwagi do przesłanego jej dokumentu, ale z kampanią musimy zaczekać – mówi Gaj.

– Już w przyszłym tygodniu ruszy kampania informacyjna organizowana przez UKE – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje, że nie można czekać na wejście przepisów w życie, bo konsumenci cały czas kupują niewłaściwe odbiorniki. – Sama niedawno kupiłam niewłaściwy telewizor, bo sprzedawca zapewnił mnie, że sprzęt jest zaopatrzony we właściwy system kodowania – stwierdza szefowa UKE.

Patrz na naklejki

Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przypomina, że izba zarejestrowała własny wzór naklejki, którą będzie „znaczyć” właściwie odbiorniki. – Na razie jednak musimy czekać na rozporządzenie – mówi Lemiech. Dodaje, że nie jest też jeszcze gotowe laboratorium, w którym będą kontrolowane telewizory, a które ma być przygotowane przez Instytut Łączności. – W tej sytuacji konsument musi sam zdecydować, jaki odbiornik kupić – tłumaczy Lemiech. Jego zdaniem, nie muszą się martwić tylko ci, którzy mają dostęp do telewizji przez sieci kablowe lub satelitę.

– Jeśli jednak ktoś odbiera telewizję za pomocą anteny, to decydując się teraz na zakup telewizora powinien wybrać model z systemem MPEG4 – uważa Lemiech. Dodaje, że takich osób może być więcej, bo kto będzie chciał płacić za pakiet programów, które za darmo będą dostępne w ramach telewizji cyfrowej. – Oczywiście zawsze można będzie dokupić dekoder, ale w dobie płaskich telewizorów jego używanie może być uciążliwe – mówi Lemiech.

PARKIET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego TVP HD działa w godzinach od 22 -24, a TVP Sport od 18.30 - 20.30? Czy to chwilowo, czy jakieś zakodowanie? Nadajnik Poznan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni działają już "na 99% oficjalnie" pierwsze multipleksy z siedmioma kanałami w MPEG4: TVP1, TVP2, TVPInfo, TVN, TV4, Polsat, TVPuls. Wyłączono więc kanały tematyczne TVP. TVP1 i 2 mają dostępny dźwięk AC-3. TVN jest specjalnie dla DVB-T nadawany w 16:9. Na razie bez AC-3 i TXT( ma być włączone za 2 tygodnie). Można podejrzewać, że do końca września przynajmniej kanały TVP też przejdą na 16:9. Jakość obrazu i dźwięku dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zazdroszczę Wam. Chciałbym już zobaczyć tę naziemną cyfrówkę na swoim TV. Niby nic wielkiego, ale jednak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od kilku dni działają już "na 99% oficjalnie" pierwsze multipleksy [...]

Mam nadzieję, że docelowo to nie będzie tak wyglądać tylko nadawcy wykorzystają możliwości DVB aby przekonać ludzi do szybszego przechodzenia na odbiór cyfrowy. Mam na myśli nie tylko EPG (pewnie będzie, bo testowali) ale również możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej i napisy.

Poza tym nie wiem czym to jest spowodowane, ale mieszkam pod Warszawą (Nowa Iwiczna) i z multipleksu mam sygnał o jakości 77% i co pewien czas pojawiają się zakłócenia, a z POT'u mam 71% i odbiór jest bezproblemowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EPG było testowane w m.in. Śremie na kanałach TVP. Działało na poziomie tego w N. TVP zapowiada wprowadzenie oryginalnych ścieżek dźwiękowych na swoich kanałach, poczynając od TVP1 i TVP2, nieco później TVPHD a potem reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile TVP HD przetrwa i nie zaprzestanie emisji.

W Warszawie odmeldowały się wszystkie kanały z MUX1, czyli TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Oprócz tego PR 3. Jak będę miał chwilkę to sprawdzę bitrate'y.

Wszystkie kanały mają około 2.8-3 mbit/s i stały bitrate. Niestety wygląda to tak sobie, TVN z DVB-T w MPEG4 wygląda wiele gorzej niż w satki w MPEG2. Kolejny dowód na to, że MPEG4 nie jest 2x wydajniejszy od MPEG2.

TVN faktycznie nadaje pomieszane 16/9 i 4/3, ale jest flaga w strumieniu, więc dobrze zaprogramowane odbiorniki powinny sobie z tym poradzić (mój Szajsung sobie radzi, ale nie do końca, bo w trybie auto jak idzie 16/9 to wtedy proporcje są poprawne, a jak idzie 4:3 to wtedy obraz jest "inteligentnie" rozciągany).

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przedeniu oficjalnego uruchomienia DVB-T wszystko się rozpadło.

Nadawcy, wszyscy już uzbrojeni w SAT TV właśnie pokazali o co im tak naprawdę chodzi z tym DVB-T.

Bo też wszyscy (ITI, POLSAT, TVP) złożyli właśnie skuteczne protesty.

KRRiTV jest szczęśliwa bo od dawna o tym wiedzieli i brneli w ślepy zaułek licząc od lat pensje i kolejny cud nad Wisłą.

Dopiero wczoraj

W poniedziałek nadawcy komercyjni otrzymali z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji decyzje koncesyjne.

I zaraz złożyli protesty o czym jeszcze w mediach nie ma, ale zaraz będzie.

Zaś publiczny nadawca:

- Odnoszę wrażenie, że TVP robi wszystko, żeby zablokować cyfryzację. Jest koncepcja tego procesu, która znalazła swoje odbicie w ogłoszeniu koncesyjnym na pierwszy multipleks. Teraz TVP wysuwa kolejne żądania i stawia nas pod ścianą. Bardzo źle, że nadawca ucieka się do szantażu - komentuje Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Całość:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,708925..._telewizje.html

Edytowane przez dominikjestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "ostatniej chwili" TVP wysuwa żądania...Ale przepraszam, nie znalazłem konkretnego wyjaśnienia, to TVP to KTO? "Stary" odwołany dyscyplinarnie, wywieziony na taczkach, czy "Nowy" owacyjnie witany chlebem i solą?

Żenady ciąg dalszy... wyłącznie tak można skomentować istniejącą sytuację. Spółka Skarbu Państwa blokuje "państwowe" zadania. No, ciekawy jestem co na to Komisja Europejska - moim zdaniem kara nieunikniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TVP od zawsze nie dawała zgody na wyjście w całości z I multiplexu.

Naiwna KRRiTV, wspierana przez komercyjnych liczyła, że w ostatniej chwili Farfał się zgodzi.

Pewnie dla tego jeszcze gość żyje. Ale powód właśnie wczoraj ustał. Teraz egzekucja.

Więc nie jest to żadna wina TVP tylko naiwność Rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po DVB-T w Polsce, a przynajmniej w Krakowie. Równo o północy z 30 września na 1 października cyfrówka z Chorągwicy zamilkła. :) A już byłem dobrej myśli bo 30 września na kilka godzin pojawił się dźwięk Dolby Digital przy TVN w DVB-T :) Polska to jednak dziwny kraj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porażka i najgorsze, że nie ma raczej co liczyć na wiele.... ale cóż... osobiście wolę rozwój HD i z tego się cieszę, że na to, narzakać nie możemy (bo rozwój jest ogromny)... chyba wszystkiego mieć nie można...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu link do SatKuriera, który także nie wie, o co dokładnie chodzi.

http://satkurier.pl/news/49728/koniec-testow-dvb-t-w-krakowie.html ://http://satkurier.pl/news/49728/koni...-krakowie.html ://http://satkurier.pl/news/49728/koni...-krakowie.html

Podsumowując:

1. z dniem 01.10.09 kończy się emisja testowa w Krakowie.

2. Nie uruchamia się emisji regularnej.

3. Nie wiadomo, jak ma się sprawa z innymi nadajnikami.

4. Koncesje dostarczono do operatorów, jednak...

5. ...ci złożyli protesty.

6. Nadal nie ma wyłonionego (czy nawet rozpisanego przetargu) na operatora I MUX.

EDIT:

Mój cross-post z innego forum:

A więc po wykonaniu kilku telefonów dowiedziałem się, że:

- UKE wydał WCZORAJ decyzje rezerwacyjne dla WSZYSTKICH podmiotów nadawczych dla MUX1 i WSZYSCY je odebrali (mój komentarz: za pięć dwunasta ??!! - ale rozumiem, że może hamowała ich KRRiT znana ze swego "tempa pracy")

- nadawcy usiedli do stołu negocjacji z Emitelem

- UKE aby "uniknąć brutalnego wyłączenia" wydał Emitelowi na miesiąc[/] kolejne zezwolenia testowe ale zapisał wszedzie MPEG-4, przy czym UKE milcząco ma tolerować MPEG-2 w Wiśle i Rzeszowie (UKE nie będzie wyłączał nadajników)

- Emitel twiedzi (wg UKE) że nie chce dłużej finansować testów a więc (to mój domysł) jeśli coś zniknie to z DECYZJI EMITELA

- nadawcy tak naprawdę od teraz zaczynają negocjacje i mogą dowolnie grymasić i kaprysić a już prawie na pewno storpedują Wisłę i Rzeszów bo w decyzjach jest "w zależnosci od możliwości technicznych" przy czym nie zapisano O CZYJE możliwości chodzi i nadawcy mogą twierdzić że o ich możliwości a raczej ich brak

"Nie możemy TAM dosłac sygnału bo drzewo przeszkadza a usługa dzierżawiona od Emitela jest "za droga"

Tak więc to co się dziś dzieje w eterze zalezy od Emitela i to on podejmuje decyzje.

Może z wyjątkiem Chorągwicy.

Ale jeśli coś innego zniknie to będzie to decyzja Emitela.

Bo po prawdzie to jeśli nadawcy nie podpiszą umowy (a kto ich może zmusić ? - to co dostali na papierze to jest ICH PRAWO a nie ich obowiązek) to testy zamilkną jeśli Emitel powie "dość emisji za friko".

vari

ps W kazdym razie UKE na uszach staje by maksumalnie UŁATWIĆ trwanie emisji i nie zamierza ingerować nawet w nadawanie w MPEG-2 wbrew zapisom pozwolenia.

No chyba że "życzliwi nadawcy" podp******ą UKE do prokuratury za "zaniechania".

Ale najpierw muszą zawiadomić UKE o łamaniu warunków pozwolenia a niby skąd oficjalnie mają wiedzieć co jest w pozwoleniu ?

Tak więc w zasadzie nic tym emisjom nie grozi z przyczyn prawnych.

post użytkownika vari

To jeszcze lepsze podsumowanie...

Edytowane przez hr.susel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla Dolnoślązaków - dostępny jest sygnał czeski. Przez zupełny przypadek dziś zauważyłem sygnał na moim TV. Ciągnę na "zwykłej" siatkowej antenie, którą mam w rezerwie, na okoliczność braku sygnału na dekoderach.

Cztery kanały czeskie w cyfrowej jakości DVB-T, kilka stacji radiowych, odbiór północno-wschodnia okolica Wrocławia.

Podaję tę informację dla posiadaczy TV wyposażonych w tunery, którzy dotychczas nie mieli możliwości sprawdzenia poprawności odbioru tego sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...